Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velikost umyvadla musí odpovídat rozměrům místnosti

aktualizováno 
- Umyvadlo je nejpoužívanějším předmětem v koupelně. Podle jeho tvaru se kupuje i zbývající zařízení - klozet, bidet, baterie či vana.
Umyvadlo se však nevybírá jen podle vzhledu a barvy, ale hlavně podle rozměrů. Standardní umyvadla jsou široká od 50 do 65 centimetrů, hloubka - což je vzdálenost od okraje až k zadní hraně - se pohybuje v rozmezí od 42  do 50 centimetrů. Jejich cena začíná na částce přibližně 780 korun. Velikost většinou určuje rozloha koupelny. Když je větší než šest metrů čtverečních, je možné zde použít umyvadlo široké až 70 centimetrů nebo dvojumyvadlo. K nim se pohodlně vejdou i dva lidé.
Pokud je toaleta oddělená od koupelny a navíc rozdělená například chodbou, je vhodné v zájmu hygieny umístit umyvadlo přímo ke klozetu. Ten se ale nachází v té nejmenší místnosti v bytě. Proto umístit zde každou další věc znamená pro člověka boj o každý centimetr. Výrobci jsou však na straně lidí. V obchodech lze dostat malá umývátka široká kolem 35 centimetrů a hluboká pouhých 26 centimetrů. Jejich cena se příliš neliší od klasických umyvadel. Problém s místem pak mohou vyřešit rohová umývátka s délkou strany kolem 35 centimetrů. Ta stojí přibližně 6300 korun.
K nejrozšířenějším patří v současné době závěsná umyvadla. Ta lze doplnit polosloupem, sloupem či skříňkou, které zakryjí jinak viditelný odpadní sifon a přítok vody.
„V současnosti se prosazuje vysoce estetická a praktická instalace s polosloupem také proto, že lze výšku umyvadla přizpůsobit výšce členů rodiny,“ říká Jiří Štekr z firmy Sanitec. Když si majitel nevybere ani jednu z těchto variant a odpad i přívod vody budou vidět, je lepší se rozhodnout pro chromové provedení.
Správný výběr umyvadla však ještě nezaručuje pohodlné mytí. Umyvadlo totiž musí být také umístěno ve vhodné výšce a kolem něj je nutné mít dostatek volného prostoru. Obvykle se umyvadlo zavěšuje tak, aby přední okraj byl 85 centimetrů nad zemí. Vyšší lidé ho mouhou mít o pět centimetrů výš, menší naopak o pět centimetrů níž. Před umyvadlem by pak měl mít člověk 70 až 100 centimetrů prostoru.
Podobné pravidlo platí i pro výběr vhodné vany. Zvlášť vyšší lidé, kteří si chtějí do vany pohodlně lehnout a natáhnout nohy, musí zvolit délku alespoň 187 centimetrů. Na ponoření jim pak stačí výška vany 47 centimetrů. Komu vyhovuje ležet s pokrčenýma nohama, je pro něj ideální vana dlouhá 170 centimetrů. Pokud je kratší než 160 centimetrů, pak v ní bude člověk spíš sedět než ležet. Pro ponoření celého těla  - kromě hlavy - v tomto případě potřebuje výšku vany alespoň 56 centimetrů.
Autor:Nejčtenější

Pro rodinu se šesti dětmi vytvořili designéři v 3+kk moderní bydlení

Obývací pokoj po proměně: stále slouží jako kuchyň, obývák, jídelna, pracovna i...

Před patnácti lety si koupili starý domeček, čtyři roky jej opravovali. Tím však rodiče šesti dětí „skončili“, síly ani...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Luxusní vila respektuje okolní přírodu a doslova hýčká své majitele

Při večerním osvětlení je nejlépe patrné maximální otevření společenské části...

Na pozemku na okraji severoitalského města Sondrio, pod svahy vinařského regionu Valtellina a kousek od švýcarských...

Další z rubriky

Primabalerína, která miluje Holešovice. Tramvají to má 10 minut do centra

Se psem Jackem objevují hlavně Stromovku.

Když se před pěti lety vracela primabalerína Andrea Kramešová do Národního divadla, hledala byt blízko centra a zároveň...

Devět splněných snů. Bydlet můžete na zámku i v prvorepublikové vile

Encovany, Polepy, okres Litoměřice. Renesanční zámek vznikl přestavbou gotické...

V České republice jsou na prodej citlivě opravené vily i zámek vhodný k rekonstrukci. Většina z nich je obklopena...

Dana s Radkem mají dům zalitý úžasným světlem díky slunečnímu trychtýři

Klidová ložnicová část s nezbytným zázemím je vyzdvižena do druhého patra,...

Dana a Radek chtěli rodinný dům, který by dobře sloužil jejich čtyřčlenné rodině, přáli si maximálně otevřený obytný...

Najdete na iDNES.cz