Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyberte si tu správnou podlahu do vašich pokojů

  1:00aktualizováno  1:00
Výběr vhodné podlahy do našeho bytu či domu může ovlivnit mnoho faktorů. Máme-li doma malé dítě, měli bychom vybrat podlahu, která bude bezpečná. Někdo by se mohl při výběru vhodné podlahy zajímat o to, jestli se snadno udržuje v čistotě. Jiný úhel pohledu mají ti, kterým záleží na tom, jak podlaha vypadá.

Jiný úhel pohledu na výběr vhodného podlahového povrchu mají ti z nás, kteří dávají přednost estetice | foto: Dreamstime

V domácnostech, kde žijí děti včetně kojenců a batolat, zvažují volbu optimální podlahové krytiny především z hlediska bezpečnosti. Bezpečný pohyb a případné pády zajistí dětem měkká a pružná podlaha. Rozhodně by neměla být kluzká, se zbytečnými schody, výčnělky a nerovnostmi.

Protože na ní děti každý den tráví hraním několik hodin, neměla by být podlahová krytina studená. Mnohé bezdětné páry se sice domnívají, že volba bezpečné podlahové krytiny se týká výhradně dětského pokoje, ale především malé děti do dvou až tří let věku se pohybují prakticky po celém bytě. Optimální volbou je bezesporu celoplošný koberec. Z hlediska častých pádů je nejbezpečnější, protože je výrazně tlumí. Kromě pádů tlumí koberce také hluk.

Malým dětem, které si neustále zouvají botičky, zahřeje koberec bosé nožky a při hrách na zemi je příjemný na dotyk. Kdo se chce koberci vyhnout například z důvodu prachové alergie, může ho nahradit korkem. Korek patří mezi hladkými a tvrdými krytinami k relativně měkkým a pružným. Protože korek není odolný proti UV paprskům, bez ošetření speciálním ochranným lakem postupně na světle nepatrně zesvětlá, zatímco pod nábytkem či kobercem zůstane beze změn.

Na trhu je v podobě jednotlivých čtvercových dílů, pruhů nebo v rolích různých šířek, přičemž minimální tloušťka všech těchto výrobků je 4 mm. Pružnost a prostorová paměť korku dovoluje po odstranění těžšího kusu nábytku vrátit se k původnímu tvaru, takže nedochází k nehezkým otlačeným stopám po dávno minulém uspořádání nábytku v místnosti. Kromě přírodní teple hnědé barvy nabízí výrobci jeho barevné mutace. Stejně jako dřevo lze korek lakovat či olejovat, což je výhodnější pro téměř neviditelnou lokální opravu místního opotřebení, prošlapání a podobně.

pokoj, podlaha, jídelna

Jeho nevýhodou je však jistá zranitelnost jeho povrchu, u kterého četná drobná poškození vedou postupem času k poměrně rychlé degradaci. Lepší odolnost vůči mechanickému poškození vykazuje přírodní linoleum, kaučuková podlaha nebo PVC. Díky výrobní technologii je u těchto krytin k dispozici řada barevných odstínů, které lze dobře sladit se zařízením dětského pokoje.

Přírodní linoleum je bezesporu vhodnější nežli syntetické PVC, pro které často rozhodne příznivější cena. Laminátové podlahy (na rozdíl od dřevěných) teplo přijaté od lidské pokožky nevracejí, ale pohlcují, a proto jsou pocitově spíše studené.

Celodřevěné podlahy jsou výrazně teplejší než laminát, optimální je doplnit je v exponovaných místech kusovým kobercem. Mezi kvalitní a velmi odolné krytiny patří vedle linolea a PVC také podlaha ze syntetického nebo přírodního kaučuku. Je velmi pružná a elastická, nejsou na ní vidět vrypy, a proto ji lze poměrně obtížně mechanicky poškodit. Kaučukové krytiny se prodávají v mnoha dekorech, nejčastěji se jedná o pravidelnou geometrickou, jemně vystupující strukturu, která oživuje jednobarevný povrch.

