Vyhodit staré věci? Raději zrestaurovat

  • 16
Vylepšit si byt nebo dům něčím, co si člověk sám vytvoří, je úplně jiný pocit, než si jednoduše dojít do obchodu a vybrat si. A někdy stačí jen málo - šikovné ruce a fantazie. Do vylepšování bytu se pustila i čtyřicetiletá Vlaďka Šťastná. Svůj byt kompletně změnila pomocí ubrouskové techniky.
Pracuje v obchodě s výtvarnými potřebami, kde se však vyskytuje už jen zřídka, protože většinu času věnuje vytváření dekoračních předmětů. "Découpage nebo-li ubrousková technika je nanášení motivů ubrousků na různé předměty ze dřeva, lepenky, terakoty, kovu nebo textilu za pomoci speciálního lepidla," vysvětluje Vlaďka Šťastná.

"Na trhu jsou k dostání ubrousky s různými motivy, kterými můžeme oživit předměty v dětském pokoji, přes obrázky kytiček, bylinek a plodů, jimiž změníme různé kuchyňské dózy, podnosy, krabičky, láhve či košíky k nepoznání, až po motivy přírody. Většího efektu dosáhneme, když zopakujeme jeden motiv na různých předmětech," doporučuje Šťastná.

"Mám ráda moře, a tak jsem jednoho večera vchodové dveře našeho bytu natřela modrou barvou a ubrouskovou technikou jsem na ně nanesla maják. Docela jsem tím zmátla souseda: když se večer vracel z práce, byl na pochybách, jestli vešel do správného domu."

Prohlédněte si fotogalerii


Touto metodou proměnila paní Vlaďka už spoustu nevýrazných předmětů. Motiv hortenzií se opakuje na podnosu, lampě, obrazu a několika kamenech. A další věci na svou proměnu čekají.

"Původně jsem zamýšlela starou vestavěnou skříň v předsíni vyhodit, ale když jsem si sečetla náklady na její výměnu, rozhodla jsem se ji zrestaurovat po svém." Mnohé věci jsou výsledkem její momentální nálady. "Vložila jsem do nich svoje radosti i smutky," říká.

Hodně svých prací rozdá přátelům. Těší ji, když někdo přijde a ptá se, kde tu kterou věc koupila. "Před Vánocemi se u nás sešly kamarádky mojí dcery a společně jsme dělaly dárky pro své blízké. Moc si vážím, že našetřené peníze nevložily do hotových dárků, ale do materiálu, ze kterého je pak vyráběly. Přemýšlely nejen o tom, co budou dělat, ale také, aby dárek vystihoval povahu obdarovaného."

Za důležité považuje Vlaďka Šťastná vzory. "Děti dělají přesně to, co vidí u svých rodičů. A když jim dáte prostor k tvořivosti, budete překvapeni výsledkem. Děti totiž vidí věci jinak než dospělí - nebojí se barev a nedělají si starost s tím, jak to dopadne."
 

JAK NA TO

Co budeme potřebovat: ubrousky, lepidlo na découpage, nůžky, štětec a předmět, na který se bude motiv nanášet.

Pracovní postup:

1. Motiv, který budeme nanášet z ubrousku, vystřihneme.

2.
Dekorovaný předmět můžeme podle potřeby před nanesením motivu natřít akrylovou barvou a nechat ji důkladně vyschnout.

3. Plochu, na kterou budeme obrázek nanášet, natřeme pomocí štětce lepidlem na découpage.

4. Oddělíme nejvrchnější vrstvu ubrousku a opatrně ji prstem přitlačíme na natřenou plochu.

5. V tenké vrstvě štětcem namočeným do lepidla ještě jednou nebo dvakrát přetřeme obrázek a rovněž necháme důkladně vyschnout.

Náš tip: Lepidlo na découpage lze nahradit vodou ředitelným lakem a nakonec celý předmět přelakovat, čímž se jeho nový povrch sjednotí a zafixuje.


Autorka je spolupracovnicí redakce

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.

Pomocí ubrouskové techniky změníte staré věci k nepoznání.