Část fasády je obložena cihlovými pásky

Část fasády je obložena cihlovými pásky | foto: Ivan Bárta

Z paneláku se přestěhovali do rodinného domu. A zařídili si ho po svém

  • 71
Dům na jižní Moravě si manželé David a Eva zařídili tak, aby odpovídal jejich naturelu. Dávají totiž přednost čistému stylu a jednoduchosti, ale přitom oceňují nápadité zařízení.

V rodinném dvoupodlažním domě ve vesnici, která bude mít díky nové výstavbě zanedlouho pět tisíc obyvatel, má všechno své přesné místo.

"Jasně, mám pořádek v krvi," přiznává Eva. "A můj muž je podobný. Ten by například nechal nerezové police v kuchyni a obýváku nejraději úplně prázdné.“

Nad terasou u domu bude brzy pergola

Nad terasou u domu bude brzy pergola

Je tak logické, že si manželé vybrali pro navržení interiéru i konečného vzhledu svého nového domu brněnskou firmu Kyzlink, jejíž styl lze nazvat "funkcionalismem s lidskou tváří“ - dává totiž důraz zejména na objemovou koncepci prostoru.

Dům získal na osobitosti, takže by jen těžko někdo odhadl, že jde o typový projekt, nikoli o stavbu navrženou na míru uživatelům.

Fasáda prostupuje dovnitř 

Protože návrháři se zapojili až poté, co byl projekt hotov, snažili se bez zásadních stavebních úprav docílit svých představ. Část fasády, která měla být původně kromě bílé také cihlově červená, tak navrhli obložit obklady Klinker.

Eva spočítala, že vzhledem k tomu, že obkladové pásky v cihelné barvě nakoupili velmi levně v hobby marketu, zaplatili navíc jen za práci obkladačů.

Zádveří s cihelným obkladem oddělují od chodby posuvné skleněné dveře

Zádveří s obkladem oddělují od chodby posuvné skleněné dveře

Obkladovými pásky je obloženo i zádveří, které získalo cihlový vzhled. Navíc se nemusel dokupovat další kus nábytku – věšák. Do obložené zdi se navrtaly háčky jako věšáčky, a oblečení tak nemá šanci přijít do kontaktu s vymalovanou stěnou.

S barvami se zajímavě pracovalo i v samotném interiéru. Aby jich nebylo příliš, zdobí v místnostech vždy jen jednu stěnu – v kuchyni a dole v chodbě je červená, v koupelně cihlová, na toaletě světle zelená a v ložnici žlutá. Ostatní stěny jsou bílé.

Podlaha jako základ

Svým vzhledem velmi příjemně mate materiál podlahy. Ačkoli působí jako lepená z dřevěných dílců a spojená zámkovým systémem, je z umělého vinylu Karndean - v přízemních místnostech najdete lepené lamely, ve vstupní chodbě čtverce.

"Podlaha je krásná, ale myslela jsem, že bude o něco odolnější. Nemůže se po ní třeba posouvat těžký nábytek,“ tvrdí majitelka.

Schodiště do patra má jednoduché kovové zábradlí, ale dřevěné stupnice

Schodiště do patra má jednoduché kovové zábradlí, ale dřevěné stupnice

S tmavou výraznou podlahou v přízemí ladí i plné dveře z ořechové dýhy s příčným šrafováním. Do patra, kde je v chodbě vinylová podlaha světlejší a ložnice zase pokrývají koberce, byly vybrány dveře s částečným vertikálním prosklením v provedení dýha dub.

A ještě na jedny důležité dveře se nesmí zapomenout: dva posuvné panely mezi jídelnou a obývacím pokojem svým tmavým přírodním zbarvením elegantně rámují předěl těchto dvou místností.

"Původně měly být podle projektu zárubně a klasické dveře. I když zatím zavíráme posuvné panely se zapuštěnými úchyty jen na Ježíška a tehdy, když se děti dívají na televizi, velmi se sem hodí,“ hodnotí Eva.

Jídelní stůl podle návrhu Jana Kyzlinka doplňují židlová křesla Tonster

Jídelní stůl podle návrhu Jana Kyzlinka doplňují židlová křesla Tonster

Elegantní kuchyně 

Eva si původně přála tmavou kuchyňskou sestavu, ale protože s manželem dali přednost tmavým podlahám, uvítala návrh, který pracoval s kombinací tmavě šedého a bílého ladění, doplněného dezénem dubového dřeva a nerezovým soklem.

