Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Venkovský styl v novostavbě

Možná vám to přijde povědomé: touha zařídit si dům podle svého s heslem „Přece si do toho nenecháme mluvit od někoho cizího“. Jenže ouha. Zaseknete se na místě a nevíte, jak dál. Poté se obrátíte na odborníka a vše dobře dopadne. V horším případě dovedete „boj“ do konce, ale, bohužel, neuspokojivého. Náš příběh má blíže k první variantě s originálním výsledkem.

Na úplném začátku bylo přání čtyřčlenné rodiny přestěhovat se do nového bytu. V nabídce se však žádný vyhovující nenašel, zato se objevila možnost koupit pěkný rodinný dům.

Jelikož majitelé postrádali předchozí zkušenosti, na stavbu si pro jistotu přizvali stavební dozor. Zároveň denně jezdili průběh stavby sami kontrolovat.

„Z počátku jsme z toho měli trochu strach. Manželka ani já jsme nikdy v rodinném domě nebydleli. Oba jsme vyrostli v paneláku,“ říká majitel. Nyní rodina se dvěma dospělými dcerami určitě nelituje.

Ve venkovském stylu
Dům na klidném okraji města postavila společně s dalšími devíti před sedmi lety firma Vsetínská stavební a. s. Majitelé za dům ve standardním provedení (zdivo Porotherm, sádrokarton v podkroví, dřevěná eurookna a střechu pokrytou betonovými taškami Bramac) zaplatili dva miliony korun.

Když jsme přijeli na místo, uvítal nás psí štěkot. Opravdu, jako na vesnici. Až na to, že se nacházíme jen čtyři kilometry od městského centra. Z ulice dům vyhlíží zcela jako poklidná venkovská klasika, a o to více možná překvapí interiér kombinující prvky moderní a klasicky venkovské. Dům stojí na pozemku o rozloze 950 m2, dost místa proto zbylo i pro zahradu.

V přízemí domu se nachází obývací pokoj, kuchyň s jídelnou, koupelna a kotelna, v obytném podkroví najdete tři ložnice (dvě pro dívky a jednu rodičů), dále pracovnu, šatnu a koupelnu.

Nejprve to zkoušeli sami
Do dispozice domu majitelé už příliš zasáhnout nemohli, jelikož hrubá stavba už byla hotová. Pustili se tedy do interiéru.

„Každý večer jsme s manželkou seděli a vymýšleli, jak dům vybavit,“ vzpomíná majitel. „Po určité době jsme ale získali pocit, že jsme jako z pohádky O pejskovi a kočičce, kteří vařili dort... Vše, co jsme si vybrali, bylo prvotřídní, jenže jak to sladit dohromady?“ Proto se obrátili na ing. arch. Martina Franka.

Ten dokázal nápady majitelů sjednotit a dotáhnout do zdárného konce. Architekt jim pomohl vybrat dlažby, schodiště včetně zábradlí, osvětlení bytu, většinu vnitřního zařízení obývacího pokoje, kuchyně, koupelny a také zvolit barvy výmalby. Ložnice rodičů a jedné dcery vymysleli majitelé sami, ložnice dcery je dílem architekta Luďka Del Maschia.

Pokoje dcer prosvětlují vikýře a okna ve štítové zdi. Střešní okno si majitelka prosadila i v horní chodbě, čímž odhalili vodorovné trámy krovu a dosáhli tak prosvětlení a optického zvětšení celé chodby.

Prohlédněte si fotogalerii


Architekt jejich představy usměrnil a naplnil

„Byli přesně ten případ klientů, kteří mají jasnou představu o tom, co chtějí, ale neuměli ji dotáhnou až do konce,“ vysvětluje ing.arch. Martin Frank.

„Vycházel jsme z toho, že mají rádi kontrasty a inklinují k barevnému interiéru a 30. létům. Zároveň jsme se museli přizpůsobit stavbě samotné, se sedlovou střechou, ničím výjimečné, zasazené do obytného území se stejnými rodinnými domy. Zkombinovali jsme venkovskou klasiku zastoupenou tradičními materiály, například lícovými cihlami na krbu a v kuchyni, s kontrastními prvky - nerezovou kuchyní, černou pohovkou od designéra Hoffmanna, tygrovanými křesílky, barevnými stěnami. Osobně dávám přednost čistému, bezbarvému interiéru, ale tady jsem na přání klienta zvolil kromě krémových stěn i žluté a praktické zelené s patinovanou strukturou. Použili jsme barvy Tollens, které se nanášely špachtlí ve dvou různých odstínech.“

Patina všude kolem
Hned po vstupu do domu vás určitě zaujme dlažba. Majitelé na ni měli dva důležité požadavky: nechtěli, aby byla lesklá a choulostivá. Architekt pro ně vybral italskou patinovanou dlažbu Tagina s velkým podílem ruční práce.

