Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kuchyně, kde cestují elektrické zásuvky či stůl roste podle potřeby

  1:00aktualizováno  1:00
Soutěž o kuchyně s nejlepšími nápady se pomalu blíží do finiše. Vyhraje kuchyň s mobilními zásuvkami, nebo si odnese cenu majitelka stolu, který lze zvětšit díky skládacím deskám? O ceny bojuje i kuchyň s ostrůvkem, který supluje jak jídelní stůl, tak skříňky s úložným prostorem a pracovní plochou.

Bok kuchyně směrem do obývací části kryje deska opatřená magnetickým nátěrem a tabulovou barvou. | foto: Gabriela Onisková

Kuchyň prvníDruhý pokus se podařil

Jsou to už tři roky, co jsme s manželem dokončili naši druhou kuchyňskou linku, tentokrát situovanou v kuchyňském koutě pražského paneláku. Alespoň částečně poučeni z předchozích chyb jsme ji půl roku vymýšleli, abychom svou definitivní představu přednesli architektce, a nakonec si linku vlastnoručně od začátku do konce zrealizovali podle jejího návrhu dispozičního členění. Sami.

Od nářezového plánu, vrtání pojezdů, sesazování dílů až po přišroubování dvířek a čelních panelů zásuvek. Jediní dva profesionálové doplnili naši práci: sklenáři obložením zdi sklem lacobel a kameníci montáží žulové pracovní desky (jednoznačně nejtěžší, alespoň co do váhy, a nejdražší položkou v naší kuchyni).

Výsuvné spížní skříně nabízejí přehled o uložených potravinách.

Výsuvné spížní skříně nabízejí přehled o uložených potravinách.

Na půdorysu nepravidelného obdélníku o ploše přibližně 7 m2 jsme zvolili rovnoběžné řešení pracovní desky s dřezem (jednoduchý, baterie se sprškou), varnou deskou (indukční) a myčkou (šíře 45 cm) na jedné straně.

Může se hodit

Chcete bydlet podle svých představ? Najděte si bydlení svých snů na Reality.iDNES.cz.

Nebo si nechte vytvořit kuchyň svůj snů na AAAPOPTAVKA.CZ.

Na druhé straně pak máme kompaktní skříňovou stěnou s lednicí, pečící a mikrovlnnou troubou, spižírnou a úložným prostorem. Část s pracovní plochou má standardní hloubku 60 cm, která je jen kvůli stoupačkám narušená v zadní části a zúžená o 20 cm  do hloubky.

Stopět centimetrů široký koridor pohodlně dostačuje dvěma kuchařům. Pro sklo a drobný porcelán jsme využili niku vzniklou obezděním šachty se vzduchotechnikou probíhající všemi podlažími domu.

Fotogalerie

Horní uzavřené skříňky nebo otevřené police nad pracovní deskou jsme zamítli už v samém začátku plánování a dodnes nám nechybí. Zbytek linky totiž skýtá dostatek úložného prostoru i pro stále přibývající kuchyňské vybavení, a díky jejich absenci vniká do kuchyňského kouta více denního světla.

Úložné skříňky jsou všechny, s výjimkou horních, pojaty jako zásuvkové (a to buď přiznaně, nebo skrytě pomocí vnitřních zásuvek). Horní skříňky jsou opatřeny bezúchytovým otevíráním, všechny ostatní pak úchyty z látkových popruhů.

Daní za využití celé délky volného prostoru a zvýšení výšky pracovní desky byly atypické rozměry skříněk, což nám sice zkomplikovalo práci, respektive mírně navýšilo rozpočet kvůli objednávce atypických dvířek a čelních panelů zásuvek, ale za možnost využít celý volný prostor to stálo.

Řešení elektrických zásuvek jsme pojali "revolučně" a zvolili systém lišt s mobilními zásuvkami, které stačí prostým otočením vyjmout a připevnit jinam podle aktuální potřeby.

Pro sklo a drobný porcelán byla využita nika, která vznikla obezděním šachty se

Pro sklo a drobný porcelán byla využita nika, která vznikla obezděním šachty se vzduchotechnikou probíhající podlažími domu.

Linka je osvícená dvěma halogeny digestoře a mobilním světlem v liště (většinou staticky umístěným nad dřezem). Bok směrem do obývací části je kryt deskou opatřenou magnetickým nátěrem a tabulovou barvou. Většinou ji využívají děti, i když původním záměrem bylo místo pro romantické vzkazy…

Žádné své volby při realizaci nelitujeme, ať už je to angažmá architektky, rozhodnutí vybudovat si linku sami, nebo volby pravého kamene na pracovní desku namísto umělého. Doprovázela ji prostá rada architektky, které se držím dodnes nejen v kuchyni: "Když chcete, aby to vypadalo jako kámen, tak použijte kámen."

