Absolutně sterilní domácnost neexistuje.

Absolutně sterilní domácnost neexistuje. | foto: Profimedia.cz

Podle čeho poznáte kvalitní vysavač: příkon to opravdu není

  • 42
Sací výkon a kvalitní HEPA filtr, to jsou dva parametry, které by při koupi vysavače měly zajímat nejen alergika. Hlučnost a objem prachového sáčku jsou až na dalších místech.

V květnu začíná hlavní sezóna takzvané pravé alergie (potrvá až do října), takže je nejvyšší čas dbát na prevenci. K ní patří i zbavení domácností prachu, který patří k nejčastějším alergenům. Tedy vysávat. Jenže výběr vhodného vysavače podléhá řadě mýtů.

Tradiční omyl? Vysoký příkon znamená vysokou účinnost sání. Jenže tomu tak není. I vysavače s příkonem nižším než 1 400 wattů mohou mít sací výkon nad 350 wattů, což je hranice, od níž lze hovořit o kvalitním vysávání. Bohužel údaje o sacím výkonu uvádějí běžně jen Philips a ETA. Je tedy zbytečné hledat spotřebič s příkonem nad 2 000 wattů. Ovšem pozor na naplnění sáčku, sací výkon pak klesá, stejně tak při zanesení filtru.

Od května, kdy v přírodě začíná všechno kvést, je nutné dbát na zvýšený úklid včetně vysávání.

Vysavač Violeta má HEPA filtr třídy 13 a sací výkon 400 W

Co vysajete, nesmí z vysavače ven

Druhým důležitým faktorem vedle sacího výkonu je při výběru HEPA filtr (High Efficiency Particularte Air), který byl vyvinut již před lety pro NASA.
Podle účinnosti se rozděluje do tříd od 10 do 17. Teprve ale od "13" dokáže filtr zachytit opravdu i ty nejmenší částice, tedy roztoče, viry, výkaly roztočů, spory plísní a podobně.

Může být i omyvatelný, ale není věčný. Jeho výměna vás přijde asi na 300 až 1500 korun podle typů vysavače. Někteří odborníci jej doporučují měnit každý rok, ale záleží i na zacházení s ním. U HEPA filtru ve třídě 13 se uvádí, že zachytí při filtraci vzduchu 99,97%, tedy z každých 10 000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen tři částice.

"Odstranit prach je důležité i proto, že na jeho částicích bývají nalepeny výkaly roztočů i oni samotní, alergii vyvolávají právě výkaly a natrávená potrava. Za svůj život, který trvá dva až čtyři měsíce, dokáže přitom roztoč vyprodukovat 2 000krát více, než sám váží," vysvětluje MUDr. Dagmar Pohlová, alergoložka z centra pro prevenci a léčbu alergií a poruch imunity Immunia v Praze.

Alergik by neměl vysávat, ale ani být v místnosti při úklidu, protože se víří prach.

Roztoči se živí především odpadlými šupinkami lidské kůže, jenže mají primitivní zažívací systém, proto potravu s pomocí enzymů, jež vylučují, natráví a vyvrhnou. Ty samé částečky tak konzumují (a vyvrhnou) několikrát. "A právě enzymy obsažené v natrávené potravě představují silný alergen," varuje Dagmar Pohlová.

Jen spotřebiče s kvalitní filtrací dokážou roztoče, jejich výkaly i natrávenou potravu vysát, ale také zachytit pomocí filtrů. Pokud je filtr nedostatečný, může se stát, že se podmínky pro alergika ještě zhorší, protože se ve vzduchu rozvíří nežádoucí částice. "Alergik by neměl vysávat, ochranou by pro něho mohla být rouška, ale upřímně si nedovedu v našich podmínkách třeba ženu, která by ji používala," říká doktorka Pohlová.

Pro HEPA filtr je také důležité, aby byl dokonale utěsněný v pouzdře, jinak by mohly částice pronikat kolem filtru vnitřkem pouzdra. Nezbytné je odpovídající gumové těsnění.

Patentovaný sáček Unibag s adaptérem

Podobně přesně by měly "zapadnout" sáčky. Nejlepší je kupovat originální typy od výrobce, "univerzální" totiž nemívají přesné rozměry. Novinkou na trhu je patentovaný sáček ETA Unibag s objemem 3,5 litru, který zadrží téměř sto procent nečistot.

Je ze speciálního syntetického materiálu maximálně odolného vůči protržení i vlhkosti. Lze jej koupit samostatně v balení po čtyřech kusech nebo jako takzvanou startovací sadu se dvěma sáčky a adaptérem za 119 Kč (ten se prodává i samostatně za 89 Kč). Unibag pak můžete použít pro značky Bosch, Daewoo, De´longhi, ETA, Electrolux, Philips, Miele, Samsung, Rowenta i Zanussi.