Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se investice do tepelného čerpadla?

  14:01aktualizováno  14:01
Zájem otepelná čerpadla rok od roku stoupá. Přesto je stále poměrně pevně zakořeněn názor, že jde sice o technologii s energeticky nenáročným provozem a šetrnou k životnímu prostředí, ale velmi drahou. Drahou údajně tak, že se nikdy nemůže vyplatit.
Příklad modelového domu
Pro zhodnocení provozu tepelného čerpadla a vybudování primárního zdroje tepla je použit modelový dům o celkové tepelné ztrátě 16 kW s podlahovým vytápěním s teplotním spádem 35/30 stupňů Celsia.

* Pro dohřátí topné vody a při velkých mrazech slouží elektrokotel. Tento kotel může být součástí tepelného čerpadla, nebo je samostatnou součástí otopné soustavy. V průběhu topné sezony se připínání elektrokotle projeví minimálně a tepelné čerpadlo dodá 97 procent energie potřebné pro vytápění.

* Ohřev teplé vody je zajišťován nepřímotopným zásobníkem s elektrickým dotápěním na požadovanou teplotu, než samotné tepelné čerpadlo poskytne (55 stupňů Celsia).

* Řídicí jednotka tepelného čerpadla zajistí regulaci celé soustavy včetně řízení teploty topné vody podle venkovní teploty a časového programu pro každý den v týdnu, připínání elektrokotle, ohřevu teplé vody a bazénu.

* Primární (přírodní) zdroj tepelného čerpadla představuje systém zemních výměníků. Jde o zemní výměníky tvořené dvěma potrubními smyčkami ve tvaru U, které jsou umístěny ve vrtu. Pro tento případ je nutno vybudovat tři vrty o hloubce každého 60 metrů. V každém vrtu jsou umístěny dvě potrubní smyčky z plastového potrubí. Minimální rozteč mezi vrty je pět metrů ve vzdálenosti pět metrů od objektů.

Hodnocení návratnosti
Návratnost oproti vytápění jen zemním plynem je pro případ financování bez dotace přibližně 11 let, při získání dotace asi devět let.Při výpočtu návratnosti je velmi střízlivě uvažováno s každoročním pětiprocentním nárůstem ceny elektrické energie a zemního plynu. V některých komerčních materiálech se lze dočíst o meziročním desetiprocentním nárůstu cen. Uvažujeme-li o návratnosti investice do tepelného čerpadla, musíme si uvědomit, z jakých částí je složena instalace tepelného čerpadla.

V tomto případě hovoříme o vybudování primárního zdroje tepla (vrty, studny, kolektor s horizontálně uloženými plastovými hadicemi ve výkopu, stavební práce pro usazení venkovní jednotky v případě tepelného čerpadla vzduch/voda). Další velmi důležitou částí je vlastní tepelné čerpadlo. V současné době je na trhu s tepelnými čerpadly uveden projekt Tepelné čerpadlo pro každého".

Tento projekt se snaží přiblížit tepelné čerpadlo každému zájemci, který hodnotí nejenom prvopočáteční investici, ale ekonomickou návratnost především po jednoročním zkušebním provozu tepelného čerpadla, a tím mu umožnit jeho pořízení. K tomu, aby tepelné čerpadlo mohlo pracovat, a to optimálně s ohledem na maximální životnost a účinnost, musí být vhodně navržen druh vytápění domu. Ideální je volba nízkoteplotní otopné soustavy - podlahového vytápění. Při zvažování ekonomické návratnosti je nutno porovnat současnou sazbu elektrické energie (pro domácnosti převážně D01 nebo D02).

Po aplikaci tepelného čerpadla po dohodě s RAS (Rozvodná energetická akciová společnost) dojde ke změně sazby elektřiny na sazbu D55: 1 kWh = 1,0 Kč po dobu 22 hod. (pro podnikatele C55). Tato výhodná sazba se využívá po dobu 22 hodin denně nejenom pro vytápění domu tepelným čerpadlem s bivalentním elektrokotlem, ale i pro další elektrospotřebiče.

A tady je nutno si uvědomit, že při vytápění jiným zdrojem tepla nelze využít sazbu D55. Tím nevzniknou významné provozní úspory při vytápění a přechodem na sazbu D55 při spotřebě dalších elektrospotřebičů. Jde především o úspory při ohřevu teplé vody, vaření, praní, osvětlení, žehlení, ale i pro vytápění sauny a podobně. Podrobnou analýzu ekonomické návratnosti jsou schopny nabídnout firmy provádějící energetické audity budov a firmy dodávající tepelná čerpadla na trh.

Platby pro první rok při vytápění pouze zemním plynem

Rok                                                2003
Zemní plyn                                    36 000 korun za rok
Elektřina (vaření, praní, žehlení)   15 000 korun za rok
Celkem za energie                        51 000 korun za rok

Včetně investičních nákladů po prvním roce 51 000 korun za rok

Poznámka: Ekonomické vyhodnocení je provedeno s předpokladem ročního nárůstu cen energií pět procent.

Platby pro první rok při vytápění tepelným čerpadlem
Rok                                                                 2003
Zemní plyn                                                     3 000 korun za rok
Elektřina (vaření, praní, žehlení)                     18 000 korun za rok
Celkem za energie                                          21 000 korun za rok
Včetně investičních nákladů po prvním roce 481 000 korun za rok
Včetně investičních nákladů po prvním roce 350 000 korun za rok
s dotací 30 procent
Poznámka: Ekonomické vyhodnocení je provedeno s předpokladem ročního nárůstu cen energií pět procent.
Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Rodinný dům ve svahu je otevřený světlu i díky terasám a spoustě skla

Téměř všechny pokoje mají možnost přímého nebo bočního výstupu na terasy domu,...

Majitelé s bydlením v rodinném domě již měli zkušenost, ale starý dům jim už z mnoha důvodů nevyhovoval. A tak hledali...

Další z rubriky

Žili skromně, spořili a přemýšleli. Nyní mají za Prahou senzační dům

Na útulnou krytou terasu zasvítí letní slunce až po třetí hodině. Do té doby je...

Nejdřív koupili parcelu, pak si na ní postavili zahradní domek velký 32 metrů čtverečních, dva roky v něm žili, spořili...

Šest nových roubenek, kterými si majitelé splnili sen o životě v horách

V Orlických horách, na Šumavě, v Českém ráji i v Beskydech stojí nové roubené...

V Orlických horách, na Šumavě i v Beskydech stojí nové roubené chalupy. Jejich majitelé milují přírodu, rádi sportují a...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz