Joshua Tree. Montovaný dům  tvoří dvě navzájem propojené jednotky.

Joshua Tree. Montovaný dům tvoří dvě navzájem propojené jednotky. | foto: Ája Bufka

Jak si Američané představují montovaný dům a jak se brání odposlechům

  • 7
Veletrh Dwell on Design v Los Angeles každoročně seznamuje tvůrce i veřejnost s novými směry ve stavebnictví. Letos byly hlavním tématem montované domky.

Bez pozemkových úprav a práce při sestavení typického prefabrikovaného domu přijde dnes jeho cena v USA nejméně na 120 tisíc dolarů Přibližně 2 688 000 Kč). Doprava k tomu přidá dalších 20 tisíc dolarů i více (448 000 Kč). Veletrh Dwell on Design, jehož letošní téma bylo „Doma v moderním světě“, jasně ukázal, že jde o atraktivní způsob bydlení.

Josua Tree je postavený ve zdejším oblíbeném stylu.

Makléři s pozemky na západním pobřeží Spojených států však příliš nevěří zájmu zdejších mladých lidí o montované rodinné domky a tvrdí: „Mohou být sebekrásnější, ale to neřeší cenu pozemku.“

Nadšenci do tohoto stavění s tím nesouhlasí. Podle nich představuje stavebnice jednoduchý způsob, jak získat větší prostor bez starostí spojených s klasickou výstavbou a přitom si splnit touhu po moderním designu.

Montované domy ve středu zájmu

Prefabrikované domy se v posledních letech staly všelékem pro řadu začínajících architektů, kteří se snaží postavit na vlastní nohy a uvést do podvědomí veřejnosti. Řada projektů se však nikdy nerealizovala, protože nebyly dostatečně zajímavé.

To však neplatí o Kim Lewisové. Její projekty patří mezi zájemci o novostavby i odborníky k těm nejobdivovanějším. Designérka z texaského Austinu, přezdívaná „Malá lady s velkými nápady“, která na celonárodní televizní stanici ABC uvádí populární program „Extremní přestavění rodinných domů,“ uvedla zajímavý, takzvaný prérijní design.

„Snažím se, aby každý interiér odpovídal exteriéru. Tento jsem pojmenovala Josua Tree,“ vysvětlovala Lewisová svůj nápad na veletrhu Dwell on Design. Na otázku, kde hledá inspiraci, odpověděla se smíchem: „Stačí se jen podívat kolem sebe.“

Technická data k Joshua Tree informují, že jde o přízemní dům ve tvaru L ze dřeva, skla a železa s plochou necelých 150 čtverečních metrů vyrobený mimo stavební parcelu v továrně. Jeho cena, přibližně 150 tisíc dolarů (3 360 000 Kč), je bez základové desky, vybavení a pozemku.

Budovu tvoří dvě navzájem propojené jednotky. V jedné je kuchyně se spotřebiči v retro stylu a obývací pokoj sloužící zároveň jako jídelna. Ve druhé je koupelna s pračkou, šatna a ložnice. Mezi nimi jsou posuvné prosklené stěny, které je propojují i s patiem. Pomáhají otevřít, anebo uzavřít intimní prostor.

Podlahu domu tvoří recyklovaná prkna z tvrdého dřeva. Ve stěnách je tepelná izolace, která chrání obyvatele před vedrem i zimou. Nastěhovat se do nového domu lze už během pěti až sedmi týdnů po zadání objednávky.

Krychle proti odposlechům

Během tří dnů předvedlo více než 300 vystavovatelů veletrhu Dwell on Design na ploše deseti tisíc čtverečních metrů tvorbu bytových designérů, ukázky moderního nábytku a nové materiály i technologie, ale také například zahradní design nenáročný na spotřebu vody. Hlavní součástí však byly ukázky minimalistických domů z prefabrikovaných dílů.

Krychle, která zabrání odposlechům.

Zpestřením byly také odborné přednášky o problematice stavění v propojení s technologií Smart Home.

Letos mezi vystavovatele patřily i zahraniční firmy, například finská Secto specializující se na výrobu svítidel ze dřeva nebo zajímavý nápad skupiny Smartblock, koncept pracovní krychle za 20 tisíc dolarů (448 000 Kč).

Technicky je vybavená tak, aby zabránila policejním i nechtěným bulvárním a hackerským odposlechům. Je na kolečkách, což umožňuje její snadný přesun. Pojme až pět lidí k privátnímu a ničím nerušenému jednaní na zahradě nebo v kancelářské budově. Má skvělou akustiku a integrovanou „plug and play“ technologii.

,