Chaloupka jako z pohádky není z perníku, ale ze dřeva. Hosté ji milují

Co by byly Luhačovice bez Dušana Jurkoviče a naopak? Tvůrce s osobitým stylem ovlivněným lidovou architekturou, významný představitel secese. To byl Dušan Jurkovič. Tvorba tohoto velikána se prolíná celým lázeňským údolím. Zatímco však všichni znají Jurkovičův dům, jeho Chaloupku lze přehlédnout.
Mezi prvními hosty Chaloupky byl i spisovatel Alois Mrštík.

Mezi prvními hosty Chaloupky byl i spisovatel Alois Mrštík. | foto: Lázně Luhačovice

Dušanu Jurkovičovi (*1868) se podařilo až neuvěřitelně úspěšně začlenit lidovou kulturu do moderního stavitelství, jeho pestrobarevné stavby tak dodnes působí až pohádkovým dojmem. Řada jeho staveb proto nese označení národní památka, jako první architekt v Československu získal ocenění národní umělec.

Apartmán v patře má dvě ložnice a obývací pokoj s čajovou kuchyňkou.

Pokud někdo obdivuje Jurkovičovu tvorbu, určitě by neměl opomenout vilu Chaloupka, byť stojí nenápadně ukrytá pod stromy ve svahu právě nad Jurkovičovým domem. Z perníku ale není. 

Chaloupka s kuchyňskou minulostí

Vila Chaloupka byla původně takzvaným kuchyňským domem stojícím v lesnatém svahu nad kolonádou z roku 1851. Dušan Jurkovič tento domek nechal v roce 1902 přestavět. Ovšem na své náklady, protože akcionáři nechtěli o investicích do přestavby ani slyšet. 

A tak Jurkovič celou rekonstrukci navrhl i financoval, a to pro svého přítele a nového správce lázní Cyrila Holubyho. Ten byl spolu s dr. Františkem Veselým a Dušanem Jurkovičem u zrodu budování lázní Luhačovic, tak jak je známe dnes. V Chaloupce bydlel až do svého odchodu z lázní v roce 1918. 

Dříve přízemní domek nechal architekt Jurkovič opatřit novým roubeným polopatrem s balkony, přičemž zděnou část od té roubené oddělil pásem hrubých cihel. Nejen ve formě roubení, ale i prostřednictvím střechy se zalomenými vikýři a štíty vtiskl vilce duch lidové karpatské architektury.

Dokonalého prolnutí různých oblastí architektury doplňuje Dušan Jurkovič zakomponováním motivu žudra, které je jinak typickým prvkem pro moravskou lidovou architekturu na Hané a na Slovácku. Malebnost domku dokresluje věžička umístěná nad schodištěm.

Apartmán v přízemí Chaloupky je stejně jako celý dům zařízený dobovým nábytkem. Průchod s dveřmi  vpravo vede do ložnice.

Původní dům číslo deset tak získal, i zásluhou své nové půvabné siluety, poetické jméno Chaloupka. Díky úpravám v přízemí vznikl třípokojový byt s kuchyní, v horním patře pak čtyři pokoje pro lázeňské hosty.

Tehdejší správce lázní Cyril Holuby udělal z vily Chaloupka místo setkávání lázeňských osobností, například jedním z prvních hostů po přestavbě byl i spisovatel Alois Mrštík. Dnes je vilka komorním lázeňským hotelem apartmánového typu, ale zároveň i kulturní památkou.

„Současná podoba domu je výsledkem komplexní opravy v letech 1995 až 1997, i po opravách exteriér i interiér opět odpovídají původnímu architektonickému záměru architekta Jurkoviče,“ vysvětluje Ing. Jiří Dědek, výkonný ředitel Lázní Luhačovice.

Zatímco do jiných lázeňských domů si může zajít na kávu či drink i běžný návštěvník lázní,  interiéry Chaloupky mohou obdivovat pouze hosté v ní ubytovaní. Stylový interiér je vrací do let, kdy ženy nevyšly bez klobouku a pánové je smekali na pozdrav. 

Jurkovičův dům stojí hned u nedávno zrekonstruované kolonády.

Barevná pohádka

I přes krátké působení Dušana Jurkoviče v tomto lázeňském městě se mu podařilo zapsat se do historie mnoha dalších domů. Z nichž nejznámější je jeho práce na přestavbě původního Janova domu, který dnes již nese jméno svého tvůrce, Jurkovičův dům. Dvě staré budovy spojil do jednoho celku, a navíc nadstavil o další hrázděné patro a nové zastřešení i podkroví.

Pro oblibu používání dřevěného hrázdění a dalších prvků byl Jurkovič přezdíván „básníkem dřeva“. Celou budovu potom vně i uvnitř doplnil pestrobarevnou malbou, proto byla ve své době nazývána barevnou pohádkou.