Každé rozhodnutí nás něco stálo, buď peníze, nebo čas. Co jsme ušetřili na jedné straně, vydali jsme na druhé, ale výsledek nás těší stále.

Majitelé zvolili systém lišt s mobilními zásuvkami, které stačí otočením

Majitelé zvolili systém lišt s mobilními zásuvkami, které stačí otočením vyjmout a připevnit jinam podle aktuální potřeby.

Přibližné ceny materiálu:

 • kování a vnitřní vybavení (Hettich): 30 000 Kč
 • dvířka (Probytex, MDF deska s fólií lesk, bílá): 23 000 Kč
 • lacobel (bílý): 5 000 Kč
 • nika na sklo a porcelán (poličky, dvířka, kování): 2 500 Kč
 • žula (Granit Holec, Nero Assoluto 3 cm): 50 000 Kč
 • MDF desky (stříbrná, korpusy skříněk 18 mm, zásuvky 14 mm): 6 000 Kč
 • elektrické lišty včetně zásuvek a světla (Eubiq): 12 000 Kč

Gabriela Onisková

Kuchyň druhá(Ne)rozkládací stůl

Předem se omlouvám za nekvalitní fotografie, jsou pořízeny mobilem, čas na to půjčit si kvalitní fotoaparát nebyl. Návrh kuchyně na míru nevznikl v interiérovém ani v kuchyňském studiu. Kuchyň v novém bytě 2 + kk jsem si navrhla téměř sama. Za slůvkem téměř se skrývají cenná doporučení blízkého kamaráda a jedna odborná konzultace již hotového návrhu.

Stačí otevřít jednu zásuvku ve vestavné stěně, vysunout z něj složenou desku a

Stačí otevřít jednu zásuvku ve vestavné stěně, vysunout z něj složenou desku a napojit ji ke stolu.

Na kuchyňskou část zůstala z nevelké světlé místnosti 3 × 6 m rovná polovina, tedy 9 m2. Překvapivou dominantou kuchyně je pro většinu návštěv velká LCD televize. Rozhodně nebylo plánem sledovat televizní programy u vaření, to by bylo nepohodlné. Dívat se na televizi s úhlopříčkou 55" z necelých tří metrů by bylo blízko, proto si našla své místo v kuchyňské části a je její právoplatnou, byť netypickou výbavou.

Televize je umístěna na sádrokartonovém panelu, který na stropě přechází v podhled s bodovými světly. Zavěšení televize místo horních kuchyňských skříněk pojetí celé kuchyně hodně ovlivnilo, proto bylo snahou potlačit typický kuchyňský vzhled.

Nikde tak po stěnách nenajdete zavěšenou sadu kuchyňského náčiní nebo držák s papírovými utěrkami, skřínky a zásuvky nemají úchytky a otevírají se na lehký dotek. Hlavní část kuchyně, třímetrová linka vysoká 95 cm, v sobě ukrývá mimo jiné myčku, chladničku s malým mrazákem, troubu kombinovanou s mikrovlnkou či výsuvný držák na utěrky.

Hluboký dřez s antibakteriální úpravou doplňuje designová ramínková baterie. Umístění dřezu a indukční desky nabízí přes dva metry pracovní plochy, která je velmi dobře osvětlena. Závěsný recirkulační odsávač par, na přání sladěný do barvy dvířek kuchyně, připomíná svým tvarem svítidlo. Posvítit do hrnců samozřejmě také umí.

Na kuchyň (9 m2) navazuje malý obytný prostor, také s plochou pouze 9 metrů

Na kuchyň (9 m2) navazuje malý obytný prostor, také s plochou pouze 9 metrů čtverečních. Proto také skončila televize v kuchyni.

Televize je umístěna na sádrokartonovém panelu, který na stropě přechází v

Televize je umístěna na sádrokartonovém panelu, který na stropě přechází v podhled s bodovými světly.

Téměř dva metry široký a dostatečně hluboký výklenek ve zdi po levé straně linky byl plně využit pro vestavnou policovou a zásuvkovou skříň. Tento bohatý úložný prostor plně nahradil funkci horních kuchyňských skřínek pro ukládání nádobí, surovin i menších spotřebičů. Zástěna lemující linku je z materiálu pracovní desky a přechází vlevo plynule do osvětlené niky.

Na míru vyrobený jídelní stůl není rozkládací, lze jej však lehce prodloužit o 90 cm. Vychytávka spočívá v tom, že stačí otevřít jednu zásuvku ve vestavné stěně, vysunout z něj složenou desku a napojit ji ke stolu. Originální nápad pomohl truhlářům technicky vyřešit e-shop pro stolaře.