Tato dlažba je položená v celém prostoru přízemí. Ze vstupní haly se vchází do kuchyně, ze které přes jídelnu vejdete do obývacího pokoje a odtud plynule až na zahradu.

Kuchyň si vybrali podle katalogu italskou třešňovou od firmy Ranný Architects. V kombinaci s lícovými cihlami a nerezem působí velmi originálně, i když na sebe nijak zbytečně nestrhává pozornost. Naproti sestavě ve tvaru L je další plocha, kterou využívají zejména jako odkládací.

Příjemné je zasazení kuchyňské linky naproti oknu, odkud se nabízí výhled do zahrady. Přirozené světlo doplňují bodová světla zabudovaná ve stropě. Připravené jídlo si pak může celá rodina vychutnat v jídelně se žlutou patinovanou výmalbou na stěně.

Jídelní stůl z bukového masivu je dílem majitele domu, jenž je vyučeným stolařem.
Hlavním spojníkem s obývacím pokojem je černá pohovka, kterou dodala firma Tunnel.
 
Krb pro podzimní večery
Další sedací soupravu, jež vévodí obývacímu pokoji, si manželé navrhli a nakreslili sami. Poté vyrobili kostru z laťovky a nechali ji očalounit. Zásuvky knihovny navrhl architekt Martin Frank. Z třešňové dýhy pak obojí vyrobila firma Jaroslav Weigel JWP stolařské práce.

Krb tvoří rovněž lícové cihly. „Pod italskou patinovanou dlažbou je instalováno podlahové topení, zasahující i do obou koupelen. Krb proto používáme jen velmi zřídka. Přes zimu, když je zapnuté podlahové topení, jen opravdu málo. Není totiž jednoduché ho vypnout a potom chtít za dvě hodiny, aby zase vytopilo byt, trvá to dost dlouho. Ke krbu rodina usedá tedy hlavně na podzim, při teplotních výkyvech, nebo na jaře,“ říká majitel.

Světla mění atmosféru
Osvětlení navrhl architekt Martin Frank. Vybral klasiku přisazenou na strop nebo spuštěnou nad stolem se světly zapuštěnými do plechových krabic.

„Je praktičtější mít několik vypínačů a moci si vybrat, které osvětlení zrovna potřebujeme, než mít jen jedno hlavní. Pomocí různého osvětlení lze vytvářet například příležitostnou slavnostní atmosféru, nebo naopak pomocí světel vytvořit atmosféru vhodnou k odpočinku,“ podotýká architekt.

Ještě do hrubé stavby majitelé objednali vestavěná světla do hal od jedné firmy. Avšak po porovnání cen s nabídkou firmy A. M. O. S. design zjistili čtyřicetiprocentní rozdíl v cenách a další světla koupili u ní.

Dobrý konec
Tento příběh může být doporučením i pro vás, kdo si právě zařizujete byt. Nemusíte se vůbec obávat obrátit se na odborníka, protože ten většinou vaše nápady a podněty vezme v úvahu a myšlenky dotáhne do zdárného konce.

Díky přizvanému odborníkovi v tomto případě dopadlo vše navýsost dobře. Dohromady se jim podařilo sjednotit několik stylů a docílit tak originálního a rozhodně ne nudného výsledku.


Více článků o bydlení: LIVING

  • Nejčtenější

Parkoviště na sídlišti obsadily karavany, dodávky a teď tu zakotvila loď

19. dubna 2024

Premium Po zavedení placených zón u nás ve městě se majitelé aut rozhodli, že budou využívat naše sídlištní...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák Osička proměnil dům na Slovácku ve vyhledávanou hospodu s ubytováním

24. dubna 2024

V samém srdci jihomoravského Lanžhotu patří jedno ze stavení do rodiny zpěváka Břetislava Osičky....

V zážitkovém domě se můžete kochat uměním, a dokonce si do něj sednout

22. dubna 2024

Netradiční rodinný dům na vás dýchne svou osobitostí. Vládne zde bračský vápenec, kámen, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Montovaná chata se převlékla zvenčí i uvnitř do skandinávského stylu

21. dubna 2024

Malou montovanou chatu sice majitelé před pár lety vylepšili o malou verandu, vše ostatní je však v...

Dům s interiéry, kde jsou bylinky na prvním místě, zve k odpočinku

26. dubna 2024

V krušnohorských Abertamech vznikl apartmánový dům, který nese poetický název Dům sedmnácti bylin....

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

26. dubna 2024

Proměnu pražské čtvrti diplomatů a starousedlíků z počátku 20. století sleduje Andrea Šenkyříková...

Koupelny v Miláně překvapily. Třeba baterií fungující i jako kávovar

25. dubna 2024

Od 16. do 21. dubna design zaplavil italské Miláno na výstavišti, v centru města i na jeho...

Dům si rodina postavila na místě dvou úzkých zahrádek. Byl to skvělý nápad

25. dubna 2024

Na konci městečka pár kilometrů jižně od Brna vyrostl na místě dvou úzkých zahrádek nenápadný dům....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...