Z čisté studny by se mohla stát líheň bakterií

- Majitelé chat a chalup na jaře zjišťují, co před zimou zanedbali, a nyní musí napravit. Pokud vodu čerpají z vlastní studny, měli by se - ještě než se poprvé napijí - zaměřit na ni. Odborníci sice doporučují před zazimováním studnu vydesinfikovat, ale mnozí na to zapomínají. Proto je dobré si na začátku sezóny nechat provést chemický rozbor, který přijde přibližně na 1100 korun. Bakteriální bývá o polovinu levnější.

Pro rozbory však platí přísná pravidla. Vodu musíte na hygienickou stanici přinést pouze ve sterilní zkumavce, kterou seženete jen zde. Stejně tak voda na rozbor nesmí být starší než čtyřiadvacet hodin po odběru.
Pokud rozbor ukáže nesrovnalosti ve složení vody, nezbývá než si pozvat odborníka. "Vyčistit studnu svépomocí je poměrně složité. Na vodu potřebujete výkonná čerpadla, aby se 'vybrala' až ze dna," vysvětluje Josef Šikýř z firmy A až ZET. Za každý vyčištěný metr studny majitel zaplatí zhruba 400 korun. Přitom platí, že čím je studna hlubší, tím je cena za každý další metr nižší.
Za tuto cenu firma studnu vyčerpá, vyčistí a vymyje desinfekčním roztokem. Voda, která se ve studni objeví a spláchne čistící látky, se musí všechna opět vyčerpat ven. Až pak je možné ji používat k běžnému životu.
Chemický a bakteriální rozbor vody by si měli nechat udělat jednou za rok až dva i ti, co studnu používají každý den.
Stejně tak je dobré po zimě zkontrolovat, zda studna nepotřebuje stavební opravu. Například betonové kryty, které nejen chrání vodu před nečistotami z vnějšku, ale mají také nemalý bezpečnostní význam, mohly při vysokých mrazech začít praskat. Odborníci doporučují také prohlédnout nadzemní zkruže, zda nejsou vlhké. To by mohlo být důsledkem toho, že do studny zatéká vrchní voda. Ta pak může s sebou do pitné vody přinést nejen bakterie, ale také chemická hnojiva ze zahrady a další škodlivé látky.