Korpusy skříněk, spodní dvířka a čela zásuvek jsou z LTD desek v dezénu dub. Horní dvířka tvoří bílé lakované sklo Lacobel, pracovní desku i barový pult pak tmavě šedý polyrey (vysokotlaký dekorativní laminát).

Záda kuchyně chrání skleněné obložení, které má na zadní straně vypálenou výrazně červenou barvu RAL.

Kuchyně v podobě U je velmi praktická

Kuchyně v podobě U je velmi praktická

Červená výmalba v podobném odstínu zdobí i stěnu vybíhající ke stropu nad kuchyňskými skříňkami. Stěna v kuchyni pod oknem je obložená bílým lacobelem.

"Ráda využívám každé volné místečko,“ přiznává Eva. "Proto máme před digestoří, která je schovaná nad sporákem v uzavřeném boxu, mělké poličky na krabičky s čajem,“ vysvětluje majitelka.

Stejně důkladně využila i hluchý roh vzniklý z kuchyňských spodních skříněk. Navíc v jeho úrovni ze strany jídelny vedou dvířka do úložného prostoru v navazujícím barovém pultu.

Kuchyně s jídelnou

Kuchyně s jídelnou

Evina záliba ve využívání prostoru pramení možná z toho, že i když ona i manžel bydleli od dětství v rodinných domcích, pět let strávili spolu a se dvěma dětmi v malém panelovém bytě.

V symbióze s obývákem

Jídelna, kterou od kuchyně dělí barový pult, souzní designově nejen s ní, ale také s obývacím pokojem. Opakujícím se prvkem jídelny a obývacího pokoje se staly otevřené police z nerezové oceli zasazené do vertikálních nástěnných panelů z dubové dýhy mořené na odstín wengé.

Stejný materiál použil designér na desku stolu s nerezovou podnoží, kterou obklopují pohodlné židle s područkami.

"Protože jsme si židle s koženkovým čalouněním a dřevěnými boky v barvě dřeva wengé kupovali sami, musela se zvyšovat deska stolu, aby se k němu s područkami vešly,“ popisuje složitosti Eva.

Pohled z obývacího pokoje do kuchyně

Pohled z obývacího pokoje do kuchyně

K jídelnímu stolu patří ještě navržený servírovací stolek, který stojí opodál. Lze jej přisunout, a stůl se tak zvětší nebo je možné stolek používat samostatně na přilehlé terase.

Oblíbený krb

V obývacím pokoji využívají manželé zatím jen sedací soupravu z předchozího bytu a krb, kterým v této spodní místnosti přitápějí.

"Máme krásný návrh odlehčené obývací stěny a sháníme rohovou pohovku, nechceme však předraženou, a tak stále hledáme,“ říká Eva.

Každopádně je velkým potěšením sledovat přes rozlehlou místnost a venkovní terasu čerstvě osázenou rodící se zahradu. Mezi zádveřím a chodbou stojí prosklená stěna, kterou z části tvoří posuvné skleněné dveře probíhající až ke stropu. Chodba pod schody do patra se tak výborně prosvětlí.

Koupelna je vybavená vanou pro dva i sprchovým koutem, který se již do záběru nedostal

Koupelna je vybavená vanou pro dva i sprchovým koutem, který se již do záběru nedostal

"Příjemný je pro nás i výsledek drobné změny projektu, který navrhl architekt z Bratislavy jako typový dům. Udělal nám na přání malou úpravu – zrušil sprchový kout i průchod do garáže a z tohoto prostoru vytvořil kumbál,“ vysvětluje Eva.

Podkroví si manželé kromě koupelny, vestavěné skříně v ložnici a schodiště s podestou zařizovali sami. "Kluci tu mají každý vlastní pokoj, my s mužem ložnici a všichni využíváme nádhernou prostornou koupelnu se sprchovým koutem i vanou,“ říká Eva.

Vestavná rohová skříň v laku vyrobená na míru využívá i podkrovní kout

Vestavná rohová skříň v laku vyrobená na míru využívá i podkrovní kout

"Jsme rádi, že jsme si nechali část interiéru navrhnout profesionální firmou. Celé přízemí tak získalo jednotný, pro nás velmi příjemný jednoduchý design, jehož důležitou součástí jsou kromě zakázkového nábytku i podlahy, dveře nebo elegantní schodiště do patra,“ uzavírá majitelka.

Více se dočtete v časopise Domov č. 2/2009.