Vodní kámen, to je prevít. Zbavte se ho!

  • 47
Vodní kámen nás trápí na bateriích, umyvadlech, vanách, klozetech, a to většinou v těch pro úklid nejhůře dosažitelných místech, ale také ve vodovodním potrubí a ve spotřebičích a přístrojích, které pro své fungování potřebují vodu. Jedná se o tzv. vodní kámen. Co to ale vlastně je a jak se ho zbavit?

Vodní kámen vzniká uvolněním minerálů z vody. Při cestě vody ze spodních vrstev na povrch dochází k jejímu styku s vrstvami různého složení.

 Mezi nimi se nachází i vrstvy vápence, které do vody uvolňují soli vápníku a hořčíku – uhličitan vápenatý a hořečnatý.

Vodní kámen je výsledkem nadměrného usazování vápenatých a hořčíkových solí, které vznikají odpařováním vody, která tyto soli obsahuje. S rostoucí tvrdostí vody se v přímé úměře zvyšuje míra tohoto usazování.

Voda je tvrdá, pokud obsahuje soli vápníku a hořčíku ve významném množství, tj. od 15 °F (tvrdost té vaší můžete zjistit u své vodárenské společnosti).

Pomůže magnet,...
Pro pitné účely je určitý obsah vápníku a hořčíku žádoucí, ovšem pro užitkové účely tvrdá voda vhodná není - projevuje se srážením pracích a mycích prostředků, zvýšeným usazováním v rozvodech vody, při ohřevu v pračkách, myčkách či bojlerech.

Chcete-li se vyhnout chemickému odstraňování kamene, můžete mu předejít fyzikální úpravou vody.

Výrobci dnes nabízejí na vodovodní systém snadno instalovatelné přístroje, které využívají elektromagnetické pole a rozkládají hydrogen uhličitanu vápenatého na oxid uhličitý a uhličitan vápenatý.

Ten již nemá tendenci se usazovat a vyplavuje se (jako jemný písek) ze systému ven. Na trhu najdete hodně podobných přístrojů, namátkou třeba od společnosti KA-PE-Krafting nebo Supertok, které pracují na principu permanentního magnetu, který se vřadí do vodního rozvodu.

Můžete koupit přípravek jen pro připojení k jedinému spotřebiči za ceny něco přes tisícikorunu, anebo o větším průměru, který se „vetkne“ do stoupačky a slouží pro celý byt nebo rodinný domek.

Vyrábí se se závity z mosazi, nerezi či poniklovanými – podle toho, z jakého systému máte ve zdi zasekané rozvody. Je to proto, aby spojením nevznikl elektrický článek, který by spoj zničil korozí.

Podobné zařízení seženete i pro připojení „do zásuvky“. V principu funguje podobně, ovšem nemusíte volat instalatéra – kolem přívodní trubky omotáte elektrický kabel a systém zapnete do zásuvky.

Nemusíte se bát velké spotřeby elektřiny, přístroj má jen spotřebu kolem 2 W, tedy srovnatelnou třeba se spotřebou televizoru v pozici Stand By. Pokud budete hledat prodejce, stačí do vyhledávače zadat heslo „vodní kámen“.

...anebo spíš chemie?
V poslední době si své místo na slunci dobývá italská chemická úpravna vody Dosaprop od firmy AtlasFiltri. Nákupní cena se pohybuje od 3500 Kč a roční náklady na provoz se odhadují kolem tisícikoruny.

Jde o jednoduchou baňku naplněnou granulemi polyfosfátu, který na sebe váže vápenaté soli. Prodává se v různých velikostech – velké zapojíte do domovního rozvodu, malé na jednotlivý spotřebič (pračku, myčku či bojler).

Také při praní
Lokálně vodu změkčují a nežádoucí usazeniny váží nebo neutralizují i přípravky určené pro ochranu pračky (Kamenožrout, Calgon), která je na tvorbu kamene velmi náchylná.

Kámen se v ní usazuje na topném tělísku (snižuje tak účinnost praní a zvyšuje spotřebu elektrické energie), porušuje vlákna prádla a zvyšuje nutnou dávku pracího prášku.

Usazeniny vodního kamene jsou nám však nejčastěji trnem v oku na místech, která „jsou vidět“. Ty tam jsou však doby, kdy jsme museli inkriminované místo zdlouhavě drhnout kartáčkem nebo drátěnkou (která sice fungovala, ale zanechávala šrámy na glazurách), na trhu je v současné době k dispozici celá paleta výrobků, které nám snadno pomohou kámen odstranit.

Většina z nich obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, která vodní kámen účinně rozkládá. Zvolit můžeme písek, tekutý nebo krémový písek, gel nebo třeba rozprašovač.

Speciální tvary láhví nejsou jen rozmarem obalového designéra, ale pomáhají se nám dostat na těžko dostupná místa, například pod horní okraj záchodové mísy.

WC čistič je ideální ve formě gelu, který stéká po povrchu jen velmi pomalu a napomáhá tak důkladnějšímu odstranění nečistot. Netřeba dodávat, že se použitím přípravků snadno zbavíte nejen vodního kamene, ale také choroboplodných zárodků a bakterií a zanecháte v koupelně (většinou) příjemnou vůni.


Další informace k tématu najdete v Living Koupelna 3/2005

Vodní kámen se usazuje všude. Na bateriích, umyvadlech, toaletách a také v pračkách.