Bazén v Jurkovičově domě působí velmi stylově.

„Během rekonstrukce v letech 2000 až 2002 byla zachována i celá řada původních funkčních prvků mobiliáře navržených Dušanem Jurkovičem jako originální lehátka, věšáky, sedačky, židle, stůl, lavice, květinové podstavce, toaletky se zrcadlem či stolky s keramickou deskou,“ vysvětluje Jiří Dědek.

Půvab a zachovaná architektura Luhačovic lákají dodnes i filmaře, stačí si vzpomenout na Četnické humoresky nebo na Četníky z Luhačovic, i když filmový hotel Popper tu nikdy nestál, to jen Smetanův dům dostal kvůli filmařům jiný název… Scény z interiérů hotelu Popper se však natáčely jinde. 

Naopak jeden z dílů Četnických humoresek se natáčel dokonce přímo v interiérech vily Chaloupka, to když si Karel Arazím vyrazil odpočinout do lázní.

Jestřabí křídla

Volně stojící vilka Jestřabí byla postavena v roce 1903 jako novostavba v podobě bloku s příčně rozvinutými křídly po stranách. Odlehčená hrázděná konstrukce umožňuje vyniknout dalším secesním prvkům stavby, která dnes slouží jako komfortní lázeňský hotel.

V jeho blízkosti stojí i Hudební pavilon, navržený architektem Jurkovičem pro lázeňský orchestr, původně umístěný na náměstí.

Odlehčená hrázděná konstrukce umožňuje vyniknout dalším secesním prvkům stavby, která dnes slouží jako komfortní lázeňský hotel.

Dalšími stavbami, které nesou Jurkovičův rukopis v Luhačovicích, jsou Sluneční lázně a Vodoléčebný ústav, které dostávají novou tvář (či se jim spíše vrací původní romantická podoba). Plovárnu navrhl, jak jinak, ze dřeva, s otevřenými kabinami a bílými plachtami. Na terase stála vkusná dřevěná lehátka, v areálu bylo i volejbalové hřiště a další sportovní vyžití. Do bazénu ale prosakovala říční voda a na konci 20. let zde bylo, z důvodu nevyhovujících hygienických podmínek, koupání zakázáno.

Vodoléčebný ústav nechal Dušan Jurkovič přestavět z Jestřabského mlýna, zvedl poschodí pomocí hrázděné nadstavby a sjednotil i střechu objektu. Stavba dlouho sloužila původnímu účelu, ale na rozdíl od minerálních lázní zde byla používána obyčejná voda v nejrůznějších formách většinou k prokrvení a masáži svalů.

Vodoléčebný ústav, kde momentálně probíhá rekonstrukce. Byl přestavěný z Jestřabského mlýna.

Obě stavby jsou kulturními památkami, u kterých nyní probíhá rozsáhlá rekonstrukce s cílem zachránit toto výjimečné architektonické dílo Dušana Jurkoviče. Práce byly zahájeny v březnu 2021 a část areálu bude přeměněna na muzeum skladatele Leoše Janáčka, který v lázních s oblibou pobýval, a Dušana Jurkoviče, jenž stvořil luhačovický genius loci.

„Z nyní nevyužívaných lázeňských objektů vznikne muzejní expozice jako zcela unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století,“ popisuje Jiří Dědek. K muzejním plochám přibude i palmový skleník, kde budou zimovat teplomilné rostliny z lázeňského parku. Projekt organizuje a financuje akciová společnost Lázně Luhačovice za dotačního přispění programu IROP.

