Podlaha v odstínu dubu je z tvrdého laminátu.

Podlaha v odstínu dubu je z tvrdého laminátu. | foto: Richard Dvořák

Vysněný bungalov konečně stojí a poslouchá na dálku

  • 48
Během stavby museli vyměnit firmu. Tak velké problémy je potkaly. Přitom mladí manželé měli jednoduché požadavky: dostatek prostoru, světla a žádné schody. Nakonec po dvou a půl letech bydlí ve svém vysněném jednopodlažním domě.

Nový dům nedaleko Prahy, který se dá mimo jiné ovládat na dálku, slouží svým majitelům a jejich dětem - čtyřletému synovi a roční dcerce - sotva půl roku.

„Stavěli jsme totiž dva a půl roku, přestože podle původních plánů to měl být jen rok,“ vysvětluje majitel Jiří Brož, ale vzápětí dodává: „Nakonec to ale možná bylo dobře, alespoň jsme měli čas si všechno dostatečně promyslet.“

Prosluněný bungalov

Volnost a prostor

Při rozmýšlení o tom, jak má budoucí domov vypadat, vycházeli mladí manželé ze svého starého bytu. Rozhodli se přenést do domu jeho přednosti.

„Tam jsme měli příjemnou velkou místnost jako obývací pokoj, kuchyni a jídelnu. To nám vyhovovalo. Tady v domě je ještě možná dvakrát větší, řešení je obdobné. Chtěli jsme také dostatek úložných prostor, kterých se naopak ve starém bytě nedostávalo,“ poznamenává Jiří.

Dům měl být prostorný, světlý a zároveň moderní a čistý. Celková obytná plocha je kolem 200 metrů čtverečních, z toho 68 metrů čtverečních představuje již zmíněná společná místnost pro obývací pokoj, kuchyni a jídelnu.

Dál tu najdete pracovnu, pokoj syna i další, který jednou bude sloužit děvčátku, ložnici rodičů a hostinský pokoj. Z každé místnosti - to bylo také přání majitelů - vedou dveře na zahradu.

Prosluněný bungalov

Půdorys bungalovu.

V domě s neobvyklým půdorysem je dále technická místnost, dvě koupelny, sousedící s ložnicí a dětským pokojem. Místnost s toaletou a sprchovým koutem má vchod ze zádveří.

Praktická je i velmi prostorná garáž a také místnost v podsklepené části domu, jediná, kam vedou schody. „To je manželova svatyně. Účastní se závodů mistrovství republiky i Evropy silničních motocyklů. Tam tak bude místo pro trofeje, ale také pro posezení s kamarády nebo pro projekce a časem i pro malé ‚fitko‘,“ říká manželka.

Moderní kuchyně

I paní Brožová má své místo, které si vytvořila k obrazu svému i spokojenosti - kuchyni. „Chtěla jsem kuchyni praktickou, moderní, chytrou,“ vysvětluje.

S výsledkem je spokojena - mezi spotřebiči, které nesou převážně značku Miele (pouze digestoř má značku Elica), nechybí profi kávovar, indukční varná deska či parní trouba.

Je tu zrealizována spousta dobrých nápadů, mezi nimi vysouvací kráječ na chleba nebo osvětlená příruční police na koření s roletkou.

Prosluněný bungalov

Co by majitelce mohla závidět snad každá žena, je malá „příruční“ kuchyně, která sousedí s hlavní, z níž vedou dveře na budoucí zahradu.

Kromě toho, že částečně slouží jako prádelna - je tu pračka i sušička, kterou si mimochodem majitelka velmi chválí - se v této místnosti odehrávají „špinavé“ procesy, omývá se zde zelenina, ovoce apod.

Obě kuchyně značky Schüller sestavila firma Vite, jsou v provedení Coco bolo.

Dostatek světla

Orientace domu i jeho tvar jsou přizpůsobeny pohybu slunce. Jeho svit tak po celý den příjemně prostupuje jednotlivé části.

„Ráno vychází v ložnici a od dopoledne prosvětluje celý obývací prostor s kuchyní a jídelnou, zároveň svítí na terasu s bazénem, kam je z obýváku přímý vstup. Přesah střechy ale dostatečně zabraňuje přehřívání místnosti,“ podotýká majitel.

Příjemný pocit světlosti a prostornosti značně podporují také vysoké světlé stropy s odhalenými dřevěnými trámy, denní světlo sem vpouští také trojúhelníkové vikýřové okno v obývací části.

Prosluněný bungalov

Mladistvé vybavení

Pokud jde o vybavení domu, obrátili se majitelé na firmu, která spolupracovala už s jejich rodiči, a tak znali její práci. Ta zařídila kromě koupelen v podstatě celý interiér včetně maleb, atypického nábytku, „televizního centra“, textilu a doplňků.

Dveře, osvětlení a podobně pak vyřešila v koordinaci s dodavatelskými firmami. „U materiálů jsme volili ušlechtilé provedení, ale v umírněné a světlé barevnosti. Nebo takové, která odpovídá tomu, že v domě bydlí mladí lidé. To je třeba případ předsíně v červeno-vanilkovém provedení,“ vysvětluje Jiří Jelínek z firmy Dekoart.

Ta se řídila i tím, že manželé hodně cestují a chtěli mít artefakty dovezené z cest vystavené. Najdete tu tak obrazy, sošky a nástěnné dekorace z různých koutů světa.

„Například podle obrazu přivezeného z Dominikánské republiky jsme volili i barevnost stěn v obývacím prostoru - je stejně optimisticky oranžová jako dominantní barva olejové malby s domorodými ženami. S ní pak kontrastuje světle šedá malba na drásané omítce. Dětský pokoj pro chlapce jsme vymalovali oranžově a vybavení ladili do modra, na přání jeho malého majitele,“ říká Jiří Jelínek.

