Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak vybírat sklenice nejen na šampaňské a užít si kvalitní víno

Část 2/3
Kvalitní čiré sklo nezkreslí barvu vína, může být i strojově vyráběné, tedy za...

Výběr vhodných sklenic

I velmi kvalitní víno dokáže výrazně ovlivnit volba nevhodné sklenice. Důležitý je tvar, výška a průřez sklenice. Sommeliéři mají jasno: sklenka na víno musí být z kvalitního a čirého skla (nejlépe z křišťálového, bez příměsi olova). Nedojde tak ke zkreslení barvy vína.

Sklenice by neměla mít ani žádné ozdoby nebo výbrusy, také silné sklo levných sklenic zkresluje vizuální dojem. Stopka by měla být dostatečně vysoká, aby bylo možné sklenku dobře uchopit. Tvar kalíšku? Nejčastěji se používá takzvaný tulipán, balon a flétna.

Každé víno vyžaduje určitý typ sklenice.

Každé víno vyžaduje určitý typ sklenice.

Zcela zásadní je ovšem velikost kalíšku. Malý kalíšek naplněný až po okraj nedovolí, aby se vinné aroma rozvinulo, naopak velmi rychle vyprchá. U červených vín je nutné mít ve sklenici prostor, aby bylo možné s vínem zakroužit a dostatečně je tak provzdušnit. Proto se používají sklenice s objemem 350 až 700 ml (pro mladá červená vína postačí 350 až 500 ml), plní se jen do jedné třetiny! Používá se tvar kalíšku „balon“.

Pro bílá vína vystačíte se sklenicemi s objemem 150 až 400 ml, kalíšek bývá zpravidla ve tvaru tulipánu. Výjimkou jsou suchá bílá vína burgundského typu, kde se doporučuje objem až 500 ml, a tvar kalíšku balon. Menší sklenky na bílé víno se uplatní v případě vín likérových, typu sherry či portské (100 ml až 190 ml). Sladká bílá vína vyžadují sklenice o objemu 150 až 250 ml.

„Otec sklenek“

Za „zakladatele“ sklenic pro konkrétní typy vína se pokládá Claus Riedel, představitel už deváté generace rodu, který započal narozením obchodníka se sklem, Johanna Christopha Riedela, v roce 1673 nedaleko České Lípy. Rodina se sklu věnovala po celé generace, u pradědy Josefa Riedela se vyučil i později známý Daniel Swarovský.

Sekty se dnes podávají zejména ve sklenkách označovaných jako flétna. Zcela vytlačily dříve používané široké „šampusky“.

Pro šampaňské však sommeliéři doporučují sklenky s kalichem ve tvaru tulipánu. Nejlepší důkaz? Do dárkových kazet s víny přidávají výrobci z oblasti Champagne právě tyto sklenky, aby se víno mohlo rozvinout a uvolnit aroma. Používají se u nich dokonce drobné rýhy nebo tečky vytvořené laserem na dně sklenice, které pomáhají zintenzivnění uvolňování perlení.
Nejčtenější

Největší tajemství rohového domu uvidíte jen z vrtulníku. Je jeho pýchou

Rohový dům v sobě spojuje byznys a rodinné zázemí.

Do práce seběhne pár schodů, zacvičí si mezi psaním e-mailů a důležitou schůzkou a dceru nechá plavat v bazénu na...

Odešli ze světa financí a rok mýtili les. Srub mají dokonale promyšlený

Srub zaujme svou konstrukcí již zvenku.

Srub zasazený na pozemku v blízkosti lesa je obklopený volným nezastavěným prostorem a pastvinami s koňmi. Koncept...Dvě děti do pokoje 2×4 metry nepatří. Ale kam s nimi v malém bytě?

Kuchyňský kout

Příjemná lokalita, krásný výhled, světlý byt. I to jsou důvody, proč se rodina s dvěma dětmi nechce stěhovat, třebaže...

Na dům neměli. Koupili starou garáž a chytře ji předělali na bydlení

Interiéry Sormann a Foong vyladili společně s kreativními designérkami Esther...

Koupit si domek v oblíbené, ale předražené melbournské čtvrti Carlton North je téměř nereálné. Mladí architekti Jamie...

Malý byt 1+1 za čtyři týdny pořádně prokoukl. Sluníčkově žlutá je pryč

Projekt studio připravovalo tři týdny. Samotná proměna trvala další čtyři týdny.

Byt v přízemí činžovního domu na Starém Městě volal již dlouho po modernizaci. V roce 2002 byl těžce zasažen povodní....

Další z rubriky

Inspirací pro retro kuchyň mladého páru se stal starý ohýbaný nábytek

Kuchyň zaujme samostatnými moduly místo jednolitého bloku horních skříněk....

Staré byty nadšení nevzbuzují, ale občas v nich září krásné kousky nábytku. A právě ty oslovily mladou výtvarnici...

Podlaha a obklady změní celý styl kuchyně. Podívejte se na příklady

Komu nevyhovuje typický odstín cihly, může volit další barvy ze stejné série,...

Atmosféru a styl kuchyně ovlivní nejen nábytek, ale také zvolená podlahová krytina a obklady. Při rozhodování o vhodném...

Jak bydlí designér Karim Rashid, který se obléká jen do růžové a bílé

Závěsná lampa Space Time byla představena poprvé v roce 2011 ve Švédsku a od té...

Karim Rashid je jedním z nejplodnějších designérů své generace. Přes tři tisíce jím navržených produktů ve výrobě a 300...

Najdete na iDNES.cz