V koupelně je výhodné kombinovat víc druhů osvětlení

V koupelně je výhodné kombinovat víc druhů osvětlení | foto: Keramag

Vylepšete si koupelnu. Dopřejte jí více světla

  • 16
Pro koupelnu je samostatné okno velmi důležité kvůli větrání i vstupu denního světla. Prosvětlit koupelnu lze samozřejmě i jinými způsoby, než je okno. Výhodou koupelnového okna je ale možnost výhledu do zahrady. A ani výhled do ulice nebo na městské střechy není k zahození.

Okno s výhledem do ulice je možné upravit tak, abychom byli chráněni před očima zvědavců. Jednak polopropustným sklem, které je zvenčí neprůhledné, jednak různými úpravami skleněné tabule (leptání, pískování).

koupelna

Nezapomínejme ani na stínící panely, rolety a žaluzie, které nám poskytnou při večerním pobytu v koupelně potřebné soukromí a přes den mohou být otevřené, aby bylo v místnosti co nejvíc světla.

Ale ještě než podnikneme některé z těchto opatření chránících soukromí: přesvědčme se, zda je po soumraku do rozsvícené koupelny skutečně zvenčí vidět. Možná zjistíme, že bydlíme natolik vysoko, že odnikud nikdo nespatří ani kotník.

Proskleme jednu koupelnovou stěnu
Jestliže je koupelna situována doprostřed dispozice bytu a nemá okno, jímž by proudilo dovnitř denní světlo, lze si pomoci náhradním řešením.

Nejjednodušší je prosklít jednu koupelnovou stěnu (nebo její část), která je společná s kuchyní, předsíní či ložnicí, kde je světla dost.

Technicky to lze zajistit skleněnými nebo plastovými luxfery či průsvitnou tabulí z pískovaného, mléčného nebo vzorovaného skla.

koupelna

K odvětrání v takovém případě pomůže jednak výkonný větrák, jednak výklopné okno pod stropem nad vanou či nade dveřmi. Horní okna mohou být čirá, protože umístění zaručuje zachování soukromí při osobní hygieně.

Ovšem nezapomeňme vzít v úvahu proudění vzduchu v bytě, aby vlhká pára z koupelny negativně neovlivnila prostředí sousední místnosti (například spižírny nebo ložnice).

Pořiďme si bodová světla a nasviťme kouty
V koupelně bez přístupu denního světla si poradíme především osvětlením, které dává bílé světlo blížící se co nejvíc dennímu.

Odborníci doporučují snížené sádrokartonové podhledy s mnoha bodovými světly nasměrovanými na umyvadlo, vanu, sprchu i do všech koutů. Radí nasvítit kouty, protože tím koupelna bude opticky vypadat větší, než když jsou kouty v šeru.

O tom, že máme lepší přehled o čistotě, ani nemluvě.
Dalším řešením může být jedno větší čtyřúhelníkové ploché světlo zabudované do stropního podhledu, které bude navozovat dojem střešního světlíku.

koupelna

Ať se rozhodneme pro to či ono, je výhodné kombinovat víc druhů osvětlení: například stropní centrální nebo světelnou lištu se světly u zrcadla, uvnitř koupelnových skříněk, u umyvadla.

Mezi malé, ale účinné optické koupelnové triky patří světlé obklady stěn i dlažba, světlá výmalba a velké zrcadlo, případně dvě proti sobě, aby odrážela a tím znásobila světelné paprsky.
 
Mytí na půdě - lze použít světlovody
V bezokenních koupelnách, jestliže není jiná možnost, lze použít světlovody. Počítejme však s tím, že jsou nákladnější než střešní okno.

Světlovod není určen jen půdním bytům, lze jej využít v každém patře domu s výjimkou paneláku. Dopravuje světlo zvenčí do vnitřní místnosti.

koupelna

Na střeše domu je čtvercový rám se sklonem 15 až 60 stupňů, který pokračuje ohebným tubusem se zrcadlově lesklým vnitřkem.

Tím se světlo transportuje do interiéru. Na stropě je tubus zakončen difuzérem rovnoměrně rozptylujícím světlo po místnosti.

Více se dočtete v časopise Living Koupelna 4/2007.