Realizace Patricka Blanca - Tržnice, Avignon

Realizace Patricka Blanca - Tržnice, Avignon | foto: Patrick Blanc

Vertikální zahrady umí zakrýt studený beton a vyčistit vzduch v pokoji

  • 25
Les nebo záhony si ve městě jen tak nepořídíte. Vertikální zahrady, které mohou mít plochu i několik desítek metrů čtverečních, se však vejdou všude. V interiéru nepotřebujete dokonce ani záplavu denního světla. To nahradí speciální výbojka.

Historie vertikálních zahrad je spojována především s francouzským botanikem a vědcem, ale také designérem Patrickem Blancem. Jeho "le mur végétal" přitom vychází pouze z přírody.

Vědec, který se řadu let specializoval na subtropické lesy, si nemohl nevšimnout, že spousta rostlin dokáže růst na skalách nebo na větvích takřka bez půdy, stačí jim voda a v ní obsažené minerály. Tento systém využil Blanc i pro své vertikální zahrady.

V Česku se začaly objevovat teprve v poslední době. "Přírodní podmínky jsme nahradili závlahovým programem, kdy využíváme systém perforovaných trubek umístěných na vrcholu stěny. Voda, obohacená živným roztokem minerálních látek potřebných pro růst rostlin, stéká po stěně a nasákne se do vegetativní textilie," vysvětluje Josef Němec z české firmy Němec - luxusní povrchy,  která jako první začala vertikální zahrady instalovat v České republice.

Rodinný dům, Hradec Králové

Nebylo to však jednoduché. "Přibližně rok jsme testovali různé textilie a technologie, aby byl konečný výsledek co nejlepší a stěny vypadaly dobře nejen po roce, ale třeba za pět let," říká Josef Němec. Na "zelené zdi" lze použít celou řadu běžných rostlin, například asparagus, šefflery, filodendron, dracény či monstery.

Zelené stěny lze instalovat jak do interiéru, tak exteriéru. Jsou řešením, jak i třeba poněkud nudné architektuře kancelářských budov se spoustou betonu a skla dodat zcela novou dimenzi. A to i tam, kde jinak není prostor na umístění rostlin.
Vertikální zahrady nabízejí potřebnou fotosyntézu a schopnost čistit vzduch, zejména při vhodném výběru rostlin. To ocení i majitelé rodinných domů.

Počítač místo zahradníka

"Existují tři varianty řešení. Buď nejjednodušší bez přívodu vody a odpadu, kdy se voda dolévá do truhlíků a elektrický proud potřebujete pouze pro čerpadlo, které ji pak rozvádí do speciálních perforovaných trubek. Nebo můžete mít i automatické dopouštění, které ale vyžaduje přímé napojení na přívod vody. Čidlo pak hlídá minimální a maximální hladinu vody v truhlíku," vysvětluje Josef Němec.

Pro velké realizace, které mají třeba 100 m2 a více, se vyplatí připojení přes počítač, který nabízí i systém hlášení poruch, například když nejde voda nebo praskne trubka. Majitel či správce obdrží SMS v případě jakékoliv poruchy. Systém je vybavený bezpečnostními ventily a dávkovacím čerpadlem na živiny.

Patrick Blanc, most Max juvenal, Aix en Provence

"Taková ochrana se u velkých projektů vyplatí. Byli jsme se podívat i na zahraniční realizace. Na některých je po pár letech vidět, že se o ně majitelé moc nestarají. A to je škoda," říká Josef Němec. Podle něho je nezbytná intenzivní kontrola první dva měsíce, než se rostliny "chytnou", ani pak se však určité péči nevyhnete.

Co roste pod lampou

Systém vertikálních zahrad je vhodný nejen na fasády domů či staveb, do velkých atrií nebo nákupních center, ale také do interiérů domů. Nedostatek denního světla lze nahradit umělým osvětlením.

Vertikální zahrady potřebují minimum místa, vzorkovna firmy Němec - luxusní povrchy

"Používá se metalhalogenidová výbojka, je nutné počítat s 30 až 100 watty na metr čtvereční v závislosti na druhu rostliny a svítit jimi alespoň osm hodin denně, aby byly listy zelené a rostliny kvetly," říká Josef Němec.

Díky výbojkovým zdrojům světla tak můžete mít zelenou stěnu i ve vinném sklípku nebo v tmavé hale bez oken, případně dělící stěnu v interiéru. U "zelených stěn" se v interiéru nemusíte bát zvýšené vlhkosti, ta nepřekračuje 60 procent. Naopak díky vertikální zahradě můžete získat příjemné klima.

Patrick Blanc, Restaurant al´patatrie, Amiens

Ukázka jednoduchého řešení do interiéru, vzorkovna firmy Němec

Pokud jde o skladbu vertikální zahrady, je poměrně jednoduchá a hlavně lehká. Tvoří ji 50mm profil s ochranným nástřikem do vlhkého prostředí, pak speciální deska odolná proti vlhkosti i vzniku plísní, ochranná parotěsná fólie a vegetativní textilie, nechybí ani nehořlavá a přitom prodyšná krycí vrstva. Pak už přijdou jen rostliny podle výběru. Na metr čtvereční počítejte s 20 až 40 vzrostlými rostlinami.