Voda, jako nepřítel

Pokud dojde k tomu, že dům "navštíví" voda jako nezvaný host, stopy po ní zůstanou ještě dlouho.
Pokud dojde k tomu, že dům "navštíví" voda jako nezvaný host, stopy po ní zůstanou ještě dlouho. A nemusí to být zrovna jen "stoletá voda ". Někdy stačí jen prasklé potrubí.

Při záplavách po odklizení nánosů bahna, ale také po odstranění jiných příčin (například opravy prasklého vodovodního potrubí) je nutné nechat zdivo vyschnout. Poměrně rychlou možností je koupení či zapůjčení odvlhčovače vzduchu. Bývají v nabídce půjčoven nářadí nebo stavebních strojů. Půjčovné na den přijde asi na tři sta korun podle výkonu přístroje. Podmínkou vysušení zdiva je zabezpečení dostatečného proudění vzduchu. Problém to bývá zvláště ve sklepích. Odborníci proto někdy doporučují dost drastický zásah - probourání otvorů v protilehlých zdech. Vlhké prostředí bývá také ideálním prostředím pro plísně. Ty není vhodné ze zdí seškrabávat, protože se pak začnou množit. Lepší je setřít je mokrým hadrem namočeným v dezinfekčním roztoku - například v savu. Některé přípravky slouží dokonce nejen jako léčba, ale i jako prevence. Snadnou aplikaci představují výrobky, které mají tlakovou pumpičkou. Pomocí ní postříkáte zeď, jako když rosíte květiny.
(man)

Po velkých deštích nám voda zaplavila zahradu. Když poklesla, zůstal na trávě nános bahna. Co s tím?
R. L. Poděbrady

Nejvhodnější je ponechat nános bahna na pozemku. Prokypřete jej, při větší ploše se vyplatí půjčit si traktůrek s rotavátorem, při menších plochách postačí ruční kypřič. A znova zasít - nejlépe od 15. dubna do 15. května. Podle zrnitosti nánosu přidejte písek. Počítejte rovněž s tím, že bahno obsahuje i semena plevelů, která budete muset během roku odstraňovat. Můžete počkat až tráva bahnem proroste, ale trávník už nebude tak kvalitní.
Jan Bercha, odborník na zakládání a údržbu zeleně