Nezapomínejme však ani na bezpečnost ve vlhkých provozech domácnosti: koupelnách, soukromých bazénech a whirpoolech nebo v odpočívárně sauny. Nejoblíbenější volbou zůstává v těchto prostorech nadále keramická dlažba, samozřejmě s protiskluzovým povrchem. Vybírat můžeme i z takzvaných bazénových programů, které zahrnují ucelené série obkladové keramiky určené pro veřejné bazény a koupaliště.

Výrobci zpravidla nabízejí velmi zajímavé rozměrové řady v mnoha barevných odstínech, které lze snadno a efektně vzájemně kombinovat. Moderní alternativou dlažby je v mokrých provozech kaučuková podlaha, která je při pravidelné péči a pastování protiskluzová i za vlhka. Soukromí investoři ji proto volí do kuchyní, dětských pokojů a domácích dílen.

Údržba
Stojíme-li na prahu prvního vlastního domova a přemýšlíme o něm pragmaticky, pravděpodobně se mezi zásadními požadavky na bydlení v něm objeví snadná údržba. Pokud se rozhodneme třídit podlahové krytiny z hlediska náročnosti údržby, pořadí se nám oproti předchozímu odstavci podstatně změní. Nejlépe se v čistotě udržují rovné, tvrdé a hladké plochy beze spár. Sem patří například betonová broušená a lakovaná podlaha, speciální cementové stěrky a PVC.

pokoj, podlaha, obývák

Tyto povrchy vyčistíme snadno lehkým setřením obyčejným hadrem a vodou, případně s přídavkem vhodného saponátu nebo leštidla. U keramické dlažby je zásadní nevýhodou postupné zanášení spár špínou a prachem, takže je nutné jejich občasné důkladné vyčištění speciálními přípravky. Také laminátové podlahy se udržují velmi snadno, jen bychom při stírání vždy měli dbát na důkladné vyždímání hadru nebo mopu, které zamezí proniknutí vlhkosti do spodních vrstev podlahy.

Ta by později mohla celou podlahu degradovat vyboulením lamel a rozestoupením spár. Dřevěné podlahy nekladou na údržbu žádné zvláštní požadavky, ale prospěje jim pravidelná ozdravná kúra speciálními přípravky, nejlépe doporučenými dodavatelem konkrétní podlahové krytiny. Také kamenná dlažba vyžaduje občasnou nadstandardní péči a ošetření speciálními přípravky, které současně čistí a chrání povrch kamene, což je obzvlášť důležité u dlažby s matným, uměle zdrsněným povrchem. Jednoduše se udržuje PVC, které je díky absenci spár velmi hygienickou krytinou, jak se můžeme přesvědčit v mnoha zdravotnických zařízeních.

Podlahová krytina z PVC se dělí na heterogenní, tvořenou více materiály ve vrstvách, a homogenní, tvořenou jediným materiálem v celém průřezu. Homogenní PVC snese vyšší zatížení a je obecně považováno za kvalitnější materiál. Moderní PVC nás potěší širokou nabídkou barev a dezénů, které vhodně doplní každý interiér. Volme vždy raději kvalitní PVC za vyšší cenu - svým vzhledem, vysokou odolností a ostatními charakteristikami nám vloženou investici vrátí.

Linoleum se vyrábí z čistě přírodních materiálů: z přírodní pryskyřice, lněného oleje, dřevité a korkové moučky, juta se používá jako podložka. Jedná se tedy o ekologický, antistatický a antialergický materiál, který svědčí všem alergikům na prach, roztoče či astmatikům. Mezi jeho výhody patří relativně teplý povrch, tepelně izolační vlastnosti a dobrá omyvatelnost. K dalším výhodám patří neomezená škála designů napodobujících buď jiné materiály nebo nabízejících zcela původní abstraktní vzory v mnoha barevných tónech.

