Katastr, katastrální mapa, mapa, manželé

Katastr, katastrální mapa, mapa, manželé

Výpis z katastru nemovitostí. Jak se v něm vyznat?

  • 1
Výpis z katastru nemovitostí. Dokument, který vám umožní zjistit základní informace o nemovitosti, ale také třeba o tom, zda a případně s kým ji prodávající skutečně vlastní či zda na ní neleží zástavní právo. Při koupi nemovitosti vás může ušetřit značných problémů a zklamání.

Kde nejdete katastrální mapy na webu si přečtěte ZDE.

Výpis by měl být co nejčerstvější, ideálně získaný těsně před podpisem kupní smlouvy, i když obecně platí, že by neměl být starší dvou měsíců.

Objevují se totiž případy, kdy je nemovitost během krátké doby prodána hned několikrát nebo je třeba den před podpisem vaší smlouvy daná do zástavy.

Dva měsíce starý výpis by vám tak byl zcela k ničemu. "Navíc zákon stanoví i ochranu dobré víry toho, kdo vychází ze zápisu v katastru učiněného po 1. lednu 1993,“ upozorňuje advokátka Vladimíra Knoblochová z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Výpis získáte už i u notáře
"Výpis z katastru nemovitostí - jinak také list vlastnictví či zkráceně LV - získáte za poplatek na příslušném katastrálním úřadě nebo na kontaktním místě sítě Czechpoint,“ říká Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum.

Požádat můžete rovněž o jeho zaslání poštou. Nově ho mohou vydávat i notáři. "Získaný výpis má charakter veřejné listiny,“ vysvětluje advokátka. "To znamená, že je možné jej použít jako zákonem požadovaný podklad pro správní či soudní řízení.“

V případě, že vám postačí neověřený, a tedy pouze informativní výpis, je možné nahlédnout do katastru nemovitostí zdarma na stránkách www.cuzk.cz, případně www.katastrnemovitosti.cz.

Část A vypovídá o vlastnících
Výpis z katastru nemovitostí je dokladem o fyzické i právní existenci nemovitosti. Dalo by se říct, že je vlastně takovým "rodným listem" nemovitosti.

List vlastnictví se člení na záhlaví a části A, B, B1, C, D, E, F. "V záhlaví jsou uvedeny údaje o datu, hodině a minutě, ke kterým výpis z katastru nemovitostí prokazuje stav evidovaný v katastru, údaje o okresu, obci a katastrálním území, číslo listu vlastnictví a informace o druhu číslování parcel,“ vyjmenovává Vladimíra Knoblochová.

V části A najdete údaje o vlastníkovi či spoluvlastnících. "Tedy jméno a příjmení, akademické tituly nebo název vlastníka, adresu trvalého bydliště nebo sídla, popřípadě označení společného jmění manželů zkratkou SJM a údaje o obou partnerech, a také identifikátor vlastníka, tedy rodné číslo nebo IČ,“ popisuje Jiří Fajkus.

To jsou důležité údaje. Pokud má totiž nemovitost více vlastníků, mohl by se kupující dostat do problémů, pokud by uzavřel kupní smlouvu pouze s jedním ze spoluvlastníků nebo jen jedním z manželů.

"Kdyby ostatní spoluvlastníci s prodejem nemovitosti nesouhlasili, mohli by se dovolat neplatnosti kupní smlouvy,“ upozorňuje Knoblochová. Kupní smlouvu proto vždy uzavírejte se všemi spoluvlastníky.

Část B popisuje nemovitost
V části označené písmenem B najdete veškeré identifikační údaje o nemovitosti. U pozemků jsou to jejich parcelní čísla, výměra v metrech čtverečních nebo hektarech a druh, například zastavěná plocha a nádvoří, a také způsob jejich využití a případné způsoby ochrany, například chráněná krajinná oblast.

U budov se uvádí typ budovy, číslo popisné a část obce, způsob využití budovy, dále způsob její ochrany, tedy například památkově chráněno, a údaj o tom, na jaké parcele je budova postavena.

Dále je možné zde najít údaje k jednotkám. "Nejčastěji jsou to bytové jednotky, garáže a nebytové prostory," říká Jiří Fajkus.

U jednotek jsou na listu vlastnictví zapsány údaje o domě, ve kterém jsou vymezeny, číslo jednotky, popřípadě popis jejího umístění v domě, typ a způsob využití a velikost spoluvlastnického podílu na společných částech domu, popřípadě pozemku.

"Spolu s jednotkou se totiž vždy převádí i spoluvlastnický podíl na společných částech domu, případně zastavěném pozemku,“ upozorňuje Fajkus.

Část C nikdy nepřehlédněte
Velmi důležité informace obsahuje část C listu vlastnictví, totiž zda jsou nemovitosti zatíženy zástavním či podzástavním právem, věcným břemenem, případně právem předkupním.

"Pokud takové zatížení u nemovitosti zjistíte, je třeba být velmi obezřetný a dbát na řádné ošetření této skutečnosti v kupní smlouvě,“ zdůrazňuje Vladimíra Knoblochová.

Například si můžete sjednat možnost odstoupení od smlouvy v případě, že nebude zástavní právo do určité doby vymazáno z katastru.

Může jít o běžné věci, jako třeba zajištění přístupu na vedlejší pozemek. "Ale mohou to být mnohem nepříjemnější věci, například omezení dispozičních práv z titulu prohlášení konkurzu nebo soudem nařízené exekuce,“ varuje Jiří Fajkus.

V případě, že je předmětem koupě nemovitost, v jejíž prospěch bylo zřízeno věcné břemeno, údaj o tom bude vyznačen v části B1 listu vlastnictví.

Dejte pozor na plombu
Část D může obsahovat další zápisy, jako například poznámky, zda neexistují nějaké nejasnosti ohledně vlastnictví nemovitosti, zda nemovitost není předmětem sporu u soudu a podobně.

"Pokud v této části kupující nalezne takzvanou plombu - označuje se písmenem P - znamená to, že s nemovitostí právě probíhá nějaká změna,“ vysvětluje Knoblochová.

Vyznačení plomby by mělo být pro kupujícího významným varováním. Je totiž možné, že prodávající již nemovitost jednou prodal nebo si třeba půjčil peníze a k nemovitosti zřídil zástavní právo.

"Vyznačená plomba ale v žádném případě sama o sobě neznamená, že vlastník je omezen v nakládání s nemovitostí,“ říká advokátka.

V části E jsou vedeny údaje o listinách, které byly podkladem k zápisu vzniku nebo změny vlastnického práva, tedy především nabývací tituly. Kupující zde může zjistit, jak a kdy prodávající nemovitost nabyl do svého vlastnictví. Tedy ji získal například darem či koupí.

Část F je vyhrazena pro případné uvedení vztahu bonitovaných půdně ekologických jednotek k parcelám. Zcela na konci výpisu z katastru nemovitostí jsou uvedeny informace o řízení, kterými jsou dotčeny právní vztahy k nemovitostem.

"Listiny plomb, číslo jednací, název katastrálního úřadu nebo pracoviště, datum a čas, kdy byl výpis vyhotoven, a rovněž jméno, příjmení a podpis vyhotovitele výpisu,“ vyjmenovává Jiří Fajkus. "A nesmí chybět razítko.“

,