Vše, co potřebujete vědět o vánočním stromku

Málokterý zvyk je tolik rozšířený a všem společný jako zdobení vánočního stromku. Zabydlil se u nás před dvěma sty léty a děti si vánoční nadílku jinak než právě pod zelenými větvemi asi už představit nedovedou. Různé rodiny však dávají přednost jiným druhům, přejí si stromek udržet dlouho "naživu", nebo je jim to jedno a dají přednost nižší ceně, někdo by rád vyzkoušel stromek v kontejneru... Není proto na škodu o vánočních stromcích něco málo vědět.

Nejdelší trvanlivost mají bezesporu všechny prodávané druhy jedliček - této žádané vlastnosti a pěknému vzhledu však odpovídá i jejich cena. Novinkou je jedle kavkazská, která se zatím dováží z Dánska. Velmi oblíbené jsou však i borovice lesní a borovice černá, které v současnosti pokrývají kolem poloviny celého trhu s vánočními stromky.

Vydrží rovněž velmi dlouho a ani v teplém a suchém ovzduší jejich jehličky neopadávají. Avšak i smrk pichlavý, který pochází původně ze Severní Ameriky a jehož stříbrné variety jsou oblíbenými okrasnými dřevinami, má trvanlivost poměrně slušnou. Totéž však neplatí o našem domácím smrku ztepilém, jehož jehličkám dá zabrat již několikadenní pobyt v teple.

Jak si vybrat stromek
"Ačkoli chtějí zákazníci slyšet, že stromek byl uříznut právě včera, a většina prodejců jim proto vyhoví, není to vůbec rozhodující. Pokud je stromek správně uskladněný, to je při teplotě kolem pěti stupňů Celsia, vydrží v perfektním stavu třeba několik měsíců," vysvětluje František Valdman, který se specializuje právě na pěstování vánočních stromků a je také místopředsedou Sdružení pěstitelů vánočních stromků.

Pěstitelé a prodejci, kteří mají pro stromky vhodné chladné sklady, nejsou ohroženi ani případným oteplením, které by poškodilo stromky uskladněné venku. Stromky se řežou v období vegetačního klidu, kdy jsou zastaveny jejich životní pochody, a proto se uříznutím nic nezmění a v chladu vydrží opravdu dlouho. Pokud se poté i venku prodávají, je vše v pořádku. "Nikdy však nenakupujte stromky v teple; některé velké obchody se zahradnickými potřebami umístily stromky při pokojové teplotě a zákazníci si před Štědrým dnem odnášeli již jen rozpadající se větvičky v síťce," upozorňuje František Valdman.

Zcela novou službou, zatím pouze pro Prahu a okolí, je rozvoz vánočních stromků až do domu. "Tuto službu zavádíme prvním rokem v zahraničí je však již celkem běžná. Stromky nejen dovezeme, ale i osadíme do stojánku, což může pomoci fyzicky slabším lidem. Stromky prodáváme ve standardní velikosti od 1,5 metru, například cena za smrk i s dovozem činí 270 korun," uvádí Pavel Raček, který se rozhodl začít s provozem této služby (více na www.mujveb.cz/www/vanocni-stromecky).

Aby dlouho vydržel
Stromek samozřejmě vydrží déle, pokud je umístěn na co nejchladnějším místě. Jestliže jej nebudete zdobit ihned, umístěte jej venku nebo v garáži či ve sklepě. Prospěje mu, pokud bude stát ve kbelíku s vodou. Voda prodlužuje život i stromku, který již zdobí vánoční interiér. K dostání je řada stojánků, které obsahují nádržku na vodu. Avšak pozor na to, jestliže kmínek seříznete, aby se do stojánku vešel, bude nádržka k ničemu. Voda je totiž vzhůru vedena cévami, které jsou umístěny právě v kůře stromku, tedy těsně pod svrchní, rozpraskanou a odumřelou borkou.

Stromek v kontejneru
Mnoha lidem je velmi sympatická myšlenka stromku v kontejneru, který poroste spolu s nimi a budou jej moci používat každý rok znovu. Kámen úrazu je však v tom, že stromky jsou do kontejnerů vyzvedávány nedlouho před prodejem a nejsou dobře zakořeněné. Nikdo vám nemůže dát záruku, že se přijmou a vydrží vám několik let.

Dobře se ujímá například celkem odolný smrk pichlavý, ale i pro dobře zakořeněný stromek je období Vánoc velmi náročné. Při delším pobytu v teple se probudí k životu, začne rašit a návrat do mrazu jej zahubí - v přírodě se na období zimy připravuje dlouhou dobu. Proto je důležité jej před umístěním uvnitř ponechat přibližně deset dní při teplotě 10 stupňů Celsia například v garáži.

V teple obytných místností by pak neměl stát déle nežli dva až tři dny. Stejný přechod potřebuje i při návratu. "Ani při koupi řezaného stromku však špatné svědomí mít nemusíte. Čím dál více stromků se pěstuje na plantážích, což je i způsob prosazovaný naším sdružením. K tomuto účelu je využívána půda nevhodná pro zemědělství, a ani lesům tak nevznikají žádné újmy," uklidňuje František Valdman ty, kteří si na zkoušení stromku v kontejneru netroufají.

Tento zvyk se však u nás zabydlil teprve před dvěma sty lety. Dříve lidé zdobili své domky větvemi a listy, které měly zahnat zlé síly a do dalšího roku přinést štěstí a zdraví.

Přehled prodávaných druhů jehličnanů

SMRK ZTEPILÝ

+ nízká cena
- kratší životnost
opadávaní jehliček
často řídké a "rozčepýřené" větve
cena: přibližně 1 Kč/1cm délky

SMRK PICHLAVÝ
+ hustá koruna
jehličky málo opadávají
životnost poměrně dlouhá
- cena vyšší než u smrku ztepilého
cena: přibližně 2 Kč/1 cm délky

JEDLE BĚLOKORÁ
+ dlouhá životnost
jehličky neopadávají
- vyšší cena
cena: přibližně 2,50 Kč/1 cm délky

JEDLE KAVKAZSKÁ
+ dlouhá životnost
jehličky neopadávají
velmi pohledná
- vyšší cena
cena: přibližně 3 Kč/1cm délky, (lze koupit i 3 m vysokou, ovšem až za 2000 Kč)

BOROVICE LESNÍ
+ velmi dlouhá životnost
jehličky neopadávají
- řídká koruna
cena: přibližně 2 Kč/1 cm délky

BOROVICE ČERNÁ
+ velmi dlouhá životnost
jehličky neopadávají
atraktivní vzhled
- vyšší cena
cena: přibližně 2,50 Kč/1 cm délky


Autorka je spolupracovnicí redakce

Elektrické svíčky pro venkovní osvětlení vašeho domu či zahrady byste měli vybírat zvláště pečlivě