Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice: srovnání s Francií nepotěší

  10:20aktualizováno  10:20
Zatímco český a moravský venkov ztrácí svou bývalou krásu, mnozí jeho obyvatelé o dovolené obdivují malebné cizí kraje. Proč si nedokážeme vážit stejných hodnot, jako například Bretonci, jejichž osudy jsou těm našim v lecčems podobné? Velký počet venkovských domů v Bretani byl svými původními obyvateli opuštěn v 60. letech 20. století z důvodů vypjatých ekonomických podmínek.
Mnoho mladých lidí odešlo za prací do Paříže a jiných velkých měst. Proto i v Bretani, podobně jako v Česku, došlo k vylidnění, až zániku některých obcí, ale majetnější obyvatelé měst si naopak začali pořizovat víkendová sídla. Znovuoživení, a nejenom rekreačního rázu, proto zaznamenaly snad všechny bretaňské obce. Noví majitelé, zvyklí na poněkud odlišný životní standard, začali staré domy adaptovat, a kde nebylo co opravovat, vystavěli domy nové.

Novostavba je k nerozeznání
To, co je však hodno obdivu ve srovnání se zdejším venkovem, je stavební disciplína a úcta k tradicím. Charakteristická dispozice domu, jeho hmota a tvar, stejně jako typ střešní krytiny a úprava vnějších ploch dodnes ctí po generace předávaný způsob stavění.

Proto se téměř nerozezná dům ze 16. století od novostavby, aniž by ovšem nebylo dbáno na současné životní nároky se vším moderním komfortem. Bretonci stavěli solidní domy se zdmi z lomového kamene. U novostaveb jsou sice nyní používány modernější tvárnice, jenomže zvnějšku je zakrývá kamenný obklad ve zcela stejné struktuře, jako je tomu u historických domů. Vnější stěny bývají neomítané, s nahrubo upravenými spárami mezi kameny.

Ale není tomu tak všude. Například domy na jihu Bretaně spojují hrubost kamene a jemnost bílé omítky v neuvěřitelně jednoduchý malebný celek. Historií dýchající stavby mají typické komíny na vnější štítové stěně, archaickému vzezření domů napomáhají i strmější sedlové střechy pokryté taškami ze štípané břidlice, avšak na mnoha místech nejsou výjimkou slaměné či rákosové došky.

Okna jsou vždy členěná
Venkovské domy nemívají více pater než jedno. Spíše převládají nad přízemím obytná podkroví prosvětlená vkusnými vikýři, původně "spížními dveřmi", určenými pro uskladňování sena. Okna zachovávají tradiční tvary včetně nezbytného členění příčkami, takže i v případech velkých oken jejich skleněná plocha v režném zdivu nepůsobí rušivě. Častým jevem je různorodá velikost a barevnost oken i dveří.

S přehnaně geometrickou přesností, s plasty, stejně jako s betonovými prefabrikáty se téměř nesetkáte. Velmi příjemné působení venkovských domů dotváří zahrady se záplavou květů, divoké, ale udržované křoviny a rostliny pnoucí se po kamenných zdech, převážně domácího původu, bez stříbrných smrků jako v tuzemsku.

Na rozdíl od českých zvyklostí zahrady nehyzdí žádné boudy, skleníky či hromady materiálu, který se "někdy může hodit". A ještě jeden rozdíl našince překvapí - opojně voňavé ovzduší, umocňující nezapomenutelné dojmy.

Autor je odborník přes architekturu venkova

Základním znakem venkovního prostředí je jeho proměnlivost z hlediska možných povětrnostních vlivů.

Autor:


Témata: Zděné domy

Nejčtenější

Postavili si dům, který jede na elektřinu. Rodina platí 27 tisíc ročně

Bydlení v panelákovém bytě rodině nevyhovovalo a dlouho o domě uvažovali. Vše...

Trvanlivost, užitek a jednoduchost, to bylo první, co přišlo Janě a Antonínovi na mysl, když přemýšleli o podobě svého...

Kouzelný Nový Svět v Praze je hodně drahý luxus pro mile divné lidi

Nový Svět získal své jméno proto, že stál mimo Hradčany, které byly městem od...

Nový svět má atmosféru středověku a je to místo, kde se vám poměrně snadno přihodí, že tu i v pravé poledne budete...Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Další z rubriky

Mateřské školky budoucnosti: hodně světla, příroda hned za okny

1. místo – Máté Asbóth a Josef Borák (SR) Návrh Kindergarten Leonardo oslovil...

Mateřská škola budoucnosti, to bylo téma mezinárodní soutěže studentů architektury Active House Award 2017. Vedle...

Vysokoškoláci v Praze získají skvělé bydlení, s grilováním i koly

V areálu najdou studenti také fitness centrum, venkovní sportovní hřiště a...

Největší projekt studentského bydlení vznikne v Praze v Holešovicích. Nabídne 529 apartmánů a také zajímavé služby,...

Tento dům se staví i zásluhou čtenářů iDNES.cz. Podívejte se

Dům pro rodinu postiženého Aleše by měl být dokončen koncem dubna. Má obytnou...

Ten dům je nenápadný a není ani velký, ale z pohledu majitelů je obrovský. Dřevostavba nedaleko Havlíčkova Brodu se...

Najdete na iDNES.cz