Prosluněný bungalov

Kusový i atypický

Nábytek v obývacím pokoji byl vyroben z dýhy amerického ořechu, sedací nábytek včetně jídelních židlí je potažen krémovou kůží.

Příjemně do barevnosti zapadá také kuchyně z již zmíněného Coco bolo či dveře z teaku, podlaha v odstínu dubu je tvrdý laminát (značka Berry Floor) - požadavek tvrdosti byl na místě, aby bylo možné bez obav procházet na terasu a zpět.

Kvůli pocitu tepla a pohodlí přišel pod sedací soupravu kusový koberec s vyšším vlasem, celoplošné koberce zateplují také dětský pokoj a ložnici. Sedací souprava je od Koinoru, ložnice pochází od firmy Bo Concept, vybavení dětského pokoje od italského Mistralu, pracovna nese značku Hülsta.

„V domě je i množství atypického nábytku vyrobeného na míru: televizní skříňka, veškeré šatní skříně, které jsou z laminátu - v šatně vedle ložnice je použito také lakované sklo. Na vybavení předsíně, stěny v pracovně, ale i nábytek v rodičovské koupelně jsme použili dýhu zebrano,“ upřesňuje Jiří Jelínek.

Prosluněný bungalov

Technické vymoženosti

Charakteristický je tento dům nejen moderním vzhledem a vybavením, ale také technologiemi, kterých využívá.

„Home manager dovoluje i na dálku ovládat pomocí mobilního telefonu či počítače nejen vytápění či osvětlení v domě, ale také stahování předokenních rolet či zatahování japonské stěny v obývacím pokoji,“ říká Jiří Brož.

Díky tomuto systému odpadly například práce se zabudováním vypínačů, ty jsou na zdech pouze nalepeny.

Pořádek v domě zase pomáhá udržovat centrální vysavač schopný vysávat i tekutiny, který má „základnu“ v garáži.

Venkovní bazén vyhřívají sluneční kolektory umístěné na části střechy orientované na jih. Vše je připraveno k tomu, aby časem bylo možné instalovat tepelné čerpadlo.

„Čeká nás první zima a po ní uvidíme, jak bude dům energeticky náročné vytopit,“ vysvětluje majitel. Tepelnou pohodu v domě zatím zabezpečuje plynový kotel a podlahové konvektory kombinované s radiátory. Velký obývací prostor pak ohřívá ještě zabudovaný krb, který zároveň vytopí i sousední místnost.

Prosluněný bungalov

Za pozornost stojí také promyšlený systém osvětlení, bodová světla jsou zabudovaná v podlaze v předsíni, v přiznaných trámech v obývacím prostoru svítí zářivky, u televizní obrazovky nechybí tzv. zdravé nepřímé osvětlení.

„I instalace televize a domácího kina byla zajímavá. Aby interiér nerušily kabely a skříň s receivery či DVD nezasahovala příliš do prostoru, probourali jsme otvor ve zdi. Z pohledové strany je tak vidět kromě obrazovky jen poměrně mělká skříňka s dvířky z mléčného skla. V pokoji z druhé strany je zbytek včetně propojení schován v šatní skříni,“ upřesňuje Jiří Jelínek.

Výstupy na připojení televize jsou pro jistotu připravené ve všech pokojích, stejně jako počítačové připojení. Na přání investorů je také ozvučení protaženo na terasu.

I na ní najdete technologickou zajímavost - senzor na hladině v bazénu hlídá a případně hlásí, pokud by do vody někdo spadl. K tomuto bezpečnostnímu opatření manželé přistoupili hlavně kvůli dětem.

Prosluněný bungalov

Problémy se stavbou

Manželé se při odpovědi na otázku, zda a jaké je provázely případné komplikace, dnes už jen usmívají: „Stavěli jsme poprvé v životě, nevěděli jsme, co nás čeká a jak to skončí. Nakonec se to podařilo, i když se stavbou, především se stavební firmou, byly problémy. V polovině prací jsme s ní ukončili spolupráci.“

Podoba domu není zdaleka standardní, oříškem bylo třeba řešení šikmé vstupní haly nebo napojování střechy v místech rozdílných sklonů. Komplikace se objevily i při instalaci dveří či pokládání podlah.

„Ještě stále například řešíme špatně provedený přesah střechy v místech vikýře. Nemluvě o výběru jednotlivých firem, srovnávání nabídek a cen - mnohdy byl rozdíl i stoprocentní. Hodně obtížné bylo třeba najít firmu, která bude umět vyrobit velké posuvné okno na terasu,“ líčí potíže se stavbou majitelé.

Prosluněný bungalov

Finální dovybavování už bylo rychlé. I když celou stavbu provázely problémy či kompromisy, s výsledkem jsou manželé spokojeni. Na běhu věcí se odrazilo i to, že se Jiří nemohl kvůli své práci i časově náročnému koníčku, motocyklům, stavbě věnovat naplno, jak by bylo potřeba.

„Navíc nemám potřebné zkušenosti ani dostatečné vzdělání v oboru. Ale až budeme stavět podruhé, už to bude asi lepší,“ směje se.

Plány do budoucna

I když dům nabízí svým majitelům pohodlí, které zamýšleli, ještě zdaleka není vše hotovo.

„Zjara bychom chtěli začít s budováním zahrady, chystáme i postavit zázemí pro děti - houpačku, pískoviště, skluzavku. V delším časovém horizontu by za domem mohl být i tenisový kurt se zahradním domkem, kde by bylo místo na posezení a grilování,“ vypočítává plány do blízké i vzdálené budoucnosti Jiří Brož.

Více se dočtete v časopise Domov č. 12/2008