Hypotéky jsou stále nízko, ceny nemovitostí rostou pomalu. Nejvyšší čas začít uvažovat o pořízení vlastního bydlení.

Hypotéky jsou stále nízko, ceny nemovitostí rostou pomalu. Nejvyšší čas začít uvažovat o pořízení vlastního bydlení. | foto: MF DNES

Budeme zase stát fronty na byty? V Praze a v Brně to již začalo

  • 57
Plánujete koupit byt, dům či pozemek? Udělejte to hned. Krize přitlačila ceny nemovitostí k zemi a hypotéky jsou nejlevnější za posledních šest let. Realitní trh se ale již probouzí a poptávka po bytech a domech poroste. V Praze a jejím okolí a v Brně už to začalo. Budeme opět stát fronty na byty?

„Od začátku roku 2014 je znát poměrně silný nárůst poptávky, zatím se to však neprojevilo ve změně cen v kupních smlouvách. Stav realitního trhu bych popsal jako doznívající stagnace s pozvolným nárůstem. Rozhodně už ale ceny nemovitostí nepůjdou dolů,“ komentuje Dalibor Slivinský z realitní kanceláře Century 21.

Podle Jiřího Lejnara z Hypocentra Modré pyramidy se stále nejlépe prodávají menší nemovitosti, takže u nich nárůst ceny pocítí zákazníci nejdříve. To potvrzují i pracovníci Ekospolu, který se specializuje na výstavbu a prodej nových bytů, podle nich vzrostly letos ceny o dvě až pět procent, přičemž nejvíce zdražily byty 1+kk a 2+kk s cenou do 45 tisíc korun za metr čtvereční.

Malé byty mnozí pořizují jako alternativní investici, protože se dobře pronajímají. Cena nového malometrážního bytu v Praze se však může vyšplhat až k 60 tisícům korun za metr čtvereční, u větších bytů ve stejné lokalitě přitom bývá o pět až 10 tisíc levnější.

Nové byty hlavně v Praze

Z podkladů realitní kanceláře Maxima Reality vyplývá, že nadhodnocené ceny pražských bytů z roku 2008 spadly přibližně na úroveň roku 2006 a nyní jsou opět na vzestupu - týká se to bytů cihlových i panelových, i když při srovnatelné velikosti jsou dražší byty cihlové.

Nové projekty se staví hlavně v Praze a okolí a v Brně. V regionech s vyšší nezaměstnaností nové byty nevznikají. Podle Jiřího Pácala z Central Europe Holding se v roce 2014 dokončilo v celém Česku jen 3 700 bytů v bytových domech. Z toho 2 300 v Praze, 400 v Brně, ale například v Karlových Varech, Pardubicích, Zlíně či Ústí nad Labem se nepostavilo prakticky nic.

Zajímavý postřeh má Vladimír Zuzák z Maxima Reality: „Byty se dnes prodávají daleko rychleji než v posledních letech - čím dál častěji dokonce bojuje o jednu nemovitost více zájemců, což se v dobách krize stávalo jen zřídka. Zákazníci jsou však poučení. Umějí si vybírat reality, které stojí za to. Tam, kde kvalita neodpovídá ceně, o byty nestojí. I tak se dá vysvětlit, že například v Praze je kolem dvou tisíc bytů, které jsou již postavené, ale zatím nenašly svého kupce.“

Hypotéky i pod dvěma procenty ročně

Vyšší poptávka po nemovitostech je způsobena hlavně nízkými úrokovými sazbami hypoték. Ty padají v podstatě od července 2008 a momentálně průměrná sazba poskytnuté hypotéky dosahuje podle Hypoindexu 2,65 procenta ročně.

To je však průměr, banky nabízejí nejvýhodnější sazby od 1,99 procenta ročně a zvýhodněné hypotéky slibují zprostředkovat i developeři velkých projektů. Například Central Group láká na sazbu 2,19 procenta ročně při využití takzvané dotované hypotéky. Další pokles sazeb hypoték se asi nedá čekat. Je jen otázkou, kdy jejich hodnota zase začne stoupat - do té doby je pro koupi nemovitosti na úvěr výhodný čas.

Úvěr na vlastní bydlení, nebo nájem?

Kdo porovná ceny nemovitostí a splátky hypoték, nejspíš dojde k závěru, že bydlet ve vlastním se vyplatí. Například průměrný pronájem bytu 2+1 v Liberci vyjde na
5 000 korun měsíčně, plus energie. 2+kk se přitom v Liberci dá aktuálně sehnat za 750 tisíc korun.

Splátka hypotéky by byla při průměrné sazbě 4 100 korun plus energie plus fond oprav v domě. Po dvaceti letech má však člověk byt, který je jeho. Martin Němeček z Realitní společnosti České spořitelny potvrzuje, že lidé stále častěji řeší dilema mezi pronájmem a koupí ve prospěch pořízení vlastní nemovitosti.

Za kolik se prodávají byty v Česku
prodej 2+1prodej 3+1pronájem 2+1
Praha2,53,910 000
Karlovy Vary 1,93  6 800
Brno1,83,6  6 500
Hradec Králové 1,82,8  6 200
Pardubice1,72,7   6 000
Plzeň1,62,3  5 800
Olomouc1,32,2  5 000
Liberec 1,25 2  5 000
České Budějovice 1,21,7  5 500
Jihlava1,11,8  5 000
Zlín1,11,95   5 500
Ostrava0,95 1,4   4 000
Ústí nad Labem 0,91,2   3 800

Poznámka: cena prodeje v milionech korun; souhrnná cena stanovena na základě skutečných prodejů; u pronájmu cena v korunách za měsíc
Zdroj: publikace Cenová mapa ČR 2/2014

Tipy pro ty, kdo chtějí kupovat

  • Pokud si vybíráte starší nemovitost přes inzerát, nebojte se zeptat na slevu. Podle RK Sting je dlouhodobý rozdíl mezi nabídkovou a skutečnou prodejní cenou 7,3 procenta. V případě rodinného domu inzerovaného za 2,5 milionu to může být přes 180 tisíc korun.
  • Chcete-li koupit hlavně levně, vyhlédněte si dosud neprodané byty v již stojících projektech. Půjde nejspíš o malé byty v přízemí, pokud však plánujete bydlení dál pronajímat, nemuselo by to být na závadu, pokud nebudete mít přehnaná očekávání o nájmu.
  • Ptejte se na vztahy v domě. Zejména tam, kde není funkční společenství vlastníků jednotek, může cena silně poklesnout. Možná, že role toho, kdo dá SVJ dohromady, čeká právě na vás.

Tipy pro ty, kdo chtějí prodávat

  • Nepřestřelte cenu. Pokud inzerujete byt či dům, počítejte s tím, že smlouvat se nikomu moc nechce. Je-li vaše nabídka evidentně předražená, nikdo se neozve. Podívejte se na podobné inzeráty ze stejné lokality.
  • Prodávejte, co je hezké. Realitní kanceláře tvrdí, že prodej nemovitosti se dramaticky zrychlí, když se interiéry profesionálně upraví a nafotí. To vyjde na několik tisíc, ale zkrátí čas od nabídky po prodej klidně o polovinu, navíc dobře upravený byt znamená i zvýšení kupní ceny až o pět procent. Vstupní investice se tak vyplatí. „Poměr ceny a kvality je pro koupi nemovitosti rozhodující. Tam, kde ho developeři neodhadli, převyšuje nabídka poptávku. V Praze je 2 000 dokončených neprodaných bytů.“ Evžen Korec, Ekospol