Tohle nehrozí. Díky topným kabelům sníh a led neucpou okapy a střechou nebude zatékat voda do interiéru

Tohle nehrozí. Díky topným kabelům sníh a led neucpou okapy a střechou nebude zatékat voda do interiéru | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Kabel zahřeje okapy i potrubí. V zimě jednoduché a osvědčené řešení

  • 30
Podlahové topení před garáží, vyhřívané okapy a vodovod, který nikdy nezamrzne. Vypadá to jako luxus, ale topné kabely si může dovolit každý, přijdou na pár tisíc korun.

Vrátíte se z dovolené v Alpách nebo po čase přijedete na chalupu. Najdete tu mrazem roztrhané potrubí, kvůli ledu v okapech zateklo do podkroví. Před vchodem jsou závěje a na schodech ledovka, takže vás čeká pořádná brigáda.

Topné kabely vás toho všeho ušetří. Když začne mrznout nebo napadne sníh, automaticky se zapojí vyhřívání, takže se v potrubí nebo v okapu nevytvoří led. V potrubí můžete kabelem led i dodatečně rozpustit.

A není to nic extra drahého. Čtyřmetrové potrubí ochráníte soustavou s kabely za necelé dva tisíce korun. Vyhřívací sadu do okapů koupíte i za necelé tři tisíce. Instalovat ji můžete sami. Jen je třeba počítat s vyšší platbou za elektřinu. Ročně to dělá nejméně 700 korun.

Kabely zabrání ucpávání a ohýbání okapů i svodů ledem, rozpustí sníh na kraji střechy, rozmrazí okolí střešních oken

Kabel lze ponořit i do pitné vody

Topné kabely vlastně nejsou nic nového, dlouho se používají jako podlahové topení v interiérech. Vývoj a zlevnění technologií přinesly možnost jejich využití i venku. Tam však potřebují o něco vyšší výkon.

Dráty jsou dobře zakryté izolací, takže se nemusíte obávat styku elektřiny s vodou. "Kabely jsou určeny pro instalaci ve vlhkém prostředí. Podlahové topení v koupelně nebo u bazénu je běžné," říká Lenka Čermáková z firmy V-systém elektro.

Některé typy mají dokonce atest na styk s pitnou vodou, takže se dají instalovat přímo do potrubí. "Bezpečnostní pojistkou je předepsaný proudový chránič. Při poruše ochrání ostatní zařízení v domě i před nejmenšími možnými škodami," doplňuje Ladislav Zevel z portálu www.elektricke-topeni.eu.

Kabely se nejčastěji montují do okapů, pod dlažbu u domů a jako ochrana potrubí. Dávají se však i na okraje střech, kolem střešních oken, do venkovních schodišť nebo do zahradních jezírek.

Některé typy dokážou i samy regulovat svůj výkon podle teploty okolí. Přesto odborníci ke každému kabelu doporučují připojit i zařízení pro regulaci, hlavně kvůli úspornosti. Termostat a čidla zapnou kabel ve chvíli, kdy se venku ochladí nebo napadne sníh. Když už ohřev nemá žádný efekt, systém se vypne.

Kvůli ledu v okapech může voda z tajícího sněhu zatéct do podkroví

Jednoduchou sestavu stačí zastrčit do zásuvky

Topný kabel se zapojuje do sítě přívodním kabelem. Ten musí být dost dlouhý a uzpůsobený použití ve venkovním prostředí. "Musí splňovat normy na ponoření do vody, plášť kabelu musí být odolný proti UV záření," popisuje Ladislav Zevel.

Jednodušší zařízení s topným kabelem či rohoží koupíte v hobbymarketech a prodejnách elektromateriálu. Na konci přívodního kabelu je zástrčka, kterou prostě dáte do zásuvky. "Ani s pokládkou kabelů nebude mít řemeslník nebo kutil problémy," říká Lenka Čermáková.

Efektivnější a bezpečnější je však připojení s vypínačem nebo s regulačním zařízením. Jednodušší regulace má termostat na teplotu vzduchu, ty složitější sledují i vlhkost, přítomnost vody, sněhu a námrazy. Připojení do sítě by měl posoudit elektrikář. V domě je nutné instalovat proudový chránič, navíc je někdy potřeba i posílit hlavní jistič.

Připraví se uchycení, do něj se nacvaká kabel. Do okapů i svodů se připevňují ve dvou řadách

Sázkou na jistotu je nákup u specializovaných firem. Dají se najít třeba v seznamech firem, jako je Topkontakt.cz, Zlatestranky.cz, Firmy.cz nebo Najisto.cz. Pomohou vybrat vhodný materiál a poskytnou i technické poradenství. "S ohledem na výškové práce při vyhřívání okapů doporučujeme svěřit instalaci odborné firmě," radí Ladislav Zevel.

V novém domě je instalace snazší, ve starém je důležitější

Nejlevnější a nejjednodušší je instalovat kabely v novostavbách, už při stavbě. Není nutné dodatečně vrtat do zdí, předělávat dlažbu nebo obkopávat potrubí. U starších domů však mohou mít větší opodstatnění.

"Škody způsobené sněhem bývají u starších staveb větší kvůli horšímu zateplení střech. Teplo prostupuje střechou, sníh taje a odtéká do okapu. Zde už není žádný zdroj tepla, a proto tu voda zamrzá. Pro starší domy je proto vyhřívání důležitější," vysvětluje Ladislav Zevel.

Ve starších domech často narazíte i na potrubí vedené špatně izolovanými venkovními zdmi nebo v nedostatečné hloubce pod zemí.

