Bílá barva dobře ladí s šedou barvou rámů dřevohliníkových oken i střešní

Bílá barva dobře ladí s šedou barvou rámů dřevohliníkových oken i střešní krytinou Cembrit. | foto: Michal Šeba

Z nudného starého domu u Prahy se vyloupla moderní novostavba

  • 116
Blízko do zaměstnání. To byla hlavní podmínka, kterou si dala rodina hledající bydlení na okraji Prahy. Volbu mezi novostavbou a rekonstrukcí nakonec vyhrála druhá možnost.

"Místo nás prostě oslovilo, výhled na řeku má něco do sebe, pozemek byl navíc dostatečně velký," vysvětluje majitel. Rekonstrukci svěřili majitelé mladému pražskému studio Edit!.

Starý, typický rodinný dům, jakých stojí v příměstských částech Prahy a ve vesnicích kolem ní (a nejen zde) tisíce, inspirativní moc nebyl.

Architekti se rozhodli ponechat domu jeho sedlovou střechu, aby korespondoval s okolními domy malé vesnice, a také pro zdejší oblast typickou střešní krytinu Cembrit. Tím však jejich "úcta" k okolí skončila.

Okno do světa

Jednu z hlavních deviz domu, nádherný výhled na řeku, zarámovali do velkého neotvíravého okna s dřevohliníkovými rámy s nízko umístěným parapetem, který může sloužit pro poklidné posezení, ale třeba i jako místo na hraní pro nejmenšího člena rodiny. Je zde totiž díky radiátorům pod ním příjemně teplo. LED pásky pak okno v noci zajímavě rámují.

Vedle velkého neotvíravého okna směřujícího na západní stranu má místnost další dvě, která dovolují příčné větrání, takže o přísun čerstvého vzduchu není nouze.

Široký parapet přímo vyzývá k posezení.

Technické údaje

Zastavěná plocha: 93 m²
Užitná plocha: 166 m²
Konstrukce: stávající zdivo s kontaktním zateplovacím systémem, příčky zděné (1. np) a SDK (2. np), střešní krytina Cembrit - Česká šablona
Výplně otvorů: dřevohliníková okna s izolačními dvojskly, střešní okna Velux
Vytápění: automatický kotel na dřevěné pelety

Obava z Berounky a případných záplav rodinu netrápí, byť se to nezdá, je "jejich" břeh o několik metrů výše než protilehlý. "U starousedlíků jsme si ověřili, že případné vylití řeky z břehů směřuje na druhou stranu, to nejlépe potvrdila bezproblémová pojistka," vysvětluje majitel.

Architekti odstranili příčku mezi dvěma pokoji a upravili dispozici, protože rodina s malým dítětem chce trávit čas společně. Velký obytný prostor tak zahrnuje kuchyň, jídelní i obytnou část. Mladá rodina se teprve zabydluje, v domě bydlí dva měsíce, proto zařízení interiéru teprve řeší.

Zářivá bílá

Bílá fasáda domu vystupuje z okolních šedivých hospodářských budov velmi výrazně. Bílá barva překvapila i sousedy, trend barevných fasád dolehl i sem. V kombinaci s šedými rámy i šedavou střechou působí dům čistým dojmem, jen těžko náhodného kolemjdoucího napadne, že jde o rekonstrukci starého domu.

Může se hodit

Hledáte hezké bydlení v rodinném domku u Prahy? Podívejte se na nabídku na Reality.iDNES.cz.

"V nejbližších pěti letech se do rekonstrukce hospodářských budov, které k domu také patří, určitě nepustíme, na to peníze nemáme," vysvětluje majitel. Rodina se na jaře začne věnovat zahradě a postupně zařizovat interiér. Základ zvolili velmi dobrý: dřevěnou průmyslovou mozaiku neboli kantovku. Je velmi příjemná na dotyk, teplá, ale také odolná. Případná oprava je pak velmi snadná.

Rekonstrukce domu skončila, okolí na úpravy teprve čeká.

Autoři

Edit! je tým mladých architektů, kteří založili studio v roce 2010 po předchozí úspěšné spolupráci na mnoha projektech a soutěžích. Zakládajícími členy jsou Ivan Boroš, Juraj Calaj, Lenka Míková a Vítězslav Danda, kteří mají profesní i osobní zkušenosti ze života ve Španělsku, Francii, Německu, Dánsku a USA.

Studio edit!, zleva doprava: Ing. arch. Ivan Boroš, Ing. arch. Vítězslav Danda, Ing. arch. Lenka Míková, Ing. arch. Juraj Calaj

Stav před rekonstrukcí

Edit! má zkušenosti ze široké škály projektů od soukromých rezidenčních objektů, přes studie kancelářských budov a urbanismu až po návrhy veřejných prostor, projekty drobných staveb, interiérů a rekonstrukcí.