Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastní bydlení u moře už není jen pro boháče

aktualizováno 
Nemovitost v zahraniční si odhadem pořídilo už kolem sta tisíc Čechů a stále jich přibývá. Nejoblíbenější zemí je Chorvatsko, kterému dávají přednost hlavně jachtaři a rodiny s dětmi. Češi ale hodně nakupují byty a domy i ve Španělsku a Řecku. Jen asi deset procent z nich si pořizuje luxusní bydlení dražší než milion eur.
Luxusní vila v Řecku

Luxusní vila v Řecku - Nejčastěji Češi nakupují nemovitosti ve Španělsku a Řecku. | foto: MEDITERRÁNEA R.E.I.

Koupě zahraniční nemovitosti se nejčastěji financuje úvěrem u místních bank. Pokud jej cizincům neposkytují, je možné využít takzvanou americkou hypotéku, kterou nabízejí některé české banky.

Španělsko a Portugalsko
Nejžádanějšími zeměmi pro rekreační bydlení byly v minulých pěti letech Španělsko a Portugalsko. Kupovat nemovitosti se tam určitě vyplatí i nadále, protože ve Španělsku, a to i na Baleárách a Kanárských ostrovech, klesá zhodnocení nemovitostí a výše investic, takže klesají i ceny. V roce 2006 se očekává až desetiprocentní pokles.

Obdobný, i když menší, zaznamená i Portugalsko. V obou zemích poskytuje většina bank Čechům hypotéky a koupě nemovitosti je tu právně velice srozumitelná a bezproblémová.

Chorvatsko a Rakousko
Chorvatsko se těší zejména zájmu jachtařů, protože ceny nájmů lodí jsou tu dostupné. Luxusnější loď lze pronajmout od 1500 do 3000 eur na týden. Naprosto odlišná je situace v oblasti nemovitostí - před vstupem země do Evropské unie se předpovídal růst cen nemovitostí, proto Chorvaté odmítají své domy prodat, nebo ceny neúměrně navyšují.

Před koupí domu či bytu si v této balkánské zemi nechte nemovitost prověřit nezávislou právní kanceláří, protože nemusí mít v pořádku všechny doklady. V Chorvatsku je nutné nejprve založit obchodní společnost a teprve na ni nemovitost koupit. Nevýhodou je, že místní banky ze zákona nesmějí poskytovat cizincům hypotéky.

Co je pro jachtaře Chorvatsko, to jsou pro lyžaře rakouské Alpy. Je letní sezona, tedy nejvhodnější čas pro koupi horského bytu. Starší garsoniéru v Rakousku pořídíte od 50 tisíc eur výše, chcete-li nový dvoupokojový byt, počítejte s cenou od 100 tisíc eur, u třípokojového bytu okolo 150 tisíc eur. Hypotéku tu získáte celkem snadno.

Řecko a Itálie
Očekává se, že ceny nemovitostí v Řecku a Itálii budou stagnovat, nebo mírně klesat, ovšem ne ve všech oblastech. Nejvhodnější je pořídit si bydlení třeba na ostrově Kréta, kde letní sezona trvá sedm měsíců, od dubna až do začátku listopadu. Vyplatí se koupit pozemek a nechat si postavit dům podle vlastních přestav. Ceny pozemků na jihu Kréty se pohybují okolo 40 eur za metr čtvereční.

Vybrané řecké banky Čechům poskytují hypotéky a koupě nemovitosti bývá bezproblémová. Řecké realitní kanceláře i úřady však nepracují nejrychleji.

V Itálii je pro bohatší klientelu zajímavé zejména Toskánsko a Sardinie s nejluxusnějšími destinacemi Porto Cervo a Porto Rotondo. Budete-li si zde chtít koupit byt s výhledem na moře, připravte si částku okolo milionu eur. V případě rodinného domu od dvou milionů výše a u luxusní vily od 20 milionů eur.

Koupě nemovitosti v Itálii začíná obstaráním code fiscale, finančního čísla, pod nímž budete vedeni u italských úřadů jako plátce daní pro účely zdravotního a sociálního pojištění. Pak si můžete u banky zřídit účet a pustit se do obvykle bezproblémové koupě nemovitosti. Italské banky poskytují hypoteční úvěr jen nerady, realitní makléři a úřady bývají dost nespolehliví.