S otázkou snadné a účinné údržby úzce souvisí způsob napojení dvou různých podlahových krytin. Optimálním řešením je tyto spoje v domě eliminovat a zvolit optimálně jednu podlahovou krytinu pro celé podlaží. Průhledy ze vstupních prostor otevřenými dveřmi do jednotlivých místností jsou pak velmi efektní a celý dům vypadá opticky prostornější. Při pravidelném úklidu se vyhneme chuchvalcům prachu zachyceným na hraně prahu či přechodové lišty. Ať je přechodový prvek řešen jakkoliv sofistikovaně, vždy se jedná o kritický detail, u kterého se drží obtížně čistitelný prach a nečistoty.

pokoj, podlaha, ložnice

Pokud není úklid zrovna naším koníčkem a hodiny strávené s mopem, koštětem a kbelíkem vody nepatří k našim oblíbeným chvílím, mysleme na to již při výběru podlahové krytiny. Ani dokonale hladká a bezespárová podlaha nás od pravidelného úklidu neosvobodí. Pokud však prodloužíme "úklidový" interval, budou to rozhodně lépe snášet krytiny s jemně barevně melírovaným či žíhaným povrchem nebo jemným, drobným vícebarevným vzorkem na jednobarevném pozadí.

Estetika
Jiný úhel pohledu na výběr vhodného podlahového povrchu mají ti z nás, kteří dávají přednost estetice před snadným úklidem a chtějí si dopřát trochu toho zaslouženého luxusu, a to bez ohledu na investované finanční prostředky. Seřadit podlahové krytiny podle jejich estetické a architektonické hodnoty, vytvářející kultivovaný a nadčasově krásný interiér, je poměrně snadné. Patří mezi ně jednoznačně ušlechtilé přírodní materiály: kámen a dřevo.

Kamenné podlahy jsou nejen krásné, ale také velmi elegantní a do prostoru vnášejí noblesu a glanc. Prostředky do nich vložené jsou sice nemalé, kamenné podlahy však budou stejně neodolatelné dnes jako za několik desítek let. Základními podmínkami dlouholeté životnosti je dobrá volba konkrétního kamene s ohledem na funkci a zatížení prostoru a pravidelná péče o něj. Kamenné podlahy se prolínají historií architektury jako červená nit a její konec je v nedohlednu.

Pokud tedy toužíme po něčem výjimečném a líbí se nám luxusní reprezentativní interiéry, s volbou kamenné dlažby neváhejme. Ve venkovských domech, které jsou většinou provozně exponovanější nežli městské a příměstské vily, můžeme položit kamennou dlažbu v celém přízemí. Její chlad v obytných místnostech snadno vykompenzujeme instalací podlahového topení. Krásu kamene nechme vyniknout na největších možných formátech. Obzvlášť na kamenech s výraznou mnohabarevnou kresbou napáchá hustá a stroze pravidelná síť spár hotovou spoušť.

pokoj, podlaha,

Celkový dojem z kamenné podlahy neváhejme podpořit zopakováním materiálu v detailech - na deskách se zapuštěnými umyvadly v koupelně, schodišťových stupních, parapetech obytných místností, na pracovní desce kuchyňské linky nebo na desce atypického konferenčního stolku vyrobeného na míru. Podobně jako kámen také přírodní dřevo patří mezi kvalitní a trvale oblíbené podlahové krytiny. Velmi módní a bezesporu nejelegantnější jsou tmavé dřeviny: studeně hnědý americký ořech, načervenalé merbau nebo velmi tvrdé a odolné "železné dřevo" - exotické IPE.

Pozitivní energii vyzařují dřeva s načervenalým nádechem: kompas, afzélie doussie, třešeň, která každý interiér výrazně opticky prohřejí. Sázkou na jistotu jsou dřeviny prověřené historií: dub společně s bukem patří již více než století k české klasice. Pokud naopak toužíme po něčem výjimečném a netradičním, sáhněme po atraktivních a módních exotických dřevech s výjimečnou barevností a kresbou.

