Vybíráme gril s Filipem a Ondřejem. Hitem je vodní pára

  1:00
Grilovat se dá téměř všechno, a to na několika druzích grilů. Kromě klasiky na dřevěné uhlí, plynových a elektrických grilů si své příznivce získávají třeba i rakletovací grily. Skutečným hitem letošního léta jsou pak grily vodní.
Vysoká roštěná v červeném curry se salsou Criolla - Maso necháme na roštu a...

Vysoká roštěná v červeném curry se salsou Criolla - Maso necháme na roštu a pečeme pozvolna asi 30 - 45 minut. U grilu Filip Sajler. | foto: Dalibor Puchta iDNES.cz

Také co do velikosti je nabídka bohatá. Od těch nejmenších, které můžeme umístit na jakýkoliv stůl a grilovat třeba i na balkoně nebo v kuchyni, přes menší skládací party grily určené pro pikniky v přírodě, až po grily s moderními technologickými prvky a zajímavým designem.

Na těch největších připravíte najednou pohoštění i pro větší společnost. Velikost jejich roštu je totiž až 2 500 cm2. Pro zahradní party jsou tedy ideální. Vybírat lze i podle detailů, například podle ovládacích prvků, provedení stojanu či množství odkládacích stolků.

Vodní gril VOGR - Hitem letošního léta jsou vodní grily, jež fungují na...

Vodní grily
Hitem letošního léta jsou vodní grily, jež fungují na principu vodní páry, tepla a dýmu. Při přípravě nejrůznějších pochoutek tak nedochází ke spalování tuků, připalování ani opékání plamenem.

Olej nebo marináda totiž nekape do ohně, ale do nádoby s vodou. Kromě zdravého způsobu grilování má tento typ grilů ještě další velké plus. Dá se v něm topit jakýmkoliv dřevem. Nejlepší je ale z ovocných stromů.

A jak takový vodní gril vlastně vypadá? Přímo nad ohništěm je umístěna nádoba s vodou, která slouží jako chladič. Žár z ohně, který dosahuje i více než 500 stupňů, se ochladí na 200 až 250 stupňů. Právě to je totiž nejvhodnější teplota pro tepelnou úpravu masa.

V horní části grilu je rošt, na který se položí pokrm a přikryje se poklicí. Výsledkem je prostředí jako v horkovzdušné troubě. Kolem grilovaných potravin proudí horký vzduch všemi směry. Jídlo tak není třeba obracet a zůstane vždy šťavnaté. Přijatelná je i cena. "Holý" gril přijde zhruba na 4 500 korun, s doplňky na 6 500 korun.

Gril na dřevěné uhlí Performer 57.

Grily na dřevěné uhlí

Klasikou ovšem zůstávají grily na dřevěné uhlí. Jeho kouřové aroma totiž navozuje tu správnou grilovací atmosféru. Dají se pořídit za cenu už kolem 500 korun, ale ty velké s různými vychytávkami také třeba za 13 tisíc korun.

Vyrábí se plechové a litinové. Ty druhé jsou těžší, tím pádem robustnější, a mají tudíž delší životnost a lépe si udrží teplo. Při výběru se zaměřte také na funkčnost grilu, jeho vybavení například odnímatelnými rošty, madly, odkládacími plochami či víkem.

"Kromě bezpečnostního hlediska je totiž víko důležité také pro udržování teploty pokrmů a cirkulaci tepla, rovnoměrné opékání ze všech stran a multifunkční využití," říká Filip Sajler z Čerstvé školy vaření, kterého znáte mimo jiné také z televizního pořadu Kluci v akci.

Strach nemusíte mít ani z úmorného foukání a spousty sazí při roztápění dřevěného uhlí. "Dobré jsou rozpalovací komíny na uhlí," vysvětluje Filip Sajler. "K rozpálení uhlí v tomto případě slouží malé plynové hořáky." Zásadnějším minusem tak může být snad jen nemožnost regulování teploty.

Plynové grily

"Nejkomfortnější jsou plynové grily," říká Filip Sajler. Ke grilování je v tomto případě použita sada hořáků napojených na plynovou propanbutanovou bombu či plynovou kartuš. Ty druhé lze bez problémů používat i na terasách.

Velkou výhodou plynových grilů je regulovatelnost teploty roštu. Ovládá se obdobně jako na běžném sporáku. Jejich ceny začínají zhruba na 6 tisících korunách.

