Kapli tvoří jen sklo a dřevo (kromě betonové podlahy).

Kapli tvoří jen sklo a dřevo (kromě betonové podlahy). | foto: Ája Bufka

Kaple má stěny i strop pouze ze skla a dřeva. Tady by se vdávala každá

  • 32
Velkoměstům většinou dominují katedrály, mešity nebo synagogy, aby ukázaly svoji nadřazenost nad věřícími. Přesto ojediněle ustupují střídmosti. Důkazem jsou geometrické vzory modernistických kaplí ze skla, dřeva a oceli, které jsou umístěny v krajině tak, aby podpořily meditaci a lásku k bližním.

Výhled na oceán je impozantní.

To je i případ Wayfarers´ kaple, nádherné kombinace přírody a konstrukčních stavebních prvků na zalesněné stráni přehlížející temně modrý Pacifik z blahobytného losangelského poloostrova Palos Verdes.

Kdysi domov indiánů z kmene Gabrielino a pak pastvina pro dobytek, pole k pěstování kytek a zeleniny dnes vypadá, jako by šlo o prostor vyrobený na zakázku pro svatby celebrit. A to hlavně díky architektu Lloydu Wrightovi Jr., synovi slavného Franka Lloyda Wrighta.

Vše začalo výhledem

Možnost bytové výstavby v místech s kouzelným výhledem na vzkvétající město z jedné strany a mohutný oceán ze strany druhé odhadl jako jeden z prvních newyorský architekt Frank A. Vanderlip ve dvacátých letech minulého století.

Po druhé světové válce se poloostrov stal oblíbeným místem pro stavbu rezidencí vedoucích pracovníků z nedalekého centra leteckého průmyslu.

Ti si také mohli dovolit pokračovat v nákladné kovbojské tradici chovu koní, včetně stezek v okolí ve stylu caballero. Dodnes je tu skoro sto kilometrů terénních cest pro jízdy na nich.

Wayfarerská kaple je obklopena třemi a půl akry květinových zahrad, loukou a malým lesíkem vysokých sekvojí s parkovištěm. Vzájemně jsou propojeny pískem a kameny vyloženými cestičkami.

Architekt Lloyd Wright Jr. navrhl tento unikátní skleněný kostel v roce 1946. Kromě řady domů pro celebrity také navrhl místní pamětihodnosti, například Hollywood Bowl a akustickou mušli, koncertní scénu pod širým nebem, v které se představili kromě jiných i slavní Beatles.

Pramen vody vyvěrá blízko oltáře.

Wrightovi mladšímu se v návrhu povedlo citlivě a bez násilností spojit architekturu s okolní přírodou. Je postavena z křišťálově čistého skla, místních kamenů a starého sekvojového dřeva. Kaple umožňuje plně vnímat krásu okolí, která prochází skrz hlavní chrámovou budovu.

Uvnitř k oltáři na kameni ve tvaru mísy dokonce vyvěrá živý pramen. Zvenčí existuje jeden z nejkrásnějších výhledů na oceán na západním pobřeží Spojených států.

Stěny chrámu „vpouštějí“ dovnitř okolní přírodu.

„Chtěl jsem se vyhnout koncepci církevní hrobky,“ prohlásil kdysi o svém projektu Wright Jr., „kostely v Evropě byly povětšinou stavěny ve tvaru hrobu. Přál jsem si, aby šlo o živoucí objekt a ne o pohřební kryptu. Proto jsou stěny a strop ze skla, aby věřící viděli kmeny stromů a mohli vnímat grandióznost okolní přírody. Sklo dává ochranu před nepohodou, ale zároveň umožňuje vnímat venkovní a vnitřní svět.“

Struktura stavby využívá kruhy a trojúhelníky. Lloyd Wright je propojil v úhlech 30 a 60 stupňů. Inspirovala ho příroda, ve které se podobné kombinace objevují v podobě sněhových vloček, krystalů a větví stromů.

Z kamenných základů podlahy zrcadlících strop ve tvaru diamantu se zvedají pilíře kmenů sekvojí. Prosklené stěny vytvářejí živou místnost se šesti trojúhelníkovými akustickými panely ve stropě a stěnách k vybalancování zvuku. Dřevěné rámy jsou natřeny světlou modrozelenou barvou, aby vypadaly jako vlny mraků.

Noční osvětlení a jeho zrcadlení ve skle vytváří dojem nebeské záře díky svíčkám. Architekt vytvořil svatyni, v níž mohou lidé vnímat přírodu kolem sebe i nad nimi a nesmírnost vesmíru. Prosklená konstrukce dává pocit vnějšího i vnitřního prostoru a navíc nabízí ochranu před nepřízní počasí.

Výhled na oceán je impozantní.

Věž zvonice byla součástí původních plánů. Byla dostavěna ale až v roce 1954. Tyčí se 18 metrů nad podlahou chrámu, základy ukotvené ve skále odpovídají výšce dvoupatrového domu. Na vrcholu je zakončena pozlaceným křížem, kterému námořníci plavící se kanálem Catalina přezdívají „Boží svíčka“. Na pozemku k ní vede zastřešená kolonáda.

V kapli jsou stále slouženy bohoslužby a není žádným překvapením, že byla a je oblíbeným svatebním místem řady celebrit. Jayne Mansfieldová si tu vzala Mickey Hargitaye, bývalého Mr. Universe, v lednu 1958.

V televizním filmu o jejich životě, natočeném v roce 1980, hrála Jayne Loni Andersonová a jejího muže představoval tehdy ještě málo známý Arnold Schwarzenegger.

Lavice v kapli jsou ze dřeva.

Herec ze slavného seriálu MASH Gary Burghoff, který měl roli Radara O´Reillyho, se tu také oženil v roce 1971. Ani Dennis Hopper zdejšímu kouzlu neodolal a v roce 1989 se tady oženil počtvrté, tentokrát s baletkou, která byla o jednatřicet let mladší. A v roce 1995 Brian Wilson, vedoucí Beach Boys, prohlásil během ceremoniálu, když se tady oženil: „Vibrace byla neuvěřitelně nádherná.“

Nádherné místo neuniklo ani pozornosti hollywoodských filmařů. Bylo součástí řady televizních seriálů, například The O.C., Sliders, Hunter anebo True Detective. Na konci komedie Innerspace z roku 1987 postavy hrané Meg Ryanovou a Dennisem Quaidem vycházejí z Wayfarerské kaple po ceremoniálu a nasedají do limuzín. Život pak imitoval film: známí herci tady byli opravdu oddáni o čtyři roky později.

Snoubenci si mohou kapli ke svatbě pronajmout na dvě hodiny v týdnu, kdy je vyžadován poplatek 2 300 dolarů. Víkendy jsou podstatně dražší, populární sobota mezi 16 až 18 hodinou přijde na 3 400 dolarů. Církve v USA patří k neziskovým subjektům, a tak je ovšem možné příspěvek po dohodě s daňovým poradcem odepsat.

Hlavní vchod do kaple

Jediným omezením návštěvnosti při oslavách je maximální počet hostů, který nesmí v kapli přesáhnout sto osob, to kvůli bezpečnostním předpisům.   

,