Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoční svátky mají barvu bílou a žlutou

  12:51aktualizováno  12:51
Pokud mají Velikonoce nějakou barvu, pak bílou a žlutou. Bílá totiž připomíná roucha, která si oblékali nově pokřtění, aby symbolizovala nový život. Proto by ani v květinových dekoracích neměla o velikonočních svátcích tato barva chybět. Můžete použít narcisky, které mají různý tvar a bílý či žlutý odstín. Oblíbenou jarní květinou je i tulipán. Hlavně květinářství dnes nabízejí veliký výběr druhů a barev. Z nich si snadno naaranžujete sváteční dekoraci. Pokud si na to netroufáte sami, můžete si nechat udělat aranžmá dle vlastního přání.

Součástí velikonoční výzdoby bývají velmi často také vajíčka. Ta v sobě nesou symboliku rodícího se života, přicházejícího jara, ale představují také symbol zamčeného hrobu, v němž je přesto ukryt život (symbol se zmrtvýchvstáním Ježíše a křesťanskými Velikonocemi). Darované vajíčko by mělo být plné a malované. Ale ani prázdná skořápka nemusí přijít nazmar. Netradiční aranžmá drobných květů a skořápky může naopak posloužit jako levná a hlavně pěkná dekorace.

Velikonoční věnec

Velikonoční věnec je příjemnou ozdobou jarních svátků. Potřebujete na něj kruh z aranžérské hmoty, snítky hlošiny, prvosenky, kousky kůry, drátky, vyfouknutá vajíčka, narcisky a lýko.

Co s hyacinty

Častým velikonočním květinovým dárkem bývají i hyacinty. Když dostanete tuto rostlinu v květináči, tak ji po odkvětu přestaňte zalévat. Až se takzvaně zatahne, pak cibulku vyjměte a uskladněte. A na podzim zasaďte do záhonů. Dříve byly oblíbené plnokvěté druhy, dnes se těší větší oblibě odrůdy s jednoduchými květy.

Rostliny dosahují výšky 20 až 30 centimetrů, mají hladké lesklé listy. Na zahrádce vykvétají od poloviny dubna do května. (V květinářstvích ovšem seženete rozkvetlý hyacint už v březnu.) Jejich květy jsou typické i výraznou a sladkou vůní. Správná půda pro pěstování hyacintů je lehká a propustná, bohatá na humus. Vyhovuje jim nejlépe slunné místo na zahradě.

 Po odkvětu je vhodné cibule vyndat ze země, očistit a uskladnit na nějakém suchém místě. Ty se pak sázejí na podzim do hloubky 10 až 15 centimetrů. Můžete je sice po odkvětu ponechat v zemi, ale květ bude každý rok menší. Rostlina pak může úplně zaniknout.

Hyacinty se nerozmnožují podobně jako tulipány či narcisy takzvanými dceřinými cibulkami, ale rozmnožovacími cibulkami (brutem). Vhodnější však bývá cibulky koupit. Hyacinty vyniknou nejlépe ve větších skupinkách. Můžete je kombinovat s dalšími cibulovinami, třeba narcisy a tulipány. Okolní zelená tráva zdůrazní bohaté květy hyacintů.


Autor:Nejčtenější

Rodina umělců zachránila starý mlýn. Dnes v něm bydlí tři generace

Starý mlýn... Neomezený prostor pro život... A prostředí, které mu přísluší. To...

Nebýt umělecké představivosti, mlýn stojící na kraji stupavských přírodních krás by si lidé připomínali už jen ve...

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...

Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Další z rubriky

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Vyzbrojený kladivem, dřevem a hřebíky postavil parádní hausbót

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných...

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných materiálů romantický vodní domek. Stavba...

Najdete na iDNES.cz