Lávové grily
Oblíbeným je také takzvaný lávový gril. Ty nejjednodušší se dají pořídit už kolem 3 tisíc korun. "Nad plynovými hořáky jsou v tomto případě umístěny lávové kameny," vysvětluje Ondřej Slanina, druhý protagonista z Čerstvé školy vaření. "Jejich největším plusem je čistý provoz bez kouře." Grilování tímto způsobem je tudíž zdravé.

Jak je to možné? Porézní povrch lávových kamenů vstřebává velké množství tuku, který při přípravě jídla odkapává. Díky tomu nedochází k jeho nežádoucímu hoření a vzniku škodlivin.

Nezanedbatelnou výhodou je i samočistící schopnost lávových kamenů. "Na konci grilování tak stačí na krátkou dobu zapnout plynový hořák pod kameny na maximum a veškeré nečistoty v pórech kamenů se žárem zlikvidují," popisuje prodavačka grilovacích potřeb Renata Sladká. "Tím pádem odpadá nepříjemné odstraňování tuků, popela a čištění grilu vůbec."

A kdy je potřeba kameny vyměnit? Když zbělají. To je známka jejich opotřebování. Jejich životnost můžete prodloužit pravidelným čistěním - vypalováním a také jejich průběžným převracením. Při grilování jednou týdně by ale měly vydržet celou sezonu.

Lávový gril Rancho - Největším plusem lávových grilů je čistý provoz bez kouře....

RBS grily

Nejmodernější plynové grily s lávovými kameny nebo keramickými briketami nesou označení RBS (Radiant Turner System). "Jejich hořáky jsou umístěny po dvou bocích grilovací vany, nikoliv na jejím dně jako u klasických lávových grilů," říká Sladká.

Tím se docílí rovnoměrnější teploty po celé ploše grilovacího roštu. A také umístění na bocích zcela vylučuje vzplanutí odkapávajících tuků a šťáv. Navíc mají vyšší účinnost a výkon. Snadno na nich tedy připravíte pohoštění i pro větší společnost. Jejich ceny začínají kolem 9 tisíc korun.

Elektrické grily
"Podobný komfort jako plynové grily nabízí grily elektrické," říká Ondřej Slanina. Jedinou nevýhodou je nutná dostupnost elektrického proudu. Hodí se tedy spíš pro grilování na balkoně či terase.

U těch klasických - kontaktních - se griluje na teflonové nebo litinové desce. Ty koupíte v obchodech již kolem 2 tisíc korun. K dostání jsou ovšem i elektrické lávové grily. Fungují shodně jako ty plynové.

Letošní novinkou jsou potom elektrické grily, které využívají indukční ohřev. Princip je obdobný jako u indukčních varných desek. Jenom je na ní položená žebrovaná kovová deska. Ta se po zapnutí grilu rozžhaví a pak se už může grilovat. Pořídit se dá za necelých 7 tisíc korun.

Dalším typem elektrického grilu, který u nás získává na oblibě, je rakletovací gril. Švýcarské pokrmy zapečené speciálním sýrem jsou totiž skutečně výborné. Jak vlastně funguje?

Topnými články vyhřívaná grilovací kontaktní deska dole sálá na pochoutku na lopatkách. Tu si každý z hostů či členů domácnosti může sestavit sám dle chuti. Nahoře se potom ohřívají další pokrmy. Nebo je sem možné pokládat již hotová zapečená jídla a udržovat je tak stále teplá. Rakletovací grily jsou k dostání již za cenu kolem 2 tisíc korun.

Recept od Filipa a Ondřeje:

Vysoká roštěná v červeném kari se salsou Criolla

Na tento pokrm je vskutku nutné použít dobře vyzrálé maso z mladých býčků Aberdeen Angus z místních českých a moravských chovů nebo z jihoamerických volků.

Při troše snahy lze požadované maso sehnat v některých sítích či prodejnách. Pro obecné informace a zajímavé počtení uvádíme adresy: www.aberdeenangus.cz
a www.ifcfood.cz.

Vysoká roštěná v červeném curry se salsou Criolla

Roštěná
1,5 kg vysoké jihoamerické roštěné (rib−eye)
2 lžíce červené kari pasty
300 ml vlažné vody
100 ml rostlinného oleje
mořská sůl
100 g přepuštěného másla

Z červené kari pasty, vlažné vody, rostlinného oleje, přepuštěného másla a vody připravíme marinádu, do které maso na pár minut vložíme.

