Výběr domu začíná u jeho okolí

- Kdyby si někdo oblékl do pražských ulic mexické sombrero nebo oblek kanadského Eskymáka, všichni by se divili - a možná i smáli. Když si někdo vybere dům z nabídkového katalogu navržený do těchto krajin a postaví se jej třeba pár kilometrů od Prahy nebo Brna, nikdo se nediví. Bohužel.
To, co bylo navrženo do kanadských lesů či německého podhůří, totiž jen výjimečně vyhovuje i tuzemským podmínkám. Za typický nešvar nově stavěných domků patří sklon střechy. „Například montované domky z dovozu mají menší sklon střechy, než  si naše krajina zasluhuje, tvrdí Petr Fux z Architektonické poradny Fux Team. Několik let pracoval ve Státním ústavu památkové péče a pečlivě sledoval lidovou architekturu. Dodnes jej fascinuje její pokora vůči životním podmínkám a prostředí, v němž se domy stavěly. Proto se mu nelíbí například necitlivé „přesazování například bavorských domů. Ty mají nízký sklon střechy, protože vycházejí ze staletých zkušeností, kdy mohutný krov počítá s „metrovou čepicí sněhu, který tvoří přirozenou tepelnou izolaci. Jenže k tomu je třeba kvalitní dřevo - a toho
u nás bývalo výrazně méně. Proto se používal sklon střechy kolem 45 stupňů a více - a ten také české krajině sluší. U materiálů se k nám jako ideální doporučuje kombinace mokrého a suchého procesu, tedy klasickéhozdiva a dřeva.
Pokud jde o dispozici domu, měla by podle architekta Fuxe nutit žít rodinu „pohromadě . To znamená, že se vyplatí udělat ji otevřenou, a to jak vertikálně, tak i horizontálně. Pod tím si představte třeba velký obytný prostor v přízemí s otevřeným schodištěm a průhledem do prvního patra.
DŮM SE PODŘIZUJE MĺSTU, NIKOLIV NAOPAK
Nic není dogma, ani teorie o sklonu střechy. Když si budete stavět dům vedle nevzhledných panelákových krychlí, zvolte si raději jednoduchý dům s rovnou střechou - a všichni budou mít pocit, že takový dům sem patří. Pokud si tady postavíte něco, co připomíná seriál Dallas nebo bavorskou usedlost, bude výsledný dojem odpovídat tomu, co slavný literární detektiv Phillip Marlowe označoval jako tarantule na piškotovém dortu.
„Když si budete vybírat svůj dům, prostudujte si nejdříve tradici místa, kde chcete bydlet. Každé město, ale i čtvrť má svého genia loci neboli duch místa, radí architekt Fux, „pokud chcete něco jiného, změňte raději místo. Těm, kteří si nejsou jisti správným výběrem, není problém poradit. Tuto službu včetně vstupního návrhu děláme zdarma. Zatímco totiž každý pozná, že mezi roubené domy nelze postavit modernu - a naopak, v některých případech může člověk váhat. Architekt Fux nemá proto rád rozšiřování příměstských vesnic, jež se pomalu blíží k městu jako nepřítel dobývající hrad. Těžko se tady lze podřídit často nesourodým slepencům, které zde v průběhu let vznikly. Proto jako lepší variantu vidí klasické satelitní čtvrti, kde je možné vytvořit vlastní představu o bydlení. Vychází třeba i z německých zkušeností, kde se dnes stavějí vesničky pro mladé či naopak starší osoby, takzvané Senior-dorfy, které dbají na životní styl starších lidí. Nevadí mu ani bazény, ale nemá rád ty „na oko . „V bazénu se má plavat, ať má třeba šířku jen dva metry, ale délku deset, tvrdí Petr Fux.
ARCHITEKT NĚCO STOJĺ, ALE VYPLATĺ SE
Lidé si volí typové domky i proto, aby snížili náklady na stavbu. Ano, architekt si podle honorářového řádu účtuje kolem 8,5 procenta z investičních nákladů. Ty si můžete spočítat poměrně jednoduše - jeden krychlový metr domu přijde asi na 3700 korun. To například u domu s objemem přes 530 metrů krychlových (obestavěný prostor 8,5 x 11,4 x 5,5 metru) představuje necelé dva miliony korun a pro architekta honorář zhruba 170 tisíc korun. Domek z katalogu vás včetně projektu přijde asi na 35 až 40 000 korun. Jenže pokud si vyberete typový domek, stejně se naprostá většina lidí rozhoduje pro drobné úpravy - a za ty je třeba zaplatit. A ne málo.
Architekt vám může vypracovat naprosto přesný prováděcí projekt, kde je pamatováno na vše, včetně výběru klozetové mísy nebo kliky. Podcenit takové detaily je totiž velmi drahé. Každý chce vydělávat. Například v typových projektech se objevují hesla typu „klozetová mísa či krbové těleso dle výběru investora . V konečném účtování vám cena třeba při použití závěsného klozetu, pro něhož jste se rozhodli během stavby, naskočí hmed o tři tisíce korun. Stavební firma vám bude klidně tvrdit, že jí vznikly takzvané vícepráce, protože počítala se stojící klozetovou mísou, ačkoliv jste jí svůj požadavek sdělili v okamžiku, kdy teprve budovala základy. Výraz „přípomoc se pak v konečném účtování objeví tak často, že by náklady na její realizaci stačily hned na dva architektonické projekty.
Architekt vám může také pomoci při výběru vhodné stavební firmy. Stačí rozeslat nabídku několika firmám a architekt si jejich nabídky může prostudovat, porovnat a zeptat se na detaily. Rychle si tak udělá představu o firmě. Stavební dozor, který funguje asi jako kdysi šafář na statku, který hlídal čeleď a zodpovídal se majiteli, však většina architektů odmítá. Jako lepší řešení se doporučuje zcela nezávislý odborník, třeba i důchodce, který kontroluje každou položku, ale také to, zda zedníci chodí během pracovní doby do hospody či jak se zachází s materiálem.