Štíty byly vyrobeny podle krajových "vzorů"

Štíty byly vyrobeny podle krajových "vzorů" | foto: Archiv majitelů

Z pohádkové roubenky je výhled až do Ráje. Nepoznáte, že jde o novostavbu

  • 78
Mladí manželé se před lety rozhodli pořídit si rekreační bydlení. Po neúspěšném hledání starší chalupy objevili pozemek na jižní stráni v malé osadě v Podkrkonoší. Výhled? Neuvěřitelný, počínaje Krkonošemi až po Český ráj. I proto se z nově postavené roubenky stalo po narození druhého dítěte přechodné bydlení.

Nad pozemkem se tyčí zalesněný, asi 20 metrů vysoký strmý svah, chránící místo před severním větrem. Četné výlety za roubenými stavbami v blízkém okolí postupně vytvářely představu o vzhledu a stylu budoucí stavby.

Veškeré návrhy vznikaly pomocí animací na počítači, ale finální zpracování pak provedl projektant, včetně vedení přípojek a způsobu čištění odpadních vod.

Nad pozemkem orientovaným na jih je strmý svah chránící před větrem

Nad pozemkem orientovaným na jih je strmý svah, chránící před větrem

Trámy 25 x 25 cm jsou ze smrkového dřeva

Trámy 25 x 25 cm jsou ze smrkového dřeva

Celá roubenka je zasazena do svahu, teprve při náročných terénních pracích ve svahu se projevila nutnost opěrné zídky. Tu majitelé postavili ze starých pískovcových bloků.

Základová deska je zhotovena na základových pásech systémem ztraceného bednění, včetně malé šachty pro možnost vypouštění vody při případné nepřítomnosti v zimě.

Malá celoroubená chalupa má rozměry 9,5 m x 5,5 m, patří k ní i zastřešený přístřešek na dřevo a malá kůlna. V přízemí najdete hlavní obytnou místnost s krbovými kamny, kuchyňskou linkou a otevřeným schodištěm do patra.

Roubení je provedeno spojem "na rybinu", typickým pro tento kraj

Roubení je provedeno spojem "na rybinu", typickým pro tento kraj

Na práci stačili dva tesaři, pouze pro osazování stropních trámů byl nutný jeřáb

Na práci stačili dva tesaři, pouze pro osazování stropních trámů byl nutný jeřáb

Zděné příčky z pórobetonu v přízemí vyřešily problémy se zabudováním rozvodů vodoinstalace pro kuchyňskou linku, technickou místnost i pro malou koupelnu se sprchovým koutem a WC. V patře jsou tři malé ložnice, které zvládnou i ubytováním většího počtu hostů.

Roubení na rybinu

Stavba začala složením smrkových trámů 25 x 25 cm na staveništi, jejichž doprava byla vzhledem k místu velmi náročná. Pod první uložený trám položili tesaři izolace proti vodě a trám "přikotvili" pomocí železných pásů k základové desce.

Veškeré opracování trámů zvládli šikovní řemeslníci přímo na staveništi, včetně nezbytných prostupů pro elektroinstalaci. Roubení je provedeno spojem "na rybinu", který je pro tento kraj typický.

Pro tesaře představuje stavba takové roubenky velkou dřinu, protože manipulace s dlouhými trámy a jejich osazování jsou fyzicky náročné. Když se to ale umí, postačí dva šikovní řemeslníci.

Jako střešní krytina byl použit těžký Tegalit

Jako střešní krytina byl použit těžký tegalit

Jeřáb přijel na pomoc pouze při osazování masivních stropních trámů. Celá hrubá stavba byla dokončena položením těžké betonové střešní krytiny Tegalit.

Místo je velmi bohaté na sněhovou nadílku (nadm. výška 640 m n.m.), proto je střešní skladba pro jistotu doplněna i o bednění. V zimních měsících byla dodržena plánovaná a doporučovaná technologická přestávka pro sesednutí stavby vlivem schnutí dřeva.

Celkový pokles stavby tak byl rovnoměrný, přibližně o 15 až 20 cm, a oproti poloroubenkám nevyžadoval žádné dodatečné úpravy.