Poté jej vyjmeme, osušíme ubrouskem a opečeme prudce na oleji ze všech stran. Zbytek marinády nevyléváme, ale smícháme s přepuštěným máslem.

Maso necháme na roštu a pečeme pozvolna asi 30-45 minut (skutečně je to odhad, záleží na kvalitě a vyzrálosti masa a na požadované konečné propečenosti - rare, medium, lépe pečeme kratší dobu, tedy těch 30 minut, poté maso nakrájíme na tenké plátky a podle potřeby ještě dopečeme, maso by mělo na středu zůstat růžové). Během pečení několikrát potřeme přepuštěným máslem.

Vysoká roštěná v červeném curry se salsou Criolla

Salsa
1 cibule
1 červená paprika
1 zelená paprika
1 rajče
1 stroužek česneku
1 šálek ploché petrželky nakrájené
1/2 šálku panenského olivového oleje
1/4 šálku vinného červeného octa
pepř
sůl

Salsa criolla (krijoja) - na malé kostičky nakrájíme cibuli, červenou papriku, rajče bez jadýrek, jemně nasekáme petrželku a česnek. Vše smícháme s olejem a octem, solí a pepřem.

Za týden, 8. srpna, vám společně s Filipem a Ondřejem poradíme, jak roztopit uhlí, jak grilovat na lávových kamenech a jestli grilovat přímo nad "ohniskem", nebo po stranách. Poradíme, jak správně grilovat jednotlivá masa, zeleninu a ovoce.

Filip Sajler (*1979)
Kuchař ze show České televize o vaření "Kluci v akci".
Má za sebou řadu pracovních zkušeností z prestižních restaurací v USA, Německu i v České republice. Tři roky byl kapitánem Pražského regionálního týmu a nyní je členem Českého národního kulinářského týmu. Je držitelem řady ocenění z kuchařských soutěží (Basilej, Luxenbourg, Singapur, Stuttgart, ScotHot Glasgow, bronzová medaile z kuchařské olympiády v Erfurtu...) V současnosti majitel cateringové společnosti Perfect Catering.

Koníčky: sport (florbal, snowboard, wakeboard...), hudba (zejména hip hop), automobily a rychlá jízda
Motto: "Kdo je připraven, není překvapen."
Citát: "Vaření miluje - jednoduše a rychle, zapomeňte na dřinu, to je minulost, vaření je hlavně zábava."

Ondřej Slanina (*1984)
Kuchař ze show České televize o vaření "Kluci v akci".
Přes své mládí má praxi z mnoha velkých pražských restaurací a byl také členem Pražského kulinářského týmu, se kterým mimo jiné získal například bronzovou medaili z kuchařské olympiády v Erfurtu. V současnosti je profesionálním lektorem a gastronomickým poradcem a provozovatelem horského hotýlku Kladenka.

Koníčky: bowling a ženy
Motto: "Neznám slovo nejde."
Citát: "Za to, že se věnuji vaření, asi může hlavně Sváťa Kuřátko. Myslím, že jsem se rozhodl právě v době, kdy jsem viděl reprízu seriálu Utrpení kuchaře Svatopluka," říká s lehkým úsměvem.

Autoři: ,

I podzimní zvěřinu uděláte na grilu. Zkuste srnčí ragú na víně

Zvěřinové ragú s noky

VIDEO Zvěřina je v nejlepší formě právě teď. V dnešním dílu grilovací akademie vám pipMaster a jeho...

Toto musíte zkusit. Na grilu dostane svatomartinská husa další rozměr

Svatomartinská husa z grilu

VIDEO Dozlatova upečená svatomartinská husa s křupavou kůrčičkou a jemným, rozpadajícím se šťavnatým...

Vyzkoušejte slavný steak Rossini s lanýžem a madeirskou omáčkou

Steak Rossini s madeirskou omáčkou

VIDEO Klasický francouzský recept z hovězí svíčkové slibuje skutečný gurmánský zážitek. Dnes vám průvodci...

Udělejte na grilu pravá křidélka Buffalo. Kůrku jim dodá kypřicí prášek

Křídla Buffalo se sýrovou omáčkou

VIDEO Stejně jako si Čech k pivu objedná utopence nebo nakládaný hermelín, jsou pro typického Američana...

Chateaubriand steak s hruškovou omáčkou vám dodá sílu v novém roce

Chateaubriand steak s hruškovou omáčkou

VIDEO V novém roce budeme potřebovat hodně energie, proto si dnes s mistry grilu připravíme...

  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...