Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Víkendové apartmány na horách a u jezer. Ceny jako v Praze

  1:00aktualizováno  1:00
Novodobým nástupcem chat jsou apartmánové domy na českých horách a u jezer. Jejich nevýhodou je cena, stojí stejně jako byty v Praze, od padesáti tisíc korun za metr čtvereční.

Apartmány v Harrachově. Mezi Čechy je nejvíce kupců z Prahy | foto: Roman Čejka

Jste vášniví surfaři, ale do "obyčejného kempu" na Lipně byste nepáchli ani náhodou, protože soukromí a pohodlí je pro vás nade vše? A v zimě si zase nechcete dva měsíce dopředu rezervovat v Krkonoších či Jizerských horách pokoj v oblíbeném penzionu? Pak si kupte apartmán.

Domy s víkendovými byty vznikají buď jako novostavby, nebo přestavbami bývalých hotelů a podnikových rekreačních ubytoven. Vzhledem k tomu, že v oblíbených horských oblastech bývají možnosti nové výstavby omezené, je druhý způsob častější.

Luxus: bowling, squash a úklid v ceně
Apartmánové byty nejsou levné; u těch opravdu "nej" musíte počítat s cenami mezi deseti až dvaceti miliony. "Ceny apartmánů ve vyhledávaných horských oblastech jsou podobné cenám bytů v Praze,“ říká Helena Kačerovská ze společnosti Maxima Reality.

Ceny v Krkonoších nebo na Šumavě se pohybují nad hranicí padesát tisíc korun za metr čtvereční. "Nejsou však výjimkou ani projekty, kde je metr čtvereční za více než sto tisíc korun,“ upozorňuje Jiří Fajkus z realitní kanceláře Real Spektrum.

Ve vysoké ceně se odráží především místo, kde je apartmánový dům postaven, a pak také úroveň vnitřního vybavení bytu a rozsah služeb poskytovaných správcem budovy.

K dispozici bývá totiž servis srovnatelný s kvalitními hotely. V době zimní dovolené nemusíte trávit čas odklízením sněhu či topením: o sníh se postará správce objektu a teplo v bytě si nastavíte díky ovládání topného systému pomocí telefonu či internetu. Okamžitě po příjezdu tak můžete vyrazit na sjezdovku.

Na jaře a v létě si můžete užívat výletů na kolech a koupání, namísto sekání a udržování zahrady. Správa objektu někdy nabízí majitelům bytů i další služby, třeba úklid nebo pravidelnou výměnu a praní ložního prádla.
"Apartmán tak skutečně může nahradit chatu či chalupu, která na rozdíl od něj vyžaduje údržbu v průběhu celého roku,“ říká Kačerovská.

Kupují Pražané, ale také Nizozemci a Němci
K samozřejmostem apartmánových domů patří podzemní garáže či garážová stání, a také datové rozvody, umožňující připojení k internetu.

V domech bývá zajištěna nepřetržitá ostraha a stav bytu lze pomocí kamer kontrolovat také na dálku. Přímo v apartmánovém areálu většinou najdete i restaurace, bazény, saunu, relaxační centrum, kurty pro squash nebo bowlingové dráhy.

Na střeše domu může stát i meteorologická stanice, která poskytuje aktuální on-line informace o počasí v místě.

Kde si můžete apartmán koupit? "Začalo to výstavbou ve Špindlerově Mlýně. Po vyčerpání Krkonoš přišly na řadu Jeseníky, Šumava, Beskydy,“ říká Jiří Fajkus. Apartmánové domy rostou také třeba v Deštném v Orlických horách, nebo v Jizerských horách a na Vysočině.

Kdo je kupuje? Češi i cizinci. "Především z Holandska, Dánska, Ruska, a v poslední době také z Polska a Německa,“ upřesňuje Tomáš Kučera. Mezi Čechy je nejvíce kupců z Prahy.

Pražané budou totiž podle realitních odborníků vždy upřednostňovat Krkonoše před vzdálenějšími Alpami. A to přesto, že apartmán v Rakousku lze pořídit už za jeden a půl milionu korun. "Na rozdíl od Brňanů, kteří dnes již běžně v Rakousku investují," dodává Fajkus.

Obce většinou apartmány nechtějí
Stinnou stránkou apartmánové výstavby je, že objekty bývají využity pouze krátkodobě, o víkendech nebo v období prázdnin či dovolených, zatímco po zbytek roku jsou prázdné.

Horské vesničky a městečka ztrácejí díky nim svůj typický charakter a značně trpí i infrastruktura, třeba silnice, kanalizační síť a čistírny odpadních vod, které nejsou na takový počet rekreantů dimenzovány.

Přes přijaté stavební uzávěry však vznikají apartmány dál - na rozestavěné či v době jejího vydání povolené stavby se totiž uzávěra nevztahuje.

Zajímavé projekty

Buřanka - Buřany
Jablonec nad Jizerou
23 bytů
Ceny volných apartmánů: 1,6-3 miliony Kč
Dokončeno: 2007
Zajímavosti: v každém bytě je vestavěná sauna, luxusní topení z pravého mramoru, za příplatek možnost zřídit dálkové ovládání topení přes GSM (v KRNAP jedna z posledních povolených staveb na území parku)

Horské apartmány
Deštné v Orlických Horách
23 bytů
Ceny: od 1 150 000 Kč
Dokončení: 2008

Apartmány Javorná
Šumava
28 apartmánů
Ceny: od 1,7 milionu Kč (včetně sklepa, parkovacího stání i DPH)
Dokončení: 12/2008

Šumavský dvůr
Dokončení celého areálu:
2010
Zajímavosti: Na první pohled budou budovy vypadat jako typické šumavské chalupy, ale jde o nízkoenergetické domy s luxusní výbavou bytů, některé s krby. Nebude chybět ani wellness a pro ty náročnější podzemní parkovací stání.

Avalancheland
Dolní Moravice, Jeseníky
3 apartmány na prodej v hotelovém komplexu
Cena: 1 941 000 Kč, včetně DPH
Předpokládaný zisk z ubytování při 40% obsazenosti (počet ubytovaných 12 osob, cena za ubytování 450 Kč): denní 2 160 Kč, měsíční 64 800 Kč, roční 777 600 Kč.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

I v satelitu může vzniknout zajímavý dům. Jeho tvar určil pozemek

Čtyři cihelné pilíře nesou střechu s výrazným přesahem směrem do zahrady, který...

Není jednoduché navrhnout a postavit rodinný dům, který by odpovídal poměrně přísným regulačním plánům obce a přitom by...

Nad řekou si postavili dům, který vypadá jako loď. Povodní se nebojí

Architekt Jiří Pilka navrhl stavbu na pilotách. Záměrně použil stylové prvky,...

Vysoký dům připomíná zaoceánskou loď, a není to náhoda. Manželé Klára a Radek Křížovi milují moře i svou řeku, na...

K instalaci klimatizace na balkoně či lodžii potřebujete souhlas SVJ

Venkovní jednotky se snáze umisťují majitelům rodinných domů.

Horko, vedro, nedýchatelno… Vysoké teploty doslova vhánějí zákazníky do prodejen s větráky a klimatizacemi, většina z...Najdete na iDNES.cz