Vstupní dveře tři metry nad zemí, garáže bez slibované terasy

Vstupní dveře tři metry nad zemí, garáže bez slibované terasy | foto: MF DNES

Z bytového domu je paskvil. Vchodové dveře končí tři metry nad zemí

  • 36
Obyvatelé olomouckého bytového domu a developer se neshodli. Výsledkem třenic jsou absurdní kuriozity v podobě "slepých" vchodů se stříškami a zvonky. Vše tři metry nad zemí. Pokud by kterýmikoliv dveřmi někdo prošel, čekal by ho pád na zaprášený beton.

Rozlehlý bytový komplex, v jehož dvorním traktu většina příchozích jen nechápavě kroutí hlavami, stojí v Rooseveltově ulici. Postupně se stavěl od druhé poloviny 90. let minulého století a dokončený byl před pěti roky. Ještě o něco déle se také táhnou spory jeho obyvatel se stavitelem o to, jak prapodivný architektonický výstřelek napravit.

Jak kuriózní situace vznikla? Přízemí celého komplexu tvoří garáže a podle původních plánů developera měla po dokončení všech křídel domu celý dvůr překrýt střecha a vytvořit tak "falešné" podzemní parkoviště.

Na střeše by pak vznikl vyvýšený dvůr s trávou a dětským hřištěm, na který by se obyvatelé jednotlivých částí komplexu mohli dostat přímo z domů zvláštními východy. Tento plán ovšem nevyšel a zůstaly po něm jen ony dveře.

Bytový dům v Olomouci v Rooseveltově ulici

Bytový dům v Olomouci je stavební kuriozitou. Ke vchodovým dveřím není přístup

"Neprošlo to stavebním řízením, protože ze strany řady majitelů bytů se vzedmula vlna protestů. Nechtěli, aby se jim střecha zvedla na úroveň jejich bytů, které by pak byly podle nich snadno přístupné. Ti lidé už tehdy byli majiteli bytů, a tedy i účastníky stavebního řízení, takže kvůli jejich nesouhlasu z toho sešlo," říká Jiří Trnka, jednatel developerské společnosti Trny, která dům stavěla.

"Pokud vím, tak pár lidí, kteří v domě už dnes ani nebydlí, se obávalo, že z vyústění vzduchotechniky z parkoviště k jejich bytům půjdou výfukové plyny, a se stavbou nesouhlasili, takže ve stavebním řízení to neprošlo. Takže nemyslím, že by to developer vůbec neměl v úmyslu postavit, ale vadí mi, že když to nevyšlo, už se nikdy nepokusil najít nějaké náhradní řešení a nechal to tak," říká jeden z obyvatel domu Pavel Sehnal.

"Místo trávy tady teď máme po celém dvoře otřesný beton, který se drolí. V létě se v bytech nedají ani otevřít okna, protože bychom se udusili," zlobí se také další majitelka bytu Hana Kliková.

JAK KURIÓZNÍ SITUACE VZNIKLA?

Přízemí celého komplexu tvoří garáže a podle původních plánů developera měla po dokončení všech křídel domu celý dvůr překrýt střecha a vytvořit tak "falešné" podzemní parkoviště. Na střeše by pak vznikl vyvýšený dvůr s trávou a dětským hřištěm, na který by se obyvatelé jednotlivých částí komplexu mohli dostat přímo z domů zvláštními východy. Tento plán ovšem nevyšel a zůstaly po něm jen ony dveře.

"Co je obrovský průšvih, je například to, že firma už pak vůbec neřešila osvětlení dvora. Jen asi metr od každého vchodu se rozsvítí žárovka na pohybové čidlo, ale zbytek dvora je úplně ve tmě. Taky jsme čekali, že když to dopadlo takhle, tak provede finální úpravy povrchu dvora a trvale zabezpečí ty "slepé" vchody, které jsme pouze zamkli a sebrali všechny klíče, což ale určitě není ideální řešení," dodávají obyvatelé domu.

Stavbu zhatili obyvatelé domu, hájí se developer

Stavitel však od řešení současné situace dává ruce pryč. "Mně se taky nelíbí, jak to tam dopadlo. Plánoval jsem na dvoře postavit garáže, což však byla samostatná stavba, kterou obyvatelé odmítli. Takže tam zůstala řádně zkolaudovaná odstavná plocha," odmítá zodpovědnost Trnka.

Bez ohledu na "dveře do prázdna" je však hlavním bodem současného sporu právě samotný dvůr. Ten totiž i pět let po dokončení kompletní stavby zůstává majetkem společnosti Trny.

Podle původního scénáře ho společně s okolními chodníky po dokončení komplexu mělo převzít město, konkrétně Technické služby. Ty však v současném stavu pozemek převzít a obstarávat odmítají. Kdo tedy nese za neustálé průtahy vinu?

"Město si pozemky nepřevzalo, i když se k tomu zavázalo, já jim to klidně za symbolickou jednu korunu předám. Dával jsem najevo, že jsem připravený i na vlastní náklady opravit chodníky, na které už se samozřejmě nevztahuje záruka," tvrdí Trnka.

Podle údajů radnice je však naopak na tahu developer. "3. ledna 2007 majetkoprávní odbor vyzval společnost Trny, aby doložila podklady pro zpracování darovací smlouvy. Dodnes tyto podklady firma nedodala," stojí totiž v dopise, který obyvatelům domu radnice poslala začátkem února.

Bytový dům v Olomouci v Rooseveltově ulici

Bytový dům má i několik menších vchodů se stříškami a zvonky. Opět tři metry nad zemí

Co bude s bytovým komplexem dál?

Na čí straně je tedy pomyslný míček a proč se tolik let s pozemkem nic neděje? "Trvá to už dlouho, já vím. Musím ale nejdřív přemluvit vodohospodářskou společnost, aby převzala do správy zkolaudované vodovodní a kanalizační sítě. Už příští týden tam za nimi chci jít," pokračuje dalším směrem šéf developera.

"Chtěl bych, aby se to už vyčistilo. Rád bych to měl vyřízené už třeba do konce letošního roku, ale to samozřejmě nemůžu slíbit. Záleží na tom, jak rychle půjdou jednání s úřady." Kdy a jak tedy podivná situace najde řešení, zatím příliš jasné není.

Obyvatelé domu se tak nejspíš minimálně v nejbližší době nedočkají ani například úklidu dvora. "Za celé ty roky se o pozemek, který mu patří, nijak nestará," upozorňuje Kliková. "Když si u mě úklid objednají, klidně ho budu provádět. Jinak nevidím důvod, proč bych odtamtud měl třeba odhrnovat sníh," namítá Trnka.

Poněkud paradoxní fakt, že by mu v takovém případě ve skutečnosti lidé platili za to, že si uklidí na vlastním pozemku, šéf firmy odmítl komentovat. "Bez komentáře. Já vidím, kam se mě snažíte vmanipulovat."