Výrazné interiérové doplňky se dostávají opět ke slovu

Výrazné interiérové doplňky se dostávají opět ke slovu | foto: Profimedia.cz

Výrazné interiérové doplňky jsou opět v módě

  • 2
Bytové zařízení - to není jen postel, sedací souprava a jídelní stůl. Patří k němu i velké malé doplňky, jako jsou stojací lampy, mobilní knihovničky, odkládací stolky či předsíňové věšáky. I ony mají důležitou roli v tom, jak pohodlně se nám bydlí.

Stát vyžaduje prostor
Stojací bytové doplňky zažily v posledních třiceti letech výrazný ústup ze slávy. Byl to vývoj přímo úměrný výstavbě panelových bytů typických nízkými stropy a výměrou jednotlivých místností. Obyvatelé malých bytů bojovali o každou píď podlahy, a tak není divu, že se řídili pravidlem: co musí stát na podlaze, nemá tam co dělat!

Němý sluha

A tak se interiérové stojací doplňky přeměnily v nástěnné a zdi v malých bytech překypovaly poličkami, květináči a nástěnnými lampami. Výrazné bytové doplňky elegantně dotvářející interiér doplatily na to, že jsou - mají-li být krásné, funkční a praktické - náročné na prostor. Až v současnosti, kdy se s bouřlivou výstavbou domů a bytů nešetří čtverečními metry a architekt počítá s velkou místností, se výrazné interiérové doplňky dostávají opět ke slovu.

Stát vyžaduje stabilitu
Zamilovat se je tak snadné! Ale než zahoříme touhou po stojací lampě, váze, květináči, stolku, přesvědčme se, zda je předmět naší touhy stabilní. Berme v úvahu, že se po místnostech neustále chodí, takže vše, co stojí na podlaze, je vystaveno otřesům. Kromě toho se při procházení v bezprostřední blízkosti nevyhneme tomu, abychom do objektu nevrazili nebo se ho nedotkli - a takový běžný (nejen) letmý dotek musí bytový doplněk stojící na podlaze ustát. Technicky vzato: čím je vyšší, tím musí mít těžší základnu, aby se nepřevrhl. To platí především pro stojací lampy - ty lehké hliníkové s malou základnou se skácejí při sebemenší příležitosti. I v tom je odpověď, proč se takřka stejné lampy od sebe cenově tolik liší.

Stolní lampy

Budiž světlo!
Mezi nejtypičtější stojací bytové doplňky patří právě lampy. Díky vyššímu stojanu a většímu průměru stínidla nad čtenářem vytvářejí útulný kužel světla, pod kterým je dobře vidět. Vedle tradičních stojacích lamp se běžně dostanou i typy, které jsou de facto kříženci mezi lampou pracovní (tj. s regulovatelným směrem světla) a klasickou stojací. Designéři vyšli z poznání, že víceúčelovost není na překážku eleganci - a ohlas trhu ukázal, že jejich úvahy byly správné.

Všechno při ruce
Když se po celodenním shonu usadíme večer v křesle, je milé, když máme vše potřebné k relaxaci po ruce. Například servírovací a odkládací stolek, pojízdný stolek na audio a video sestavu, příruční bar na kolečkách, stojan na časopisy. To je malý přepych, které skýtají prostorné obývací pokoje. Stačí natáhnout ruku po sklence vína, šálku kávy, knize, aniž musíme opustit teplé místečko v ušáku.

Květinový stojan

Pro větší pohodlí slouží samostatné podnožky (obvykle je výrobci nabízejí ve stejném designu jako čalouněná křesla). Všechny tyto relaxační doplňky však potřebují dost místa, aby nepřekážely při průchodu místností! Proto se některé doplňky vyrábějí jako stohovací - to platí především o sadách stolků, které lze zasouvat pod sebe.

Praktické stojany
Snad nejpraktičtější stojací bytové doplňky slouží pro odkládání svrchního šatstva a najdeme je v předsíních a ložnicích: věšáky na deštníky, pláště, klobouky kralují hned za vstupem do domu či bytu.

Pojízdný kontejner

V ložnicích je místo i pro prostorově náročnější stojící zrcadla. Nemluvě o tichém komorníkovi, který oddaně slouží, aby naše svrchní oblečení vyvětralo a zbavilo se přes noc nežádoucích záhybů. Kromě něho poslouží i tyčový štendr. Je mobilní, tudíž se snadno přemisťuje po místnosti i po bytě, a nenáročný na místo. Navíc je zcela přehledný, takže nemusíme hledat svršky jako v uzavřené skříni.

Více se dočtete v časopise Living 5/2007.