Podlahové vytápění v koupelně

Podlahové vytápění v koupelně - Teplo od podlahy v koupelně ocení každý. | foto: Rako

Vytápění koupelny: radiátor, žebřík, či podlahové topení?

  • 42
Chcete si v koupelně skutečně odpočinout, uvolnit se po náročném dni, "vypnout"? Jenže správná relaxace se nemůže odehrávat v místnosti, kde je zima, kde vás zebe podlaha, kde vám naskakuje husí kůže, jakmile vystrčíte z horké vany byť jen palec u nohy. Chce to pořádné a účinné vytápění. Jaké jsou možnosti?

V zásadě jde o dva základní typy: Buď umístíme vytápění na stěnu, anebo ho schováme do podlahy. Ideální pak je kombinace obou typů.

Kam s mokrým ručníkem? Na žebřík
Velice rozšířeny jsou v současnosti takzvané žebříky. Na trhu je nepřeberné množství velikostí, tvarů i barev. A nejsou ani moc drahé, i ty velké vyjdou na pár tisíc.

Výrazněji připlatit si budete muset především za barevné provedení. Když chceme v koupelně žebříkové topné těleso, které nám "hraje" s ostatním vybavením, musíme sáhnout hlouběji do peněženky.

Barevná otopná tělesa přijdou zhruba o pětinu dráž než bílá. Až na několikanásobek se může vyšplhat cena žebříku v nerezu, chromu, případně kombinace kovu a skla.

Žebříky v současnosti vytlačují klasické radiátory, které v koupelně zdaleka nepůsobí tak efektně. Žebříky slouží i jako sušáky ručníků, a pokud vám přijde návštěva, nemusíte prádlo ze "šprušlí" stahovat. Nikoho tento způsob sušení ručníků neurazí.

Žebřík je ideální do každé koupelny

K žebříkovému topení lze připojit i takzvanou patronu, která vám zajistí teplo i v době, kdy není topná sezona. Patrona je vlastně připojení k elektřině, do elektrické zásuvky, takže si budete moci přitopit, kdy vám bude libo. Žebřík s patronou vyjde na 4,5 až 5 tisíc korun.

Podobné kombinované vytápění - připojením na teplovodní okruh a elektřinu - ovšem umožňují i některé typy radiátorů.

Jak zajistit teplo od nohou
Ovšem nic naplat, chlad přichází od nohou, a pokud máme v koupelně studenou podlahu, pocitu chladu se nezbavíme. Dlažba v koupelně je obvykle ze "studeného" materiálu. Co s tím?

Řešením je samozřejmě podlahové vytápění. Můžete volit ze dvou druhů - vytápění napojené na teplovodní okruh, anebo elektrické vytápění. V prvním případě vám pod podlahou bude protékat horká voda v trubkách, v druhém případě elektřina rozehřeje rohož.

Podlahu vám zahřeje obojí, ale když se například porouchá "trubkové" topení, je z toho obvykle havárie - z trubek vyteče voda. Elektrická rohož vám také zvýší podlahu jen o pár milimetrů, takže si ji můžete nechat namontovat i do koupelny, kde jste původně o podlahovém vytápění neuvažovali.

Elektrická topná rohož

Výhodou moderního podlahového vytápění je například to, že si můžete dopředu nastavit, kdy a na jakou teplotu si podlahu vyhřejete. Večer nastavíte a ráno, ještě rozespalí, vkročíte do příjemně vyhřáté koupelny.

V obou případech ovšem musíte počítat s tím, že budete mít tak dva dny koupelnu vzhůru nohama. Podlahové topení si nemůžete jen tak koupit v obchodě a připojit, vyžaduje stavební zásah.

Ideální tedy je, když se pro podlahové vytápění rozhodnete ještě před stavbou vašeho nového domu či bytu.

Marie Červiková, projektantka topení, doporučuje v rodinných domech, které mají například vlastní plynový kotel a některé místnosti vyhřívány i podlahovým trubkovým topením, rozšířit trubky i do koupelny. A topení zkombinovat ještě s žebříkem s elektrickou patronou. Podlahové topení celou koupelnu obvykle nevytopí.

Pokud rodinný dům nemá podlahové vytápění, můžete si do koupelny dát i elektrickou rohož, která je levnější. Trubkové topení do podlahy stojí 1200 korun za metr čtvereční, pak se ještě musí připočíst další tisícikoruny za nezbytné příslušenství.

Otopné těleso se zrcadlem

Co vyhřeje panelákové jádro
U panelákových koupelen je ale podle Červinkové podlahové trubkové topení nepoužitelné. "Musí se jít patnáct centimetrů do podlahy a to u paneláků nejde," řekla iDNES.cz Červinková.

Pro obyvatele panelákových bytů proto projektantka doporučuje umístit do koupelny žebříkové topení s patronou. Ti náročnější si mohou nechat do podlahy umístit elektrickou rohož.

A pak je tu ještě jedno nejjednodušší řešení: tepelný zářič, který se pouze připojí do elektrické zásuvky. Pravidelný provoz tohoto druhu vytápění je ovšem hodně drahý.

Také musíte dávat pozor, aby zářič nezpůsobil vážný úraz, pokud by se dostal do vody nebo byste se ho dotkli mokrým tělem.