PŘEDNOSTI A NEVÝHODY TOPNÝCH KABELŮ

Přednosti

  • Odpadá práce s odklízením sněhu a ledu z příjezdové cesty, chodníku či okraje střechy.
  • Ani při delší nepřítomnosti doma a velkých mrazech není třeba se bát, že zamrzne vodovod nebo ústřední topení.
  • Střešní okna můžete otevřít, i když je na střeše sníh.
  • Pořízení a provoz je levnější než náklady na opravy a na odstraňování škod, které sníh a led mohou způsobit (třeba roztrhané potrubí, zatékání střechou, pokřivené okapy, uklouznutí na ledě, auto poškozené ledem spadlým ze střechy).
  • Montáž je většinou jednoduchá a rychlá, kabely vydrží desítky let.
  • Hodí se na ochranu různých materiálů včetně plastových potrubí a okapů či dřevěných teras.

Nevýhody

  • Pokud se kabely montují dodatečně, jsou třeba stavební zásahy, například předláždit vjezd do garáže či chodník, vykopat potrubí, vyvrtat otvory do zdí kvůli protažení kabelů.
  • Je nutné počítat se zvýšením nákladů na elektřinu.
  • Kvůli instalaci topných kabelů je nutné v domě instalovat proudový chránič, možná bude nutné zvýšit i velikost hlavního jističe.

Co všechno můžete ochránit topnými kabely před poškozením ledem či sněhem

Potrubí vodovodu či ústředního topení

Potrubí omotáte hliníkovou páskou, na ni přichytíte kabel, nakonec vše obalíte tepelnou izolací. Některé typy lze dát přímo do potrubí.

Kabel ochrání domovní vodovod v nevytápěných místnostech, na chalupách, potrubí vedoucí od studny či rozvody vytápění při velkých mrazech a delší nepřítomnosti.
Jaký typ kabelů hledat: dvoužilový pro použití na potrubí, typ PPC, PFP s integrovaným termostatem, odporové kabely ADPSV, TO-2S a TO-2L se samostatným nadřazeným termostatem.
Potřebný výkon kabelů: 10 až 17 wattů na metr.
Jak se používají: Potrubí omotáte hliníkovou páskou, na ni přichytíte kabel, nakonec vše obalíte tepelnou izolací. Některé typy lze dát přímo do potrubí.
Při jaké teplotě se dá instalovat: některé typy do 5 stupňů, jiné do minus 5 stupňů, poradí prodejce.
Prevence nebo rozmrazování: obojí.
Kolik zaplatíte – příklady:
1. Topný kabel PFP, čtyři metry, výkon 40 wattů, 1 700 Kč.
2. Potrubí délky 18 metrů od studny k domu, vedeno nad zemí, topný kabel PPC, výkon 260 wattů, tepelná izolace 20 mm, 3 000 Kč i s termostatem. Průměrná roční spotřeba 140 kWh.

Okapy, okraje střech a střešní okna

Díky topným kabelům sníh a led neucpou okapy a střechou nebude zatékat voda do interiéru

Kabely zabrání ucpávání a ohýbání okapů i svodů ledem, rozpustí sníh na kraji střechy, rozmrazí okolí střešních oken.
Jaký typ kabelů hledat: dvoužilový, UV odolný, odporové topné kabely ADPSV a TO-2R.
Potřebný výkon kabelů: 20 wattů na metr.
Jak se používají: Připraví se uchycení, do něj se nacvaká kabel. Do okapů i svodů se připevňují ve dvou řadách, na krajích střech pilovitě. V případě oken jsou nutné kabely i pod nimi a v okapech. Napájecí kabely se přivedou do interiéru, kde je zapojí elektrikář.
Při jaké teplotě se dá instalovat: některé typy do 5 stupňů, jiné do minus 5 stupňů, poradí prodejce.
Prevence nebo rozmrazování: jen prevence.
Kolik zaplatíte – příklady:
1. Okap a svod 20 metrů, kabel ADPSV, 2 600 Kč. Regulační sada s regulátorem, vlhkostním a teplotním čidlem, 9 600 Kč.
2. Žlaby a svody v délce 60 metrů, dva topné kabely, výkon 2,6 kilowattu, termostat, vlhkostní a teplotní čidlo, 17 000 Kč.

Vjezdy do garáže, chodníky a schody

Do písku se položí rohož nebo kabel, zasypou se jemným pískem a pokryjí se dlažbou, nebo se vše zalije do betonové desky. Chrání se jen frekventovaná a riziková místa.

Po instalaci pod dlažbu, betonový či dřevěný povrch vjezdu do garáže, chodníku, schodů či terasy není nutné odklízet sníh.
Jaký typ kabelů hledat: dvoužilový se zvýšenou mechanickou odolností, odporový kabel ADPSV, TO-2H, rohože MST, MDT, HMO.
Potřebný výkon: kabely 30 wattů na metr, rohože 300 až 350 wattů na metr čtvereční.
Jak se používají: Do písku se položí rohož nebo kabel, zasypou se jemným pískem a pokryjí se dlažbou, nebo se vše zalije do betonové desky. Chrání se jen frekventovaná a riziková místa.
Při jaké teplotě se dá instalovat: některé typy do 5 stupňů, jiné do minus 5 stupňů, poradí prodejce.
Prevence nebo rozmrazování: jen prevence.
Kolik zaplatíte – příklady:
1. Chodník u domu dlouhý pět metrů a široký půl metru, topná rohož MST, 3 100 Kč. Regulační sada, 16 600 Kč.
2. Vjezd do garáže, zámková dlažba, 30 m2, tři rohože HMO, výkon 10 kilowattů, termostat, dvě čidla, 28 000 Kč bez regulace.

Zdroj: V-systém elektro, www.elektricke-topeni.eu