Intenzita veškerého osvětlení kuchyně se dá regulovat, speciálně jemné a teplé LED pásky kolem celého podhledu tvoří příjemnou atmosféru celého prostoru, ať už při večeři nebo u sledování televize ze sedací soupravy na druhé straně místnosti. Kuchyň je užívána rok a svou funkčností a estetickou stránkou splnila veškerá očekávání.

Hana L.

Barevně neutrální kuchyni oživuje výrazný barevný pruh u ostrůvku a vínové

Barevně neutrální kuchyni oživuje výrazný barevný pruh u ostrůvku a vínové židle.

Kuchyň třetíRekonstrukce v paneláku

Bydlíme v panelovém domě a původní kuchyně pro nás byla naprosto nedostačující. Protože trávíme v kuchyni dost času, rozhodli jsme se k radikální přeměně. Původní kuchyni jsme zcela vybourali a místo ní pořídili novou linku podle vlastního návrhu, kterou nám na míru vyrobila a dodala včetně spotřebičů firma Hefas.

Kuchyňský kout je součástí obývacího pokoje, prostor pro kuchyňskou linku má rozměry přibližně 3,7 × 2,5 m a je velmi tmavý. Nová kuchyně má tvar písmene "L", ostrůvek pak rozměry 0,9 ×1,6 m, takže poskytuje dostatek pracovní plochy a zároveň nahrazuje jídelní stůl.

Při rekonstrukci vybourali majitelé spížní i policovou skříň v rohu kuchyně.

Při rekonstrukci vybourali majitelé spížní i policovou skříň v rohu kuchyně.

Vzhledem k tmavšímu dekoru podlahy v celé místnosti jsme pro linku nakonec zvolili kombinaci dřevodekoru (pinie) a vysokého lesku v odstínu jasmín. Tím jsme tmavý prostor kuchyňského koutu zesvětlili.

Jednoduchou barevnost kuchyně rozbíjí pruh výrazné barvy na stěně u ostrůvku a barevné barové židle. Dostatečné osvětlení pracovní desky zajišťuje bodové LED osvětlení umístěné ve spodní hraně horních skříněk a dvojice závěsných svítidel v barvě chromu. Jako doplňkové osvětlení pak slouží zářivková svítidla umístěná nad horními skříňkami.

Rozmístění spotřebičů jsme volili tak, abychom měli vždy možnost volné odkládací plochy vedle spotřebičů. Umístění opravdu velkého a hlubokého dřezu Franke z materiálu fragranit do rohu se projevilo jako užitečné řešení.

Odkapávací plocha je situována do rohu, který by byl jinak obtížně využitelný, takto nám nevadí, když nádobí po umytí zůstane na odkapávači o nějakou chvíli déle. Vzhledem k tomu, že téměř nevyužíváme mrazák, rozhodli jsme se pro malou lednici jen s vestavěným mrazicím boxem. Lednici jsme atypicky umístili do vyšší výšky tak, abychom si ušetřili ohýbání, navíc tak máme celý prostor lednice po otevření přímo na očích.

Kuchyň po rekonstrukci

Kuchyň po rekonstrukci

Oceňujeme také řešení otevírání horních skříněk. Díky důmyslnému kování dělených výklopných dvířek se otevírají obě části najednou směrem vzhůru. Po otevření tak zpřístupňují celý objem skříňky a "nezavazí" při práci.

To je bezesporu ta největší výhoda, při práci tak nemusím neustále špinavýma rukama otvírat a zavírat dvířka, zkrátka je nechám otevřené a pouze vyndám, co potřebuji. Navíc umístění madla bez problémů dovoluje jednoduchou manipulaci i osobám nižšího vzrůstu.

Spodní skříňky jsme řešili otvíravými dvířky v kombinaci se zásuvkami v samostatném ostrůvku. Pro zásuvky jsme volili plynové písty. Z finančních důvodů jsme stěnu za pracovní plochou opatřili jen bílým omyvatelným olejovým nátěrem, v budoucnu možná nahradíme sklem.

Otevírání klopen směrem nahoru, kde v případě potřeby také zůstanou, je

Otevírání klopen směrem nahoru, kde v případě potřeby také zůstanou, je praktické.

Při vaření rád nakukuji pod pokličky a sleduji dění na plotně, a to i na vzdálenějších plotýnkách. Docela často se mi však stávalo, že jsem hlavou "orazítkoval" klasickou panelákovou digestoř, proto jsme vybrali mělkou a vysokou digestoř od firmy Baumatic, která má přibližně stejnou hloubku jako horní skříňky linky a pohodlné dotykové ovládání přes čelní skleněný panel, který se snadno udržuje. Digestoř také disponuje perfektním odtahem až 1000 m3 a relativně tichým chodem.

S výslednou podobou kuchyňské linky jsme naprosto spokojeni a veškerou práci v kuchyni si teď naplno užíváme. I když tu vaříme oba společně, tak se navzájem nepleteme jeden druhému do cesty a máme každý dostatek pracovní plochy.

