Zařízený byt

Zařízený byt | foto: Ikea

Vybíráme byt k pronájmu: na co si dát pozor?

  • 9
Podle pravidelných a četných statistik patří bydlení v pronájmu mezi stabilně nejpopulárnější způsoby, jak se postavit takříkajíc na vlastní nohy. V oblíbenosti vede nejen mezi studenty, ale třeba i u mladých párů a rodin.

S výběrem úplně prvního bytu však souvisí také řada starostí. Mnohé z nich si přitom mladý člověk nedovede často ani představit. Ne na všechny je možno se teoreticky připravit.

Existuje však pár obecných rad a pouček, jak se vyhnout nepříjemnému rozčarování, na co si dát pozor nebo třeba, co vše bude konečnému nastěhování nutně předcházet.

Pokud pomineme možnost hledat potenciální bydlení díky vlastním dobrým kontaktům nebo síti známých, jsou dnes bezesporu nejběžnější formou hledání realitní internetové stránky.

Obecně lze doporučit spíše než některou konkrétní realitku souhrnné databáze, ve kterých jsou zprostředkovateli uveřejňovány takřka všechny dostupné nabídky.

Relevantní eventualitou mohou stále být i inzeráty publikované kupříkladu v denním tisku nebo specializovaných realitních magazínech, často distribuovaných zdarma.

Drtivá většina nabídek je však v každém případě dnes už zprostředkována některou z mnoha realitních kanceláří. Zpravidla tak nejprve vstupujete do kontaktu nikoli se samotným majitelem, ale makléřem, který jej zastupuje.

Běh na dlouhou trať
Každopádně je třeba se během procesu hledání obrnit značnou dávkou trpělivosti. Většina poptavatelů uspěje až na několikátý „pokus“. Čeká vás tedy doslova kolotoč vybírání, telefonování, zamlouvání a prohlídek.

Vaše maximální nasazení je v tomto procesu zcela nezbytné. Kdo zaváhá, může se s většinou výhodných nabídek okamžitě rozloučit. Situace je totiž stále taková, že nabízené byty mizí až překvapivou rychlostí. Nikoli výjimečně se vám tak stane, že než se stačíte dostavit na osobní prohlídku vytouženého bytu, realitní agent vám zavolá, že už je obsazen.

Nečekané finanční náklady
Na druhou stranu je poměrně časté, že mezi objevením bytu a jeho zaplacením, případně nastěhováním, nemusí uplynout ani jediný týden. K otázce peněz se váže jeden z dalších důležitých prvků.

Mějte na paměti, že vedle prvního nájmu budete v drtivé většině případů muset ještě před předáním bytu zaplatit současně i provizi realitnímu makléři ve výši jednoho měsíčního nájmu a vratnou zálohu jeho majiteli.

 Rady k pronájmu bytu
 * V nabídkách realitních kanceláří jsou byty všech velikostí a druhů. Není ani problém zvolit si, zda hledáme byt zařízený, či nezařízený. Alespoň částečně vybavené byty však mezi inzeráty převažují.

* Nájmy jsou nejčastěji uváděny bez takzvaných poplatků. Ty běžně zahrnují ceny za energie, někdy i úklid domu či svoz odpadu. Nejvýhodnější je zálohová forma poplatků. Pak zaplatíte jen to, co spotřebujete.

* Nezapomeňte si včas zjistit, zda bude smlouva o pronájmu sepsána na dobu určitou (nejčastěji jeden rok), a jaké jsou podmínky jejího prodloužení. Informujte se, bude-li pronajímatel byt kontrolovat.

* Pokud je to pro vás důležité, nezapomeňte si rovněž prověřit dostupnost internetového připojení, televizního signálu (a formu jeho šíření) nebo stav telefonní linky, je-li v bytě zavedena.

* Ihned po nastěhování zkontrolujte stav bytu a případně sepište seznam eventuálních závad. Slušní pronajímatelé by vám také měli co nejdříve po předání bytu nabídnout výměnu zámkové vložky.