Zateplené podkroví tvoří kombinace sádrokartonu a palubkového obkladu

Zateplené podkroví tvoří kombinace sádrokartonu a palubkového obkladu

Štíty vyrobili podle krajových vzorů

Zateplené podkroví je zhotoveno z kombinace sádrokartonu a palubkového obkladu. Podlahu v patře tvoří smrková prkna na roštech, ošetřená olejovoskovými nátěry na podlahy. Lomenice (štíty) byly vyrobeny díky inspiraci krajovými "vzory", na nátěry použili řemeslníci exteriérové olejové barvy.

Před finálními nátěry byl kvůli dokonalému vzhledu celý interiér přebroušen pásovými bruskami. Spáry mezi trámy vyplnila minerální izolace, z vnější strany je navíc vložen polystyren, který slouží jako případná pojistka proti vodě. Nakonec spáry překryly bíle natřené dřevěné kónické latě.

Akumulační schopnost dřeva je o něco nižší než u zděné stavby

Akumulační schopnost dřeva je o něco nižší než u zděné stavby

Roubenka se vytápí krbovými kamny na dřevo. Již první zima ukázala, že zamýšlené a připravené použití přímotopů k topení v prvním patře je naprosto zbytečné, protože otevřeným schodištěm i díky 20 cm silné izolaci v podkroví lze patro bez problémů vytopit z hlavní místnosti. Jako účinná regulace teploty se osvědčil jednoduchý systém otevřených a zavřených dveří do ložnic v patře.

Akumulační schopnost tepla je na rozdíl od zděné stavby logicky nižší, o co rychleji se roubenka oproti zděné budově ohřeje, o to rychleji vychladne.

"Celkově nás však tepelná pohoda více než příjemně překvapila, protože v zimních měsících při příchodu, kdy je teplota pod bodem mrazu, máme asi za hodinu či dvě vše vytopené na pokojovou teplotu a z trámů sálá příjemné teplo," říkají majitelé po první zimě strávené v roubence.

Celá stavba trvala přibližně 1,5 roku

Celá stavba trvala přibližně 1,5 roku

V létě si interiér drží stále příjemnou pokojovou teplotu i v případě tropických teplot. Důvod? Malá okénka a předsazení střechy na zápraží, bránící přímému svitu slunce.

Důsledkem malých oken je sice mírné přítmí, s ním se však počítalo, a proto byla výběru osvětlení věnována dostatečná pozornost.

Stěny však není nutné zdobit žádnými obrázky a dekoracemi, protože roubení samo o sobě "dělá parádu" a navozuje příjemnou atmosféru. Za velmi krátkou dobu se objevily očekávané praskliny na trámech, které však k roubence patří.

Stěny není nutné zdobit obrázky, roubení samo o sobě navozuje příjemnou atmosféru

Stěny není nutné zdobit obrázky

Schody ladí s interiérem

Schody ladí s interiérem

Celá stavba trvala přibližně 1,5 roku, náklady jsou shodné s rozměrově srovnatelnou zděnou stavbou. Nejzásadnější rozdíl ve výstavbě roubenky oproti zděné stavbě je nutnost vrtání prostupů pro elektroinstalace, případně EZS, anténní rozvod atd. již v počátečním stadiu stavby a dále pak respektování sesedání stavby při všech montážích, např. oken, příček, osvětlení atd.

Maximum "mokrých" procesů je také vhodné provést v počátcích stavby, osazení oken a dveří bývá naopak vhodné odložit na nejpozdější možnou dobu.

K této zimní idyle není co dodat

K této zimní idyle není co dodat

Osadu obývají hlavně starousedlíci a chalupáři (a spousta lesní zvěře), kteří si váží klidu a pohody tohoto místa. "Věříme, že roubenka do tohoto prostředí zapadla a že místním se jejich pohoda touto stavbou a naší přítomností příliš nenarušila," dodávají manželé.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 64 m²
Konstrukce: betonová základová deska, obvodová roubená konstrukce ze smrkových trámů 250 x 250 mm na rybinu, dřevěný krov

Příčky v přízemí: zděná konstrukce, schodiště dřevěné s ocelovou samonosnou páteří

Skladba střechy: sádrokarton nebo palubka, parozábrana, izolace tl. 200 mm, větraná vzduch. mezera, bednění, latě, betonová taškaTegalit

Výplně otvorů: špaletová okna , vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní

Vytápění: krbová kamna a přímotop v sociální místnosti