Dušan Samo Jurkovič

  • Narodil se 23. 8. 1868 v Turej Lúke u Myjavy jako páté ze šesti dětí notáře Jiřího Jurkoviče a jeho manželky Emílie
  • 1884-1889 – vystudoval na Státní škole řemesel (K. K. Staatsgewerbeschule) ve Vídni odbor stavitelský
  • 1887 – v létě navštívil v Martině výstavu lidových výšivek, zde ho ohromila stavba „slovenské brány“, kterou navrhl architekt Blažej Bulla v duchu oravské dřevěné architektury, poznamenala celou jeho tvorbu
  • 1889 – krátká praxe u architekta Blažeje Bully, poté nastoupil do projektové kanceláře architekta Michala Urbánka ve Vsetíně
  • 1892-1895 – studium lidového stavitelství Valašska a spolupráce s etnografem profesorem Josefem Válkem
  • 1894-1895 – v souvislosti s přípravou expozice na Národopisné výstavě československé pobýval v Praze a navázal kontakty s výtvarníky Mikolášem Alšem, Jožou Úprkou a dalšími
  • 1887-1899 – vyhotovil projekty a podílel se na realizaci turistických staveb na Pustevnách pro Pohorskou jednotu Radhošť ve Frenštátě
  • 1899 – usadil se v Brně jako samostatný architekt, vstoupil do Klubu přátel umění v Brně, který v roce 1900 vydal jeho publikaci „Pustevny na Radhošti“
  • 1900 – práce na vesnické vile továrníka Roberta Bartelmuse na Rezku u Nového Města nad Metují, jeho dceru si vzal v roce 1903, měli tři syny
  • 1901 – na podzim odešel do Luhačovic, kde udělal první měření a plány lázeňských staveb, které se realizovaly hlavně v letech 1902 a 1930.
  • 1906 – postavil vlastní vilu v brněnské čtvrti Žabovřesky, při příležitosti dokončení stavby uspořádal ve vile výstavu svých interiérových prací
  • 1908 – začal se věnovat rekonstrukcím historických objektů - pracoval na adaptacích zámků pro účely moderního bydlení (objednávkami byl Jaroslav Veselý z Kouřimi, Josef Bartoň - Dobenín a jeho bratr Cyril)
  • 1910 – stal se členem Spolku výtvarných umělců Mánes v Praze
  • 1918-1919 – po vzniku Československé republiky se vrátil na Slovensko a usadil se v Bratislavě, stal se vládním komisařem Úřadu pro zachování uměleckých památek na Slovensku
  • 1920 – začal se zajímat o výstavbu standardních rodinných domků skládaných z předhotovených dílů (vyrobených ze dřeva, potom z pálené hlíny) – této činnosti se věnoval
  • 1922 – odešel z Úřadu pro zachování uměleckých památek na Slovensku a pokračoval v samostatné architektonické praxi
  • 1923 – navrhl a postavil vlastní rodinné sídlo v Bratislavě a na Güntherové (dnešní Lermontové) ulici č. 23 v Bratislavě
  • 1925 – při příležitosti mezinárodní výstavy moderního dekorativního a užitkového umění v Paříži získal diplom ministra obchodu, průmyslu, pošt a telegrafu Francouzské republiky a zlatou medaili 1. třídy za architekturu
  • 1929 – stal se řádným členem České akademie věd a umění
  • 1932 – byla mu udělena velká cena České akademie věd a umění na rok 1933 za projekt mohyly M. R. Štěfánika na Bradle
  • 1946 – vydal publikaci „Skládací domky rodinné z pálených cihlářských výrobků“, zúčastnil se konference architektů v Londýně, kde se jednalo o znovuvýstavbě válkou zničených míst a o možnostech využití montovaných obytných domků
  • 1946 – byl mu udělen titul Národní umělec (jako prvnímu architektovi)
  • 1947 – 21. prosince zemřel v Bratislavě, in memoriam mu byl udělen Řád Slovenského národního povstání I. třídy
  • 1991 – in memoriam mu byl udělen udělili Řád T. G. Masaryka I. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Zdroj: www.jurkovic.cz

Autor:
  • Nejčtenější

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Jak v panelákovém bytě 3 + 1 vytvořit třígenerační bydlení. Inspirujte se

22. března 2024

I v panelákovém bytě lze pro jeho obyvatele vytvořit soukromí. Přesto následující zakázka byla pro...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dům na magickém místě Jizerských hor je stabilní a bezpečný i díky konstrukci

21. března 2024

Tak osamělý, jak je to jen možné, a tak společenský, jak je to nutné. Přesně takový je dům v...

Generátor od souseda řve celý den. On si vyrábí elektřinu a my trpíme

22. března 2024

Premium Bydlím s rodinou v menší obci v rodinném domě. Soused začal v poslední době používat velmi hlučný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší čas na pořízení chaty či chalupy je teď. Co je v Česku na prodej

26. března 2024

Chaty a chalupy obklopené přírodou a vzrostlými stromy jsou v nabídkách realitních kanceláří stále...

Z ostudného vstupu a nevyhovující koupelny je teď pýcha domu

28. března 2024

Občas je nutné předělat jen část domu, důvody bývají různé. Někdy finanční, často se řeší jen...

Koupili rozpadlý zámek Hošťálkovy. I přes tragédii mu vracejí barokní krásu

28. března 2024

Jako mnoho jiných památek u nás měl i zámek Hošťálkovy v Moravskoslezském kraji to štěstí, že se ho...

Starou lesní chatu nahradila nová, má půvab a nabízí i teplo domova

27. března 2024

Lesní chatu k demolici nedaleko Prahy měla nahradit nová, regulace však byly jasné: plocha musí být...

Herečka Špindlerová bydlí ve vysněném bytě v centru Prahy s dětmi i zvířaty

27. března 2024

Herečka Petra Špindlerová bydlí s dětmi a zvířaty v centru hlavního města. Na místě oceňuje plnou...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...