Z polorozpadlého squatu možná bude stavba roku

  • 2
Před šesti lety policie vyhnala z polorozpadlého, „vybydleného“ statku Ladronka v Praze squatery. Teď se zrekonstruovaný objekt uchází o prestižní titul Stavba roku. Ladronka to nebude mít v ostré konkurenci dalších čtrnácti staveb z celé republiky nebude mít jednoduchá. Každý z nominovaných objektů je něčím zajímavý, unikátní, zvláštní, přitažlivý.

„Stavba roku je úžasná příležitost prezentovat české stavebnictví i z architektonického pohledu,“ řekl prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Kořeny sahají do 17. století
Rekonstrukce jednoho z hlavních kandidátů na ocenění – již zmiňované pražské Ladronky – vyšla na 75 milionů korun. Ladronka je dílem ateliéru Šafr a Hájek.

„Odborná porota posuzovala předloženou dokumentaci a také si stavbu osobně pečlivě prohlédla,“ uvedla Klára Zubíková, tajemnice nadace ABF, která soutěž vyhlašuje.

Kořeny Landronky sahají až do 17. století, ale většina veřejnosti si bývalý statek spojuje především jako nejznámější centrum squaterů v zemi. Když odtud tyto „obyvatele“ policie v roce 2000 vyhnala, dočkala se barokní stavba rozsáhlé rekonstrukce.

Dnes je Landonka vyhledávaným areálem volného času. Návštěvníci mohou posedět v restauraci a kochat se výhledem na Prahu, půjčit si kolečkové brusle anebo si zahrát bowling.

„Kdysi měla usedlost svůj barokní půvab, ale pak se dostala do podoby ruiny. Dneska se stala objektem, který je velmi zajímavým způsobem zrekonstruován a doplněn moderní architekturou. Tam to historické a současné velmi dobře souzní,“ řekla v Radiožurnálu předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

Seznam a fotografie všech staveb najdete – ZDE

Opravená synagoga i unikátní most
Na ocenění v prestižní soutěži si ovšem brousí zuby i tvůrci dalších staveb.

Je mezi nimi například unikátní horská synagoga v Hartmanicích na Šumavě. Jde o jedinou synagogu v soukromém vlastnictví, která byla zrekonstruována do své původní podoby.

Vzácná stavba vznikla v roce 1883. Po okupaci země nacisty byla synagoga přestavěna a po válce postupně chátrala. Až 120 let po svém vzniku – v roce 2003 – začala její rekonstrukce. Investorem bylo občanské sdružení Památník Hartmanice, které letos v synagoze otevřelo Památník spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě.

Další pozoruhodnou stavbou je například silniční most u Žďárku v severních Čechách. Most vede přes železniční trať a je vystaven unikátní technologií, kterých je v zemi jenom několik. Stavbu za zhruba 25 milionů korun navrhl projektant z firmy Valbek a mezi hlavní přednosty patří to, že most je bezúdržbový.

„Když na nej vjedete, ani nepoznáte, že jste na mostě,“ řekl v MF DNES Jaroslav Tačner, technický náměstek Správy a údržby silnic Ústeckého kraje.

Přihlásilo se 44 staveb
Cena Stavba roku, do níž se letos přihlásilo 44 staveb, se vyhlašuje už po čtrnácté. Odborná porota uděluje každý rok titul Stavba roku pěti stavbám bez rozlišení pořadí.

Letos vyhlásí vítěze v úterý 19. září na slavnostním večeru v rámci 17. mezinárodního veletrhu For Arch. Čtrnáctý ročník soutěže bude obohacen o jednu novinku, a to o Cenu Státního fondu bydlení.

Zvláštností také je, že letos výrazně přibylo staveb pro bydlení. Odborníci to vysvětlují tím, že jejich kvalita se zvyšuje.

„Zajímavé je, že je to nejenom bydlení exkluzivní, ale i bydlení průměrné nebo bydlení pro střední vrstvy, což je důležité,“ řekla v Radiožurnálu předsedkyně poroty Radomíra Sedláková.

V předchozích ročnících získala ocenění například pražská víceúčelová Sazka Arena, pražská tramvajová trať Hlubočepy – Barrandov, správní budova Severomoravské plynárenské v Ostravě, sídlo kraje Vysočina v Jihlavě nebo Speciální škola v Rakovníku.

Ladronka - vítěz Stavby roku 2006

Ladronka - vítěz Stavby roku 2006