Stavba sklípku trvá týden až 10 dní, u horšího podloží se může o několik dnů protáhnout

Stavba sklípku trvá týden až 10 dní, u horšího podloží se může o několik dnů protáhnout | foto: Helicave

Vinný sklípek na klíč vykope firma přímo pod vaší kuchyní

  • 13
Chcete se napít dobrého vína? Stačí otevřít dveře v podlaze a sejít pár schodů. Není to přitom nic nemožného ani v nepodsklepených domech. Specializovaná francouzská firma vám sklípek vyhloubí na klíč.

Milovníci kvalitního vína mají často problém. V bytě se nápoj rychle zkazí, i v mnoha rodinných domech chybí sklep, kde by se dalo víno uchovávat ve stálé nízké teplotě a vlhkosti, při níž korek zátek neschne ani neplesniví. Můžete si sice pronajmout sklep nebo box ve vinotéce, ale pak musíte za vínem jezdit daleko a stejně si domů pořídit speciální chladničku alespoň na pár lahví. Opravdu dobrá domácí vinotéka přitom stojí kolem 30 tisíc korun.

Sklep na klíč vyjde na 200 tisíc korun

Francouzská firma Helicave však nabízí řešení - na klíč vám dodá sklípek, který se dá vyhloubit pod podlahou, třeba přímo v kuchyni. Prostor na 630 lahví se dá pořídit za necelých 200 tisíc korun. Sklepy na klíč si lidé většinou pořizují do hotových domů, ale získávají si oblibu i u novostaveb. Stavební jámu lze vykopat při budování základů a ušetří se materiál na základovou desku.

"Sklepy mají hloubku od 1,35 do tří metrů a průměr od dvou do 5,7 metru. Kruhové jsou skladné, do těch oválných se vejde i menší skupina lidí při degustacích," popisuje Ivana Fuksová z firmy Helicave. Dodávají se v několika velikostech, ten největší na tři tisíce lahví vyjde asi na 1,2 milionu korun. "Když někdo peníze neřeší, doporučil bych mu tuto možnost spíše než domácí vinotéku," radí sommeliér Tomáš Brůha.

Stavba sklípku trvá týden až 10 dní, u horšího podloží nebo špatné dostupnosti se může o několik dnů protáhnout. Pak se může ještě zvýšit i cena. "Provoz je však beznákladový, bez nucené výměny vzduchu, klimatizace či chlazení. Teploty se pohybují mezi 10 a 16 stupni, rozdíl mezi létem a zimou je nejvýše dva stupně," říká Ivana Fuksová.

Čtěte ve středu v MF DNES

Jak lze ještě jinak skladovat víno? Srovnání pěti možností a rozhovor se špičkovým sommeliérem Tomášem Brůhou najdete v příloze Bydlení MF DNES, která vychází ve středu 10. března.

.