Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dřevo z betonu nebo kámen z keramiky. Dlažba k domu má spoustu podob

  1:00aktualizováno  1:00
O celkovém vzhledu rodinného domu rozhoduje i jeho bezprostřední okolí. Obvykle nechybí příjezdová cesta, pěšinky či chodníky pro pěší nebo terasa. Tedy místa, která se neobejdou bez zpevnění, abychom si nenosili zejména na podzim bláto na botách domů.

Novinka z probarveného vysokopevnostního betonu je mrazuvzdorná, otěruodolná, s protiskluzovým povrchem, a proto vhodná především pro venkovní použití, např. na terasy, chodníky a povrchy schodů. | foto: Bramac

Výběr vhodného druhu venkovní dlažby není vůbec snadný. Každý z nich má jiné vlastnosti, hodí se do jiného prostředí. Při volbě vhodné dlažby je nutné v prvé řadě vědět, jaká bude její zatíženost.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Pěkné bydlení.

V žádném případě není vhodné položit například keramickou dlažbu na příjezdovou cestu ke garáži, naopak zámková dlažba se nebude příliš hodit k posezení v zahradě plné zeleně. Všechny materiály, kterými hodláme zpevnit venkovní plochy v blízkosti domu, musí nabízet mrazuvzdornost, protiskluznost a co nejvyšší otěruvzdornost.

Kvalita prověřená staletími

Pomocí kamenné dlažby se zpevňuje terén již po dlouhá tisíciletí. Přednostmi tohoto přírodního materiálu jsou především jeho vysoká pevnost a odolnost. Oblibě se těší i zásluhou snadné údržby, k níž stačí voda bez chemických přípravků.

Kamenná dlažba svým vzhledem neublíží žádné zahradě. Majitelé rodinných domů ji volí k vydláždění teras, příjezdových cest a chodníků. Hodí se i ke zpevnění okolí bazénů a zahradních jezírek. Vyrábí se ze dvou druhů kamene. Buď tvrdých jako jsou žula, rula, porfyr, čedič či křemenec, anebo měkkých, například vápenec a pískovec.

Glazované slinuté dlaždice Unistone ve formátu 60 × 60 cm s probarveným

Glazované slinuté dlaždice Unistone ve formátu 60 × 60 cm s probarveným střepem, homogenní kresbou imitující kamenný povrch jsou nabízeny v přírodních matných barvách. Cena od 399 Kč/m2.

Na terasu či k bazénu

Oblíbeným materiálem nejen v interiéru, ale i v okolí domu je keramická dlažba. Důvody? Velký výběr designu barev a tvarů, vysoká pevnost a odolnost vůči otěru i snadná údržba. Své místo má keramická dlažba především na terasách, venkovních schodech a v okolí bazénu.

Keramická dlažba vhodná do venkovního prostředí musí být mrazuvzdorná a protiskluzová. Co se týče vzhledu a formátů, u keramické dlažby se ze všech venkovních zpevňovacích materiálů nejvýrazněji prosazují trendy, jaké můžeme pozorovat i v interiéru. Jde především o zvětšující se formáty a dekory inspirující se vzhledem dřeva a kamene.

Fotogalerie

Betonové variace

V okolí obytných objektů můžeme nejčastěji spatřit některý z typů betonové dlažby. Zájem investorů vzbuzuje především zámková dlažba, a to nejen přijatelnou cenu, ale i vzhledovou různorodostí a snadnou pokládkou. Pokládat ji můžeme na mírně až silně zatížené plochy.

Betonová zámková dlažba je mrazuvzdorná, odolná vůči klimatickým vlivům. Tento materiál lze snadno rozebrat a znovu položit, například pro pokládku elektřiny do země, závlahového systému a podobně.

Zámková dlažba obvykle mívá tloušťku od čtyř do deseti centimetrů, přičemž pro cesty, kde se počítá s vyšším zatížením, tedy zejména pro příjezdové cesty ke garáži a podobně, bude vhodné zvolit co možná největší tloušťku, u chodníků či chodníčků pak postačí menší tloušťka.

Výhodu představuje i barevná škála, nevyrábí se pouze v klasicky šedé, ale i v červené, pískové, žluté a dalších barvách, a tak je možno ji dobře sladit s ploty, fasádou domu, případně zkombinovat dlažbu různých barev.

Dlažba s nezaměnitelným rustikálním vzhledem bude ozdobou okolí vašeho domu....

Dlažba s nezaměnitelným rustikálním vzhledem bude ozdobou okolí vašeho domu. Dlažba ve dvou tloušťkách, pěti formátech a dvanácti barevných odstínech vytváří dostatečný prostor pro fantazii. V cenách od 259 Kč/m2 bez DPH.

Betonová dlažba může mít ale i podobu velkoformátových dlaždic (40 × 40, 60 × 40 a 50 × 50 cm), v jejichž případě není třeba na plochách, kde se nepočítá s vjezdem nákladních automobilů, použít při pokládání beton. Stačí, když terén vyhloubíte přibližně do hloubky 30 cm.

Vzhledově i funkčně zajímavá je i vymývaná dlažba přibližující beton více k přírodním materiálům. Oproti keramické dlažbě není třeba provádět lepení na nosný podklad a povrch je protiskluzný.

