Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoční svátky mají barvu bílou a žlutou

  12:51aktualizováno  12:51
Pokud mají Velikonoce nějakou barvu, pak bílou a žlutou. Bílá totiž připomíná roucha, která si oblékali nově pokřtění, aby symbolizovala nový život. Proto by ani v květinových dekoracích neměla o velikonočních svátcích tato barva chybět. Můžete použít narcisky, které mají různý tvar a bílý či žlutý odstín. Oblíbenou jarní květinou je i tulipán. Hlavně květinářství dnes nabízejí veliký výběr druhů a barev. Z nich si snadno naaranžujete sváteční dekoraci. Pokud si na to netroufáte sami, můžete si nechat udělat aranžmá dle vlastního přání.

Součástí velikonoční výzdoby bývají velmi často také vajíčka. Ta v sobě nesou symboliku rodícího se života, přicházejícího jara, ale představují také symbol zamčeného hrobu, v němž je přesto ukryt život (symbol se zmrtvýchvstáním Ježíše a křesťanskými Velikonocemi). Darované vajíčko by mělo být plné a malované. Ale ani prázdná skořápka nemusí přijít nazmar. Netradiční aranžmá drobných květů a skořápky může naopak posloužit jako levná a hlavně pěkná dekorace.

Velikonoční věnec

Velikonoční věnec je příjemnou ozdobou jarních svátků. Potřebujete na něj kruh z aranžérské hmoty, snítky hlošiny, prvosenky, kousky kůry, drátky, vyfouknutá vajíčka, narcisky a lýko.

Co s hyacinty

Častým velikonočním květinovým dárkem bývají i hyacinty. Když dostanete tuto rostlinu v květináči, tak ji po odkvětu přestaňte zalévat. Až se takzvaně zatahne, pak cibulku vyjměte a uskladněte. A na podzim zasaďte do záhonů. Dříve byly oblíbené plnokvěté druhy, dnes se těší větší oblibě odrůdy s jednoduchými květy.

Rostliny dosahují výšky 20 až 30 centimetrů, mají hladké lesklé listy. Na zahrádce vykvétají od poloviny dubna do května. (V květinářstvích ovšem seženete rozkvetlý hyacint už v březnu.) Jejich květy jsou typické i výraznou a sladkou vůní. Správná půda pro pěstování hyacintů je lehká a propustná, bohatá na humus. Vyhovuje jim nejlépe slunné místo na zahradě.

 Po odkvětu je vhodné cibule vyndat ze země, očistit a uskladnit na nějakém suchém místě. Ty se pak sázejí na podzim do hloubky 10 až 15 centimetrů. Můžete je sice po odkvětu ponechat v zemi, ale květ bude každý rok menší. Rostlina pak může úplně zaniknout.

Hyacinty se nerozmnožují podobně jako tulipány či narcisy takzvanými dceřinými cibulkami, ale rozmnožovacími cibulkami (brutem). Vhodnější však bývá cibulky koupit. Hyacinty vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Můžete je kombinovat s dalšími cibulovinami, třeba narcisy a tulipány. Okolní zelená tráva zdůrazní bohaté květy hyacintů.


Autor:Nejčtenější

Horská chata v Orlických horách láká na všechny možné požitky

Těleso krbu nechala autorka interiéru vestavět do dřevěné stěny s úložným...

Postavit v horách chatu, která souzní s okolní přírodou i stavbami, není jednoduché. Zejména pokud má sloužit jak...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...Katastrofy českých domácností. Co všechno dokážou naše zlaté ručičky

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně...

Stavební inspektoři při prohlídkách nemovitostí občas vidí neuvěřitelně zfušovanou práci, nekvalitní provedení a někdy...

Překvapení pro přítelkyni. Niky je z pokoje za 200 tisíc nadšená

Niky je z nově zařízeného pokoje nadšená. Jakuba vyšla proměna na necelých 200...

Jakub bydlí v Praze na nábřeží. Své přítelkyni a herečce Niky uvolnil v bytě pokoj se secesními kachlovými kamny a...

Starý dům dvojice umělců pracně zrekonstruovala vlastními silami

Původnímu viničnímu domku se Martinovi s Danielou podařilo vrátit jeho bývalou...

Historie bývalého viničního domku, během let rozšiřovaného a přistavovaného, sahá daleko. Levé křídlo je prý staré...

Další z rubriky

Ze starých autobusových garáží si postavili úžasný dům se zahradou

Kovové schodiště prakticky propojuje společenskou zónu domu s klidovou a...

V malebné vsi poblíž Boubínského pralesa, v nadmořské výšce kolem tisíce metrů, Martin s Klárou zrekonstruovali staré...

Milovaný dům za Prahou opustili. Postavili si lepší ve Slezsku

Dům je vzhledově téměř totožný s prvním, zděným domovem majitelů.

Aneta s Martinem neměli s bydlením problém. Žili se dvěma dětmi v pěkném zděném domě nedaleko Prahy, sousedé byli...

Sousedce vlhne zeď. Viníka našla v naší zahradě a vyhlásila nám válku

1

Sousedka má mokrou zeď u svého domu již roky. Chybu udělali první majitelé, kteří dům špatně postavili. Snažíme se jí...Najdete na iDNES.cz