Podlaha i některé stěny jsou obloženy velmi kvalitními vinylovými deskami s

Podlaha i některé stěny jsou obloženy velmi kvalitními vinylovými deskami s plastickým reliéfem dřeva. Jde o 3 mm tlustý vinyl. | foto: Jaroslav Kvíz a Tomáš Dittrich

Byt na horách má vinyl na podlaze i stěnách, kamarádi tam rádi jezdí

  • 43
Jednopodlažní byt ve Špindlerově Mlýně má kolem 170 metrů čtverečních. U běžného bydlení nic výjimečného. V tomto případě však přece: je určený pouze pro víkendové pobyty, případně dovolené.

Jeho majitel Leoš jej připravil jako místo pro volné chvíle strávené společně s rodinou a přáteli. Horské prostředí mu vyhovuje, protože rád rekreačně sportuje stejně jako jeho blízcí a kamarádi.

Prostor vznikl spojením dvou menších bytů. Jeden byl tmavší s výhledem do svahu a druhý měl naopak výhled na řeku a zároveň jako jediný v areálu velkou terasu.

"Chtěl jsem vytvořit místo, kde budeme mít možnost potkávat se s kamarády a s rodinou. V Praze na to nemáme moc času a na hory si každý čas udělá, všichni sem rádi přijedou i o prázdninách. Do budoucna jsme počítali s tím, že by na čerstvém vzduchu trávily víc času i naše děti. I dnes sem už jezdí hosté vždy s dětmi," vysvětluje majitel.

Podlaha i některé stěny jsou obloženy velmi kvalitními vinylovými deskami s plastickým reliéfem dřeva. Jde o 3 mm tlustý vinyl.

Hotel a byty v jednom

Byt je součástí Savoy Apartments. Na místě starého hotelu se postavil nový s 38 pokoji a za ním 50 apartmánů. Hotelový objekt je propojený s apartmánovým domem a hotel mu poskytuje služby. Je možné si zde nechat uklízet, využívat catering a podobně.

Hotel je současně správcem bytového domu a hotelový personál se stará o společné prostory objektu. Takový koncept je na českých horách unikátní.

A interiér? "Nejdříve jsem se do toho pustil sám, ale přestal jsem to časově zvládat. Pak jsem se teprve rozhodl angažovat architektky ze studia Artiga, Lenku Langerovou a Kamilu Hornychovou. Měly ještě možnost zasáhnout do dispozice bytu, a to se ukázalo jako velmi dobré. Upravily jej tak, aby fungoval mnohem lépe," vysvětluje Leoš.

Původně byla část interiéru s ložnicemi oddělená od společenského prostoru. Architektky přišly s návrhem chodby, která vše spojuje a stává se významným prvkem interiéru, kde jsou efektně osvětlené niky a v každé z nich je nějaké umělecké dílo, obraz či plastika nebo zajímavý předmět připomínající poznávací cesty v zahraničí.

"Předělaly také část wellnes, kde je velká koupelna se saunou a se sprchami a sousední místnost s odpočívárnou. Celému interiéru vtiskly řád z hlediska uspořádání, materiálů i barev," popisuje majitel.

"Snažily jsme se dispozici bytu upravit tak, aby co nejlépe plnila požadovaný účel. Vytvořením nik se přerušily dlouhé pasáže interiéru, vznikly prostory pro vystavení uměleckých děl a byt tak víc odráží osobnost majitele. Také šlo o to, aby se zde lidé vzájemně nerušili, i když se jich sejde větší počet. Je tu i zcela samostatný hostinský pokoj s vlastní koupelnou a vchodem, který lze v případě potřeby zcela oddělit," doplňuje Lenka Langerová.

Originálním prvkem kuchyňského nábytku je posuvná černá deska z matného skla, která prostředí kuchyně ozvláštňuje, prakticky vždy zakrývá jen část skříně s nádobím. Původně měla sloužit jako tabule k tomu, aby si na ni obyvatelé interiéru psali vzkazy.

Leoš oceňuje servis architektek, protože díky věrné vizualizaci mu umožnily spatřit podobu interiéru hodně realisticky předem. "Od počátku jsme měli jasnou představu o tom, která umělecká díla a suvenýry z cest bychom sem chtěli umístit včetně orientálních koberců, které jsme už měli. Skvěle vše do vizualizace začlenily a propojily také barevně. Očekával jsem interiér, který by měl charakter horského bydlení. Ne rustikálního, ale moderního a komfortního," říká majitel.

Zařízení na míru

Interiér působí opravdu teple a útulně, určitě k tomu přispívá dřevo, kterého je zde hodně na podlaze i stěnách. "Ve skutečnosti to není dřevo, ale vinylové desky 120 x 12 cm, které jsou strukturované do hloubky. Objevují se téměř všude v interiéru bytu. Odstín jsme zvolily tak, aby barevnou škálou tonů vhodně doplnil barvy perských koberců," vysvětluje Kamila Hormychová.

Leoš je spokojený. "Máme psa a myslím si, že by dřevo nevydrželo to, co tato velmi kvalitní umělá hmota. Dřevo by nebylo ideální také proto, že pracuje a tady jsou velké výkyvy teplot, protože byt se používá především o víkendech."

Kuchyň v čistých liniích je komfortně vybavena spotřebiči značky Miele (vinotéka, chladnička s mrazákem) a spotřebiči značky Siemens (digestoř, vestavná myčka, trouba, kávovar a zapuštěná varná deska).

V bytě nenajdete snad jediný typový kus. Vybavení je autorským návrhem architektek a bylo zhotoveno na míru. Na zakázku je vyrobená sedací souprava i jídelní stůl také, jen jídelní židle jsou starožitné, ty už rodina dlouho vlastní. Jsou dřevěné s krokodýlí kůží a do interiéru se dobře hodí.

I kuchyň je dílem truhláře. "Snažily jsme se o to, aby její vzhled byl jednoduchý a čistý, proto nejsou nikde žádné úchytky. Je zhotovená z lakovaných MDF desek a pracovní deska z patinované černé žuly. Originální prvek představuje posuvná černá deska z matného skla, která prostředí kuchyně ozvláštňuje, prakticky vždy zakrývá jen část skříně s nádobím," vysvětluje Kamila Hornychová.

Zajímavá je i dřezová baterie pod oknem, kterou lze zasunout do pracovní desky.
V koupelně zaujme malba na stěně, aplikovaná na voděodolné nátěry a pak ošetřená ještě vrstvou epoxidového laku. Motivy stromků jsou použity i v relaxační místnosti, která navazuje hned na tuto koupelnu.

Byt je vybavený skoro jako lázně: finská sauna, relaxační masážní křeslo, hydromasážní vana se vzduchovými tryskami. "Vanu jsme hledali dlouho. Potřebovali jsme v koupelně ponechat volný koridor k procházení mezi saunou a vanou. Na tvarově nejzdařilejší vany, které se nám líbily, nebylo možné namontovat masážní systém a navíc jsme potřebovali vanu z jedné strany přisazenou ke stěně," říká Leoš.

Hlavní ložnice má jednu stěnu obloženou vinylovými deskami, které jsou i na podlaze. Prodloužená postel je zhotovená na míru a dekoruje ji hedvábný přehoz, který si majitel přivezl z Indie. Stěnu zdobí umělecké dílo dovezené z Ria de Janeira.

Oceňuje osvětlení interiéru, které je velmi rozmanité, vždy výborně podporuje lokální účel a zároveň prostředí zatraktivňuje příjemnými efekty.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Moderní byt.č. 5/2012.