Černá Hora, Albánie a Rumunsko
Černohorské nemovitosti stojí stranou zájmu. Ceny jsou přitom oproti Chorvatsku o čtvrtinu až polovinu nižší, daň a poplatky činí pouhá dvě procenta z kupní ceny a registrace kupní smlouvy do katastru nemovitostí trvá pět dnů. Navíc si tu můžete koupit nemovitost, aniž byste museli zakládat obchodní společnost.

Jednopokojový byt pořídíte od 40 tisíc eur výše. Dvoupokojový stojí od 60 tisíc eur. Zatímco luxusní vilu o pěti pokojích koupíte v Chorvatsku za více než 400 tisíc eur, v Černé Hoře stačí 200 až 250 tisíc eur. Pozemky u moře přijdou od 100 eur za metr čtvereční.

Albánie sousedí s Černou Horou a ceny nemovitostí jsou tu obdobné. V Albánii neexistují pro cizince omezení při koupi nemovitosti, ta se vyplatí jako dlouhodobá investice.

Na úrovni cen nemovitostí v Černé Hoře je i Rumunsko. Cizinec tu může vlastnit byt či dům, ale ne pozemek. Ten lze koupit pouze na rumunskou obchodní společnost, kterou si založíte. Při koupi se vždy vyplatí využít služeb místní právní kanceláře a nechat si prověřit všechny doklady o vybrané nemovitosti.

Bulharsko
Ceny bulharských nemovitostí, zejména pozemků u moře, se pomalu vyrovnávají průměru v Evropě. Například pozemek v Primorsku koupíte již za 75 až 120 eur za metr čtvereční. Rodinný dům či vilu u moře najdete v nabídce jen výjimečně, protože je Bulhaři neprodávají, ale pronajímají. A když už, pak za cenu blížící se 200 tisícům eur. Výhodný obchod ještě uzavřete 15 až 20 kilometrů od pobřeží - domky a vily seženete od 15 do 60 000 eur.

Bulharsko není jen moře, ale i hory. Nové horské apartmány o velikosti okolo 40 až 50 metrů čtverečních koupíte již od 33 tisíc eur. Větší třípokojový horský byt pořídíte asi za 100 tisíc eur. Apartmány můžete i pronajímat. Nejlépe zároveň ty u moře i na horách, budete mít příjem celoročně. Nové apartmány s výhledem na moře koupíte od 750 do 850 eur za metr čtvereční, tedy od milionu korun.

Na koupi nemovitosti si vyhraďte alespoň týden či deset dní. Při zakládání společnosti a podpisu rezervační a později kupní smlouvy využijte překladatele do češtiny.

Zámoří
Za ceny podobné těm bulharským koupíte byt s výhledem na moře například v Egyptě a Maroku nebo třeba vilu v Ghaně. V egyptské Hurghadě pořídíte velký nový byt od 30 tisíc eur. V Ghaně seženete stavební pozemek od 10 tisíc dolarů a vilu postavíte za cenu od 30 tisíc dolarů.

V Kostarice koupíte dům od 80 tisíc dolarů, na Kapverdských ostrovech za zhruba 100 tisíc dolarů. V Chile nebo Brazílii přijde dvoupokojový byt na asi 50 tisíc dolarů, zájem o ně však není velký kvůli obrovské kriminalitě.

Jak nakupovat?

1. Informujte se už doma
Mnoho užitečných informací o zahraničních realitních kancelářích si můžete zjistit už doma - třeba na stránkách www.ired.com. Na webových stránkách realitních kanceláří většinou nechybí návod, jak při koupi postupovat.

2. Přesvědčte se na vlastní oči
Nabídka zahraničních nemovitostí na internetu nemusí vždy být aktuální. Využívejte jej proto jen k porovnání cen a dejte pozor na podezřele výhodné nabídky. Nespoléhejte pouze na internet, nemovitost musíte vždy vidět na vlastní oči.