Konkrétní dřevinu však bez ohledu na současné trendy vždy volme podle osobního vkusu a barevných preferencí. Sázkou na jistotu je také kvalitní kusový koberec. Interiér spolehlivě zútulní, barevně zvýrazní přirozený střed místnosti a s postupujícím časem se investice do něj vložená výrazně zhodnocuje. Ručně tkané a vázané koberce jsou luxusním zbožím, které do našich domovů přinesou vůni exotických dálek svého vzniku, hodnotu rukodělné lidské práce a noblesu prvotřídního materiálu.

Více se dočtete v časopise Dům a zahrada 11/2007.

Autor:


Nejčtenější

Pavlína Janků, Posezení. Lavoru i kanystru buď věčná chvála!
Úlovky ze smeťáku či sběrného dvora lze proměnit na designové kousky

Poničené a staré věci nemusí skončit v kamnech nebo ve sběrných dvorech. To dokazuje už pátým rokem soutěž Balakryl Recy věci, kde o vítězi rozhoduje...  celý článek

Na vylepšení kuchyně si Hanka přichystala 200 tisíc korun. Cenu nakonec musela...
Hanka touží po venkovské kuchyni. Návrhářka se kýči šikovně vyhnula

V dalším dílu televizního pořadu o bydlení se tvůrčí tým pod vedením designérky Denisy Bartošové pustí do rekonstrukce kuchyně paní Hanky, která opustila...  celý článek

Hvězda filmu Kristián Oldřich Nový vlastnil víc než čtvrt století chalupu na...
Chalupáři stříbrného plátna. Podívejte se, kde to opravdu milovali

Byly jejich útočištěm, kam si odjížděli odpočinout od hektičnosti hereckého světa. Místo, které opravdu milovali, byť nešlo o žádný přepych. Čeští umělci rádi...  celý článek

Památkově chráněná třípodlažní vila stojí na reprezentativní parcele na rohu...
Hurá dovnitř. Kubistická Kovařovicova vila v Praze se otvírá veřejnosti

Bedřich Kovařovic, stavitel a inspektor stavebních podniků, si podle návrhu architekta Josefa Chochola nechal v letech 1912 a 1913 postavit kubistickou vilu....  celý článek

Snímek zachycuje projekt Kateřiny Šedé nazvaný Furt dokola z roku 2008, kdy...
Architektkou roku je Kateřina Šedá. Nepracuje s cihlami, ale s lidmi

Není architektka, přesto se stala Architektkou roku 2017. Kateřina Šedá, držitelka Chalupeckého ceny pro mladé výtvarníky, se zabývá tím, co se označuje jako...  celý článek

Další z rubriky

Protější Smíchoff vyroste v proluce
Green Point a Smíchoff. U Anděla vyrostou další dvě kancelářské budovy

Nedaleko křižovatky Anděl na Praze 5 vyrostou dvě kancelářské budovy. Green Point bude stát na oválné parcele uprostřed ulic Mozartova a Plzeňská u...  celý článek

Čelní stěna domu je osazena až po krokve průhledným sklem v robustním ocelovém...
Místo zahradní chatky vyrostl dřevěný dům. Koupelnu má ve skříni

Severně od nizozemského Utrechtu stojí dřevostavba velká 40 metrů čtverečních. Ve zdánlivě jednoduchém domku od studia Zecc Architecten BV a interiérového...  celý článek

Stromy na řezivo pro konstrukci tohoto domu byly káceny ve vhodné dny podle...
V Říčanech stojí dům s vnitřním atriem, je inspirovaný Japonskem

Nízkoenergetický atriový dům v Říčanech u Prahy s vnitřní zahradou je ukázkou příkladné ekologické architektury. Architekt Oldřich Hozman vnímá stavbu v...  celý článek

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.