Výhody a nevýhody dřevěných podlah

Při pohledu na koberec v předsíni či hale, na němž sůl a zimní nečistoty zanechaly své stopy, se mnozí teď rozhodují k radikálnímu kroku podlaha zůstane "holá". Jenže jakou podlahovou krytinu zvolit?Samozřejmě nejjednodušší je dlažba, ale někoho může odradit určitý pocit chladu. Pak přichází na řadu laminát nebo dřevo.
Při výběru krytiny proto záleží hlavně na náročnosti provozu, na technických podmínkách (pozor je třeba si dát v přízemních bytech v nepodsklepených starších domech, kde stoupá vzhůru vlhkost), na stylu zařízení, ale třeba také na tom, zda máte doma psa. Čtyřnozí kamarádi totiž dokážou podlahu docela slušně poškrábat.

Dřevo se snadno poškodí

Podlaha z dřevěných vlysů nebo z masivních prken vypadá vždycky dobře. Ovšem jen do té doby, než se po ní párkrát proběhne rodinný miláček slyšící na jméno Rex či Bella. K největším omylům patří domněnka, že nejlépe ochrání dřevěnou podlahu kvalitní lak. "Psi i kočky mají v domě nejen své pravidelné cestičky, ale hlavně nesnášejí lakované podlahové krytiny. Kloužou jim na nich tlapky, a tak instinktivně zatínají drápky, aby se na podlaze udrželi. Logicky ji tak snadno poškodí," vysvětluje Ludvík Jančík z firmy Magnum parket, která je největším tuzemským výrobcem dřevěných podlah.

Tip pro vás

Čím je místnost menší, tím bývá lepší homogennější podlahová krytina, tedy žádné suky nebo dokonce vzory. Naopak na velké ploše jsou určité přírodní nepřesnosti velmi vítané.


Ludvík Jančík proto doporučuje všem, kteří touží po klasických dřevěných parketách, aby zvolili úpravu voskem nebo olejem. Je však třeba vybrat odpovídající typ dřeviny, ne každá je totiž k této úpravě vhodná. Některá dřeva tmavnou nebo žloutnou. Zpravidla se k olejování nebo voskování doporučuje buk, dub či javor, rozhodně ne třešeň, merbau nebo olše.

Další rada nesouvisí ani tak s podlahou jako s vaším psím miláčkem - nezapomeňte mu pravidelně stříhat či brousit drápky. Pro úpravu voskem nebo olejem však hovoří i další fakt. Tím je schopnost dřeva přijímat a opět vydávat vlhkost. Tato regulace klimatických podmínek bývá velmi příjemná. U lakovaných parket funguje samozřejmě v omezené míře. Podlahy upravené voskem či olejem jsou však náročnější na údržbu.

Dochází zde totiž k většímu vrstvení použitých přípravků. Na druhou stranu lze případné škrábance zakrýt opravným olejem. Na lakovaných parketách by byla oprava pouze v místě poškození vidět. Časem pak bývá nutné parkety v místnosti kompletně přebrousit a opět nalakovat. Taková údržba ale něco stojí, pohybuje se kolem 300 až 600 korun i více za metr čtvereční.


VÝHODY DŘEVĚNÝCH PODLAH

* tepelná a zvuková izolace

* schopnost přijímat a vydávat vlhkost

* elasticita

* minimální hořlavost i elektrická vodivost

* možnost oprav

 

 

Plovoucí laminovaná podlaha dobře vypadá a snadno se udržuje. Dřevěná zase lépe izoluje a je příjemná pro chůzi.

Dřevěné podlahy tepelně i zvukově izolují