Dekorativní ražený beton je vhodný pro venkovní úpravy okolí domů. Může mít

Dekorativní ražený beton je vhodný pro venkovní úpravy okolí domů. Může mít velké množství tvarů a barev (kočičí hlavy, kamenná či břidlicová dlažba, dřevěné povrchy či evropský vějíř).

Novou a velmi praktickou alternativou ke klasické dlažbě je dekorativní ražený beton, jehož povrch věrně napodobující přírodní povrchy (kámen, břidlice, dřevo), se razí přímo do betonové desky.

Souhra s okolím

K materiálům, které nestárnou, ale s přibývajícími roky naopak získávají patinu, patří cihlová dlažba, která se vyrábí v širokém spektru odstínů. Tento typ dlažby působí stylově. Vzhledem k tomu, že snese značnou zátěž, používá se nejen na terasy, zahradní cesty, ale i na příjezdové cesty do garáží či do prostoru pro posezení nebo jako okraje záhonů. Výhodou je i snadná pokládka do pískového nebo štěrkového podloží.

Dřevo se obsazuje do role dlažby především v místech, kde se počítá s menším zatížením. Je vhodné spíše jako materiál pro terasy, okolí bazénů či jezírek. Dřevěná dlažba se v poslední době často používá u zahradních pergol.
Co se týče pokládky, dřevěnou dlažbu je nejvhodnější pokládat do kamenného podloží, pro spárování se používá křemenný písek. K výrobě dřevěných dlažeb se nejčastěji používá smrk, borovice a dub, a to o tloušťce 3 až 10 cm.

Zatravňovací tvárnice Kámen, obrubník a dlaždice vymývaná RM

Zatravňovací tvárnice Kámen, obrubník a dlaždice vymývaná RM

Přejete si na zahradě zpevnit například vjezd do garáže, ale zároveň nechcete plochu připravit o zeleň? Pokud ano, použijte zatravňovací dlaždice. Trh nabízí klasické betonové, plastové tenkostěnné a silnostěnné. Pokud jde o zpevnění terénu, tuto funkci zvládnou všechny tři.

V případě zazelenění budete více spokojeni s plastovými dlaždicemi. Na rozdíl od betonových dlaždic nepřipravují trávu o vodu, a tak se jí v ní podstatně lépe daří.

Pozor na podloží

Výsledek pokládky však nezáleží pouze na výběru dlažby, ale i vhodné úpravě podlaží, k čemuž je třeba znát jeho skladbu. Musíme vědět, zda je jílovité, nebo naopak kamenité či písčité, či má jiné složení.

Jak se značí

  • Protiskluznost dlažby je označena symbolem boty.
  • Dlažba s nízkou nasákavostí je označena symbolem sněhové vločky, někdy hvězdičky. Pokud tento symbol chybí, počítejte s tím, že vám dlažba popraská již v průběhu první zimy.
  • Třetí nezbytnou vlastností venkovní dlažby je otěruvzdornost. Značí se indexem PEI a hodnotami 1 až 5. Pětkou je oznámkována nejodolnější dlažba.

Dlažba se pokládá na dva druhy podkladů, propustný a nepropustný. První odspoda nahoru obvykle tvoří vrstva hrubšího štěrku, která roznáší zatížení na větší plochu a zajišťuje potřebné prosakování vody směrem k drenážnímu odvodnění. Další vrstvou je vrstva písku, takzvané pískové lože, a pak již následuje samotná dlažba.

V případě nepropustných ploch se dlažba ukládá na betonový podklad do maltového lože nebo se na betonovou plochu lepí. Nevýhodou je, že v tomto případě již nemůžeme počítat se snadným rozebráním, odolností proti dilatačnímu namáhání a odvádění dešťové vody do podloží.

Venkovní keramická dlažba od firmy Serenissima, série Vintage, barva Rovere má

Venkovní keramická dlažba od firmy Serenissima, série Vintage, barva Rovere má oblíbený dekor dřeva. Formát 18 × 118 cm.

U balkonů a teras lze tento nedostatek částečně odstranit pomocí plastových nebo pryžových terčů. Nejjistější však je, pokud má obložená plocha doporučený spád a voda odtéká do odvodňovacího systému.

Pokud se vám zdá, že dlažba na vaší zahradě působí přece jen poněkud těžkopádně, můžete cesty či chodníčky zpevnit jiným, poněkud jemnějším způsobem. Můžete je vysypat pískem štěrkem nebo kačírkem. Tomu, aby jimi neprorůstal plevel, zabráníte tak, že pod sypaný materiál položíte speciální textilii.

Redakčně kráceno.

Další zajímavé články se stavební tematikou najdete v časopise Pěkné bydlení.

Autor:Nejčtenější

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Skleněný dům na poušti se sám postará o potřebné energie i vodu

Skleněný dům La Casa del Desierto stojí v poušti Gorafe v provincii Granada ve...

Postavit dům v poušti? Takřka nepředstavitelné. A přesto se realizace „La Casa del Desierto“ neboli Pouštního domu v...

Nejlepší domy roku 2018: vzácná shoda odborné poroty i veřejnosti

Dům roku 2018: hlasování odborné poroty a výsledky hlasování čtenářů - SMS v...

Zdá se, že veřejnost se pozitivně posunula ve vnímání kvalitní architektury. Titul Dům roku 2018 totiž získala s...

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Najdete na iDNES.cz