3. Vybírejte podle místa
Najměte si na místě auto a vybranou oblast si detailně projeďte. Je dobré, když místo není vzdálené dále než 60 kilometrů od letiště. Všímejte si cedulí s nápisem „Na prodej“, ptejte se místních lidí, zajděte do realitních kanceláří.

4. Zeptejte se na místní podmínky
Navštivte i stavební úřad a informujte se na budoucí stavební záměry v okolí. Zajímejte se také, zda nejde například o hurikánovou oblast, nebo hrozí-li zde zemětřesení. Pak totiž platí jiné bezpečnostní, požární i stavební předpisy. Zvláště na jihu Evropy a na Kanárských ostrovech si zjistěte, jak je to s množstvím a cenou vody.

5. Nenaleťte realitkám
Nevěřte zahraničním realitním kancelářím, že na nemovitost mají deset dalších zájemců a nepodepíšete-li rezervační smlouvu ihned a nesložíte-li na místě požadovanou kauci, tak o dům přijdete. Nikdy nic nepodepisujte ihned a nic neplaťte bez vědomí a souhlasu vašeho právního zástupce.

6. Obraťte se na notáře
Nelitujte peněz a zavolejte i notáře v dané zemi. Získáte od něho nejaktuálnější informace o koupi včetně daní a poplatků. V zemích EU se pohybují v průměru okolo deseti procent z kupní ceny.

7. Připravte si podklady k hypotéce
Chcete-li využít hypotéku, porovnejte si nabídku místních bank. Na jejich webových stránkách najdete i formuláře ke stažení, které musíte doma vyplnit, nechat přeložit a přivézt s sebou. Budete-li chtít dům či byt pronajímat, kontaktujte i místního daňového poradce.

8. Nechte dům prověřit
Vybranou nemovitost nechte prověřit místní advokátní kanceláří, která vám vypracuje i kupní smlouvu. Vyplatí se také nechat si na nemovitost vypracovat stavebnětechnický posudek.

Autoři:Nejčtenější

Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...
Nejvtipnější sousedské vzkazy. Jaký druh lidí je s chutí vyvěšuje?

Odolaly nástupu mailů a sociálních sítí. Výhrůžné i výchovné sousedské vzkazy se stále objevují na domovních nástěnkách...

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....Miniaturní byt vyřešila architektka šikovně, je světlý, vzdušný a nabízí...
V malém bytě 2+kk využili každý centimetr, přesto působí vzdušně

Katka s Martinem si svůj první společný byt vlastně nadělili ke svatbě. Termín nastěhování a datum obřadu se téměř...

1
Na zlomené srdce si koupila byt. V říjnu ji nemile překvapil

Když si rodačka z Pardubic pořídila v sousedním Hradci Králové svůj vlastní byt, byla štěstím bez sebe. Spokojenost...

Na proměnu měla Tereza připraveno 25 tisíc korun. Novou postel jí zaplatili...
Tereza potřebuje nový pokoj. Stůl odmítla, pracuje v manželské posteli

Tereza miluje módu, historii a láká ji svět bohatých drapérií a paruk, ale zároveň má ráda svobodu a hlavně odvážné a...

Další z rubriky

Možnost vidět, cítit a využívat zahradu a okolní pozemek ve velkém propojení a...
Hledání domova skončilo. Moderní chalupu si postavili v CHKO Beskydy

Příkrý svah, za zády les a výhled do malebné krajiny, manželům bylo okamžitě jasné, že tady chtějí mít nový domov....

Přístupovou cestu a terasu lemují záhony okrasných travin a kvetoucích rostlin.
Mají dům, ze kterého vidíte celý kraj díky velkým proskleným plochám

Snem manželského páru bylo bydlení na kopci s výhledem do krajiny, nejlépe mimo dosah lidí. Nakonec zůstali na okraji...

Přestavba na moderní bydlení pro rodinu s dítětem získala řadu ocenění za to,...
Domek v dělnické kolonii se po přestavbě proměnil na moderní bydlení

Dům je součástí historického souboru dělnické kolonie, která vznikla v průmyslové části jižního Londýna na přelomu 18....Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.