Vykonzolovanná část horního podlaží řeší problém s malým pozemkem. Zdroj:

Vykonzolovanná část horního podlaží řeší problém s malým pozemkem. Zdroj: www.mujdum.cz | foto: Věroslav Sixt

Jak postavit velký dům na malém pozemku: terasa nahradí zahradu

  • 34
Elegantní dům na okraji Prahy zvenku nijak nenaznačuje, že se vymyká dnes běžnému schématu s obývacím pokojem otevřeným do zahrady a ložnicemi v patře. Neobvyklá dispozice dokonale naplňuje pojem individuální bydlení na míru.

Manželé z Prahy se rozhodli přestat dělit svůj čas mezi byt a vzdálenou chalupu, která znamenala stále větší časovou i finanční zátěž, a pořídit si jen jedno, zato definitivní bydlení v rodinném domě. Našli pozemek ve starší zástavbě na okraji Prahy, v místě, které znali a cítili se zde dobře.

Starší domky, které se poklidně ztrácejí ve vzrostlé zeleni, vytvářejí ucelené prostředí. V bezprostředním okolí navíc v budoucnu nevyroste žádný supermarket nebo jiné nečekané překvapení. Malá plocha pozemku (510 m²) s maximální povolenou zastavěností 30 procent tak představovaly jediné úskalí, s nímž se museli vypořádat.

Pohled ze severní strany. Přesahem horního podlaží vzniklo před vstupem do domu kryté parkovací stání pro auto. Objemný kubus obývacího pokoje spočívá na ocelových sloupcích a je odlehčen velkým rohovým oknem. Zdroj: www.mujdum.cz

"Vydali jsme se proti obvyklému trendu. Protože zahrada je malá a rohová parcela neposkytuje tolik soukromí, jak bychom si představovali, umístili jsme společný obývací prostor do patra a pobyt na zahradě nám nahrazuje velká terasa. Má příjemný výhled, z okolí sem není příliš vidět. Nevyžaduje téměř žádnou péči, sekání trávníku a údržba na malé zahradě kolem domu nás nebudou příliš zatěžovat," vysvětluje majitel.

Umístění stavby vymezují předepsané minimální odstupy od hranice sousedních pozemků (3 m), severní stranu zahrady zaujímá z velké části zpevněná plocha, vjezd na pozemek a parkovací stání.

Trávníku tu mnoho není, podařilo se však zachovat starou jabloň, která vytváří přírodní rámec a příjemný stín.

"Působím ve stavebnictví, mám blízko k moderní architektuře. Díky tomu, že sousedíme s funkcionalistickou vilkou z třicátých let minulého století, se nám podařilo prorazit s kubickými tvary a plochou střechou. Projekt domu jsme zadali ateliéru amygdala, s nímž spolupracuji," vysvětluje majitel domu.

Dům s obytným schodištěm

Ústřední bod domu představuje schodišťová hala, otevřená prosklenou stěnou do obývacího pokoje a velkým střešním světlíkem do nebe. Velkorysé tříramenné schodiště, obklopené galerií a osvětlené shora, vytváří elegantní vzdušný prostor ve stylu reprezentativní haly prvorepublikové vily či staroanglického sídla.

Autor

Ing. arch. Jan Linhart (1975)
Vystudoval SPŠ stavební v Ostravě a Fakultu architektury ČVUT Praha. Byl zakládajícím členem Linhart – Rössler architekti a také pracoval v ateliéru Ian Bryan Architects, s.r.o. V současné době je členem architektonického studia amygdala, založeného jeho manželkou Ing. arch. Šárkou Linhartovou. Studio amygdala se věnuje navrhování staveb, interiérů a designu nábytku.

Důstojný vstup do domu je zcela odlišný od úzkých zádveří a tmavých schodů, které vidíme v mnoha nově postavených domech. V hale, vybavené jako další obytná místnost, nechybí pohovka, nábytek, dekorace a útulná atmosféra. Je bohatě prosvětlená, ale dovnitř nikdo z okolí nevidí.

Nad klidným přízemím, kde je ložnice a zázemí, umístili architekti společnou obývací zónu uspořádanou na půdorysu ve tvaru písmene L. Sezení a jídelna jsou orientovány na sever, velké rohové okno otevírá panoramatický výhled na okolní domy a zahrady.

Dominantní tříramenné schodiště je rovněž obloženo kamennou dlažbou a na přání majitele domu lemováno atypickým vnitřním zábradlím. Tvoří jej síť z ocelových lanek přesahující celou výšku prostoru až po světlík ve stropě. Byla vyplétána na místě, vnitřní prostor schodiště je rezervou pro případnou budoucí instalaci výtahu. Zdroj: www.mujdum.cz

Kuchyň a koupelna mají výstup francouzským oknem na velkou terasu, kterou zčásti zastiňuje pergola. Kromě opalování a stolování zde majitelé za hezkého počasí rádi vaří a grilují v malé zahradní kuchyňce. Obytná plocha domu se rozšiřuje směrem dovnitř (do schodišťového prostoru) i do exteriéru (na terasu), a bydlení tak nabývá další zajímavé dimenze.

Zaujalo nás

Moderní architekturu majitel domu logicky spojil s moderními technologiemi a materiály a zajímavými technickými detaily, které hrají i estetickou roli. Na první pohled zaujme schodiště, kde zábradlí nahrazuje síť z ocelových lanek, která se rozpíná na celou výšku prostoru.

Do obývacího pokoje vcházíme prosklenými posuvnými dveřmi z tvrzeného skla s přiznaným pojezdem z nerez oceli. Neviditelné, zato velmi důležité pro dlouhodobou trvanlivost a zachování čistoty jsou nanotechnologie. Fasáda a vnitřní omítky jsou opatřeny nano-nátěry, které eliminují nečistoty jak z vnějšího, tak vnitřního ovzduší.

Kuchyň je vybavena střízlivou linkou vyrobenou z lakovaných MDF desek, pracovní plochu tvoří leštěná kamenná deska. Zdroj: www.mujdum.cz

Pergolu na terase kryje stříška z bronzového polykarbonátu. Hnědavé zabarvení je estetičtější a účinněji chrání před sluncem než čiré provedení. Zdroj: www.mujdum.cz

V interiéru byly použity kvalitní sádrové omítky, které vytvářejí příjemné a zdravé klima. Udržují optimální vlhkost, odpuzují prach atd. Zdroj: www.mujdum.cz

Technické údaje

Zastavěná plocha: 149 m²
Užitná plocha: 186 m²
Konstrukce: betonové základové pasy, zdicí systém Porotherm, vnější kontaktní zateplení 100 mm, vnější omítka Baumit, vnitřní omítky sádrové, stropy a schodiště prefabrikované železobetonové
Výplně otvorů: okna dřevěná s izolačními dvojskly, exteriérové hliníkové žaluzie, střešní světlík, vnitřní dveře dýhované do obložkových zárubní z kovolaminátu
Vytápění: plynový kotel, podlahové vytápění
Cena: 6 000 Kč/m3 obest. prostoru

Další zajímavé návštěvy najdete v časopise Můj dům č. 8/2012.