Video: Na návštěvě v nejlepším loftu na světě

  • 16
V renomované architektonické soutěži International Property Awards 2008 zvítězil loftový byt v Atelierech Spektrum, které vznikly v bývalé továrně v Praze na Smíchově. Michal Dvořák, jeho majitel a také autor rekonstrukce, nám prozradil, jak se v něm skutečně žije.

Hlavní přednosti loftu - velký otevřený prostor s nadstandardně vysokým stropem a masivní prosklení - bývají někdy považované za problematické. Jenže: "Skutečný loft je plýtváním prostoru i peněz ze strany developera i majitele, tak to má být," říká s přesvědčením majitel loftu, který odborníci označili za nejlepší na světě.

Michal Dvořák nám tak odpověděl na všechny výhrady, které měli čtenáři v diskusi pod článkem o vítězství jeho loftu. Připomínky byly k vytápění, oknům (jejich otvírání a mytí), teplotám - v létě tu musí být pekelné vedro a v zimě zase chladno, pachy z vaření určitě vniknou všude...

K negativům čtenáři přidali ještě blízkost čtyřproudé silnice, Barrandovského mostu a železniční trati. Některé výhrady by mohly platit, pokud by je ovšem architekt a projektant předem důkladně nepromysleli.

Vizualizace zrekonstruované tovární budovy

Vizualizace zrekonstruované tovární budovy

Vytápění není problém

Pokud se týká tepelné pohody v loftovém prostoru s velkým prosklením, pak větším problémem než vytápění je větrání a chlazení. I v zimě totiž dokáže slunce skryté za mraky ohřát skleněné plochy do té míry, že není nutné rozpalovat radiátory "do běla", aby bylo v prostoru příjemné teplo.

K dosažení obvyklých hodnot stačí pouze přitápět; s pomocí slunce vyjde topení dokonce levněji než v domě, který není dobře tepelně izolovaný, případně má menší prosklené plochy.

Interiér vítězného loftu

Interiér vítězného loftu

"V Atelierech Spektrum topí centrálně dva kaskádovitě uspořádané plynové kotle řízené počítačem, což je pro majitele loftů - těch je zde celkem patnáct - levnější, než kdyby měl každý prostor vlastní systém," vysvětluje Michal Dvořák.

Navíc jsou některé zdejší lofty vybaveny rekuperačními jednotkami, které zabezpečují výměnu vzduchu. Chladný vzduch zvenčí ohřívají přes tepelný výměník teplým vzduchem, jenž při nasávání studeného proudí ven. Při běžném větrání v zimě pomocí otevřeného okna se totiž vypouští teplý vzduch naprosto bez užitku.

Tepelnou pohodu uvnitř loftů vytváří zejména kvalitní zateplení stěn a podlah. Důležitou roli hrají rovněž sofistikované okenní rámy. Jejich dvojité prosklení a hliníkový rám s přerušeným tepelným mostem zajišťuje jak vynikající tepelnou, tak zvukovou izolaci.

Opticky i fakticky přispívají k pocitu tepla také podlahy z masivního dřeva. V oceněném loftu má hlavní prostor podlahu ze silných dubových prken a v koupelně z teaku, který nemá s vodou problém. 

Loft - Ateliéry Spektrum

Loft - Ateliery Spektrum

V ostatních ateliérech volili majitelé podlahy podle své představy, ale většinou si ponechali teakovou průmyslovou mozaiku (hranoly teakového dřeva 2 x 2 x 20 cm vyskládané po celé ploše), protože podtrhuje industriální styl prostoru.

Dnes je sice v bytech velmi oblíbené podlahové vytápění, ale zejména v koupelnách jej Michal Dvořák doporučuje kombinovat s dalším zdrojem, například otopným žebříkem nebo sálavým panelem, případně podlahové vytápění a dlaždice zcela nahradit kvalitním, nenasákavým dřevem jako je teak.

"Ve chvíli, kdy člověk při mytí potřebuje větší teplo, reaguje podlahové topení velmi pomalu a naplno koupelnu vyhřívat po celý den není ekonomické," vysvětluje Dvořák.

Doporučuje také záložní zdroj tepla nezávislý na centrálním vytápění. V jeho ateliéru přebírá tuto úlohu klimatizační jednotka, která využívá tepelné čerpadlo a lze ji přepnout na vytápění. Je to vhodné řešení pro chladné jarní a podzimní noci, kdy centrální vytápění nebývá v provozu.

Loft - Ateliéry Spektrum

Loft - Ateliery Spektrum

Od oken k vaření

Zatímco v zimě je teplo snímané z okenních tabulí příjemné, v létě jej může být příliš. Od toho tu jsou kvalitní žaluzie, které je z pochopitelných důvodů nejlepší ovládat elektronicky. Mytí velkých "továrních" oken zevnitř a zvenčí zajímá zejména ženy, mužům bývá tato otázka většinou zcela lhostejná.

Kolikrát za rok je v loftu opravdu nutné okna čistit? Kupodivu stačí jednou. Už krátce po umytí získají totiž patinu, která se v interiéru viditelně nezhorší ani za rok. Ani venkovní údržba možná nemusí být častější. V případě některých loftů se osvědčuje využít na mytí horolezce.

V oceněném ateliéru je navíc velký světlík, jehož údržba některé čtenářky přímo děsila. Přitom je možné jej pohodlně čistit zvenčí, protože je přístupný ze střešní terasy. Uvnitř si s ním majitel hlavu neláme. Na jeho šikmých stěnách se moc nečistoty neudrží.

Loft - Ateliéry Spektrum

Loft - Ateliery Spektrum

Propojení kuchyně s obytným prostorem vyžaduje v loftu velmi dobré odvětrávání pomocí digestoře. Měla by být dostatečně výkonná a rozhodně značně přesahovat šířku i hloubku varného centra. Při projektování je nutné počítat i s výškou, kam musí digestoř vzduch od varné plochy vytlačit.

V oceněném ateliéru pak digestoři sekunduje jednotka vzduchotechniky, která je schopná vyměnit každou hodinu 1,5násobek objemu vzduchu v celém ateliéru.

Za okny je město

Čtenáři se v diskusi také zamýšleli nad okolím zrekonstruované továrny. Objekt stojí ve městě a poměrně blízko něj vede velmi rušná silnice a železniční trať. Okna ateliérů však díky své konstrukci veškerý hluk tlumí, a protože se neotvírají, zvuky zvenčí prakticky nevnímáte. Večer naopak nabízejí světla velkoměsta působivou podívanou.

Za přírodou přitom nemusí majitelé daleko. Doslova za humny je Prokopské údolí, na vrchu za budovou je rekreační území Dívčí hrady a také kopce za řekou hýří zelení. Loftové bydlení však skutečně není pro každého. Vyžaduje velkorysost v mnoha ohledech. Ten první je finanční při nákupu, ten druhý myšlenkový při jeho užívání. 

Loft - Ateliéry Spektrum

Loft - Ateliery Spektrum


AteliEry Spektrum

Rekonstrukce továrního objektu bývalých Škodových závodů v Praze na Smíchově byla oceněna ve světové architektonické soutěži International Property Awards 2008.

Autor rekonstrukce a majitel této budovy, kde dnes sídlí jeho firma Atelier Spektrum, Michal Dvořák v ní navrhl a nechal vybudovat také patnáct loftových bytů, z nichž jeden získal ocenění jako nejlepší loft.