Jan Krejčí

Pravidla soutěže Hledáme kuchyni s nejlepšími nápady

Příspěvky do soutěže bylo nutné zaslat nejpozději do 27. listopadu 2013, a to e-mailem na adresu bydleni@idnes.cz.

Měly obsahovat:

 • fotografie ve formátu .jpg (minimálně 5 ks, nejlépe šířkových)
 • text s informacemi v rozsahu alespoň 30 řádek (přibližně 1 800 znaků)
 • kontaktní údaje: jméno, adresu, telefon, e-mail
 • do předmětu zprávy napsat "Nápady v kuchyni"

Upozornění: Příspěvky s nekvalitními fotografiemi či neúplnými podklady nemohly být zveřejněny, redakce si vyhrazuje i výběr příspěvků k zařazení.

Hodnocení:

Odborná porota bude soutěžní příspěvky hodnotit podle nápaditosti a preciznosti provedení, ale také podle celkového dojmu. Vyhlášení výsledků proběhne 18. prosince 2013.

Ceny pro soutěžící:

Hlavní cenou je luxusní čtyřdílná sada nádobí Silit Energy Red z patentovaného materiálu Silargen v hodnotě 9 299 korun.

Odměnou za druhé místo bude opět sada nádobí Silit, a to v provedení Lemon Green za 5 399 korun, která získala ocenění iF product design award. Třetí nejlepší majitel kuchyně získá tlakový hrnec Silit (Sico-Silargen 4,5 l) za 5 399 korun.

Další ceny naleznete zde.

 

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green v ceně 5 399 Kč - z

Tlakový hrnec Silit - Sico-Silargan 4,5 l Lemon Green

Set čtyř hrnců Silit (Red) v ceně 9 299 Kč - z unikátního patentovaného

Set čtyř hrnců Silit (Red)

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green) v ceně 5 399 Kč -

Sada tří hrnců Minimax - nádobí Silit (Lemon green)

Autoři:


Nejčtenější

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost však trvala krátce. Přesně do chvíle, kdy...  celý článek

Novinka Minimal black matt 20 year light - klika má na své čelní straně...
Černé matné kliky jsou módní, umějí už dokonce v noci i svítit

Je jako podaná ruka: hned víte, zda je vám příjemná. Kliky u dveří se dotýkáme mnohokrát za den, přitom si jen málokdy uvědomíme, jak se v průběhu let dveřní...  celý článek

Autorem neobvyklého domu s dynamickým interiérem je architekt Kazuyasu Kochi.
Dům šejdrem má 46 metrů čtverečních. Ponorkové nemoci se rodina vyhnula

Někdo by v interiéru s hysterií barev a nepravých úhlů zešílel, jiný si v něm libuje a s láskou bydlí. V japonském domě, kde i dveře jsou lichoběžník, bydlí...  celý článek

Centrum obytného prostoru tvoří kuchyňský ostrov, jehož pracovní deska je...
Majitel bytu na Vinohradech vsadil na bílou barvu a kazetové dveře

Bydlení na Vinohradech láká v Praze spoustu zájemců. A to přesto, že bez náročné rekonstrukce se zde obejdou jen těžko. V tomto případě však majitel teprve po...  celý článek

Andělčina, Liberec IV-Perštýn, okres Liberec. Dvougenerační hrázděná Liebiegova...
Hrázděné domy. Jaká zajímavá stavení jsou v Česku na prodej

V České republice se prodává velké množství hrázděných a podstávkových domů. Některé se pyšní několika patry, či dokonce věžičkou. Téměř všechny stojí v...  celý článek

Další z rubriky

Kuchyň Opera (Snaidero)- šedohnědá barevné ladění i díky lakovaným hliníkovým...
Kuchyně se mění na laboratoře s kovovými regály a vysokými skříněmi

Trochu strohá laboratoř. Tak vypadala celá řada kuchyní, které prezentovali jejich výrobci na milánském veletrhu Eurocucina. Kuchyně zešedly a zhnědly, mnohé...  celý článek

Kuchyň Zeyko kombinující masiv s tmavě šedým pracovním plátem
I v kuchyních dnes vládne 50 odstínů šedi. Zkuste se inspirovat

Betonové povrchy a široká škála šedých odstínů, to je velký trend současných kuchyní. Nadále se sice objevují i bílé v lesklém či polomatném provedení, používá...  celý článek

Kuchyň s kredencí, skříňkou, spižírnou a stolem, buk a plast, 1955 až 1960
Kuchyňská linka má být modrá, odpuzuje prý hmyz. Proměny kuchyně

Nic se nezměnilo v bytě víc než kuchyně. To dokazuje i Muzeum nábytku ve Vídni, kde probíhá výstava Kuchyňský nábytek - Design a historie. Zpracovává téma od...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.