Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vůně z bylin doma čaruje

  14:46aktualizováno  14:46
Chcete mít voňavý byt? Zapomeňte na spreje! Stačí mít doma truhlík s voňavými bylinkami. Rozmarýna, jsou jako léčivky i koření používány již stovky let, málokdo je však využívá jako zdroj vůně v bytě. Výjimkou je zahradník Vlastimil Šindelář který dokáže z bylin vytvářet neuvěřitelné množství vonných kombinací. Přišel s něčím, co na trhu chybělo. Bylinám se věnuje na zahradě vedle kláštera v Teplé u Mariánských Lázní. Jejich nevtíravá aromatická vůně podle jeho slov umí po celý rok nejen vyvolávat vzpomínky na dovolenou v jižní Evropě, ale navíc dokáže i léčit.

Dnes si lze koupit řadu výrobků, které dokážou byt krásně provonět. Nikdy však "nefungují" nepřetržitě jako byliny. Vlastimilu Šindelářovi učarovaly tak, že i když se na Vysoké škole zemědělské zabýval průmyslovou rostlinnou výrobou, začal se jejich pěstování věnovat naplno. Snažil se obnovit tradici klášterních zahrad, kde bylo zvykem pěstovat produkty užitečné i hezké.

Denně hledá varianty, jak k sobě sesadit rostliny, aby působily esteticky a měly stejné nároky na péči. Sází dohromady například kopretinu řimbabu s drobnými bílými kvítky a se sytě zeleným citronovým tymiánem, červeně kvetoucím dračíkem (Penstemon) pro ozdobu, z okrajů splývá santolína s úzkými stříbřitými listy. "Byliny potěší a vyléčí. Mnoho lidí je stále ve stresu, a tak se stávají snadnou obětí nejrůznějších bacilů," říká Vlastimil Šindelář. "Odtržení od přírody a život v prostředí, kterému se náš organismus nemohl stihnout přizpůsobit, se podepisuje v různé míře na každém.

Zpátky do chaloupek našich babiček se vrátit může jen málokdo. Nic nám však nebrání pěstovat bylinky na zahrádce, na balkoně nebo alespoň za oknem, jako to dělávali předkové." Mnoho aromatických rostlin bylo vyšlechtěno k ještě větší ozdobnosti, čímž se ovšem nijak nesnižují jejich původní účinky. "Můžete pěstovat mátu s tmavozelenými bíle lemovanými listy nebo vysoké či plazivé oregano s listy panašovanými.

Různobarevných kultivarů je opravdu mnoho a kombinací podle citu nepřeberně," radí zahradník. "Sazeničky i semena jsou dnes již běžně k dostání." Například santolínu se stříbřitými listy sázeli již na středověkých hradech, aby léčila rány, které rytíři utržili v nelítostpých soubojích. Tymián nebo mateřídouška zmírňuje příznaky nachlazení, šalvějový čaj může zachránit bolavý krk. Výčet léčivých kvalit těchto rostlin obsáhne celou knihu, méně známé jsou dezinfekční účinky voňavých silic.

"Rostliny obsahující vonné silice mají totiž jednu velmi příjemnou vlastnost: neustále je uvolňují do vzduchu, a to v tak nízké koncentraci, že ji ani nevnímáte. Na váš organismus přesto působí, a to velmi příznivě," vysvětluje Vlastimil Šindelář. "A když chcete rostliny ucítit silněji, stačí o ně zavadit rukou nebo rozemnout lístek mezi prsty.

Rázem se přenesete někam ke Středozemnímu moři, ke slunné pohodě suchých voňavých mezí." Jako koření obohatí chuť řady jídel a zároveň prospívají trávení. Nejlepší jsou čerstvé lístky, uštipují se celé vrchní výhonky. V létě rostou rychleji, a tak si můžete nasušit něco na zimu. Na sušení stačí pokojová teplota, podmínkou je tma. Sušené koření by se mělo do roka spotřebovat. Kromě čaje si z odvaru můžete připravit i odpočinkovou a ozdravnou koupel.

Jak pečovat o voňavé truhlíky

Byliny lze kombinovat libovolně. Nutné je však dávat pozor na jejich nároky - třeba mátě svědčí, jako jedné z mála výjimek, vlhká a těžší půda, tymiánu či rozmarýně naopak lehčí a sušší. Zajímavou vlastností těchto suchomilnějších rostlin je, že při větší zálivce sice rychleji rostou, ale méně voní. Pokud mají podmínky jako ve své domovině, kde přes léto skoro neprší, jsou pak silice, a tím i uvolňovaná vůně mnohem intenzívnější. Když nestojí přímo nad zapnutým topením, vydrží i měsíc bez zalévaní. V zimě pro ně někdy může být vhodnější než kuchyň ložnice, kde bývá chladněji. V létě je nechte alespoň nějaký čas venku, na balkoně či v truhlíku za oknem.

Na co zabírá vůně...

Nespavost
- bazalka, levandule, heřmánek, růže, santalové dřevo, vanilka
Zlepšení soustředění - bazalka, citron
Stres - eukalyptus, jasmín, heřmánek, citron, růže, skořice, santalové dřevo
Nachlazení - eukalyptus, máta, skořice
Nechutenství - vanilka
Nevolnost - heřmánek, citron, máta
Kocovina - citron Nervová vyčerpanost - jasmín
Deprese - jasmín, levandule, heřmánek
Uklidnění - bazalka
Stres - jasmín, heřmánek, citron, růže, skořice, santalové dřevo
Zlepšení nálady - jasmín
Uzkost - jasmín, levandule, heřmánek, santalové dřevo, vanilka
Tělesná a duševní pohoda - levandule
Bolest svalů - levandule
Bolest hlavy - levandule
Kašel - citron
Pro osvěžení - citron
Paměť - citron
Dýchací problémy - máta, santalové dřevo
Chřipka - růže, skořice
Únava - skořice
Napětí - vanilka
(man)

Autor:Nejčtenější

Byt pro mladého muže, který nemá čas na uklízení a nesnáší dekorace

Chladnější dojem ze šedé kuchyňské linky či některých šedě natřených stěn...

Dvoupokojový byt v druhém bratislavském obvodu splňuje všechny praktické požadavky pracovně vytíženého majitele a díky...

Proměna bytu po odchodu synů: majitelku inspiroval klid islandské sopky

Atypický jídelní stůl (160×200 cm) je vyrobený z lamina podle autorského návrhu...

Vztah k tomuto bytu se zrodil už ve chvílích první prohlídky, kdy rodina zvažovala jeho koupi. A to přesto, že byt...Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

Další z rubriky

Bytový dům nemá SVJ, proplacení výměny oken si část majitelů vydupala

1

Bydlím v domě se čtyřmi byty. Na opravy si šetříme na účtu vedeném pod mým jménem, SVJ nemáme. Tři byty vyměnily stará...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz