Jihočeské Malenice

Jihočeské Malenice | foto: Václav Dejmek

Ve vesnici roku má dům i Jiřina Jirásková

  • 12
Vždy se tvrdilo, že vše, co se děje na vesnici, souvisí s hasiči a myslivci. Dnes se k nim mnohdy připojil ještě jeden faktor: povodně. Ty proměnily mnohé obce k nepoznání. To platí i o jihočeských Malenicích, letos třetí nejlepší vesnici u nás.

Už pár kilometrů před Malenicemi zpozorníte - ze silnice plné výmolů jste najednou na luxusní asfaltce jako vystřižené z rakouských prospektů.

Chodníky se zámkovou dlažbou, moderní zastávka před školou, všude čisto a plno květin. Kdo ještě nemá novou fasádu, ten ji opravuje.

K novému vzhledu obce výrazně pomohly povodně. Ty před šesti lety napáchaly jen na obecním majetku škodu kolem 40 milionů korun a zatopily téměř polovinu z 210 domů. To pro obec s 651 obyvatelem a rozpočtem kolem sedmi až osmi milionů ročně nebyla žádná legrace.

Hasiči nechyběli ani u likvidace škod po povodních

Hasiči nechyběli ani u likvidace škod po povodních.

Jenže kdyby v Malenicích nebyly povodně (první již v roce 1995), asi by obec nezískala nijak výrazné dotace. Jenže stalo se – a tak přišly i peníze. Dokonce v celkovém součtu o něco vyšším než vzniklé škody. Bez lidí by to ale nešlo, ti jsou nejdůležitější.

"Máme tady dobře fungující spolky - hasiče, myslivce, baráčníky, sokol, fotbalisty, skauty a další děti i mládež. V každém spolku se najde člověk ´režisér´, který dokáže jednotlivé akce zorganizovat do úspěšného konce," tvrdí Josef Bláhovec, starosta Malenic.

Právě díky aktivitám místních získala obec letos v soutěži Vesnice roku vyhlašované ministerstvem pro místní rozvoj třetí místo. Za vítězství v kraji to znamenalo jeden milion korun, za třetí příčku v republice dalších osm set tisíc (do letošní soutěže se přihlásilo 309 vesnic). Do rozpočtu malé obce slušná částka, ne?

Zástavka autobusu před školou

Zástavka autobusu před školou

Sázka na mladé

"Mladí lidé mají zájem v obci zůstat, přestože za prací musí většina dojíždět do okolí, a to až pětadvacet kilometrů. Obec se ale snaží vytvářet takové podmínky, aby tady bylo zajímavé a příjemné bydlení. Máme připravenou infrastrukturu pro stavbu dalších 19 rodinných domů," vysvětluje Josef Bláhovec.

Dojíždění odsud přitom není až tak jednoduché, je třeba využívat hlavně vlak, protože autobus sem přijíždí jen dvakrát denně. Mladí se ale opravdu činí, dokonce získali i Bílou stuhu, tedy ocenění za činnost mládeže, což je akce související s Vesnicí roku. Do rozpočtu tak přispěli 100 tisíci.

Nová silnice, chodníky i upravené koryto potoka

Nová silnice, chodníky i upravené koryto potoka

A tak zatímco mnohé vesnice se vylidňují, v Malenicích stoupl počet obyvatel za posledních deset let o 25 procent. O koupi nových domků tady mají zájem i mladí lidé ze vzdálených obcí.

Je tu školka i škola, obchod i dvě restaurace. Hlavně se tady ale stále něco děje. "Snad každý týden je nějaká akce, drakiáda, neckyáda, traktoriáda, plesy, turnaje, stavění májky, až se doma zlobí, že nás ani nevidí," vypočítá jen zlomek akcí Oto Šlechta, zástupce dobrovolných hasičů, kterého jsme zastihli v sobotu na brigádě na rekonstrukci hasičské zbrojnice společně s dalšími dobrovolníky.

Oto Švehla na sobotní brigádě při dokončování hasičárny

Oto Švehla na sobotní brigádě při dokončování hasičárny

V neděli už je čekala václavská pouť na Hůrce, při níž po mši svaté nesměl chybět ani tanec. K němu stejně jako k řadě jiných akcí vyhrávala Malenička Company.

Vlastní kapela je tu samozřejmostí stejně jako fotbalový či nohejbalový turnaj, soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu a úpravu rodinného domku i jeho okolí.

Ve výčtu akcí najdete také večer pro seniory, vynášení zimy nebo zdarma internet v knihovně s třemi tisícovkami knih, která má od minulého roku plně  automatizovaný systém.

Dokonce tu nechybí ani rodeo – ve vesnici jsou tři chovatelé koní i malá ekofarma. Na vesnici s pár stovkami obyvatel to rozhodně není málo.

Na výzdobu si v Malenicích potrpí i u nových domů

Na výzdobu si v Malenicích potrpí i u nových domů.

Hasiči mají na mnohém podíl – ostatně tu fungují už pěkně dlouho. Jejich sbor oslavil loni už 110. výročí založení. Pokud se podíváte na fotogalerii na webových stránkách obce (www.obecmalenice.cz), rychle zjistíte, že se tady opravdu nenudí. 

Možná i proto se tu tak líbilo i Zdeňkovi Podskalskému, s jehož jménem jsou Malenice spojené. Jeho zdejší dům dnes patří režisérově partnerce Jiřině Jiráskové.

Dům Jiřiny Jiráskové se skrývá za vysokým živým plotem

Dům Jiřiny Jiráskové se skrývá za vysokým živým plotem.

Pamatují i na ekologii

Malenice sice nemají Zdeňka Bakalu jako Modrava, ale přesto se jim díky dotacím a vlastnímu přičinění daří.

"Postupně likvidujeme škody na kanalizaci, čističce odpadních vod, na domech i komunikaci včetně protipovodňových opatření. Staráme se o revitalizace toků, opravy hráze rybníka, vybudování suchých poldrů  a podobně," vypočítá Josef Bláhovec.

Typické jihočeské stavení

Typické jihočeské stavení

Vesnice, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1318, se prostě snaží držet krok se současností. "Došlo například ke změně systému vytápění v mateřské škole Malenice. Nyní se využívá pro vytápění a přípravu teplé vody tepelné čerpadlo země/voda a sluneční kolektory," informuje Ing. Miroslava Tichá z ministerstva pro místní rozvoj.

V její zprávě si můžete přečíst i informaci, že je například kolem obce ve fázi příprav stezka pro pěší, která bude sjízdná i pro vozíčkáře.

Ve spolupráci se Strakonicemi, Vimperkem a Sušicí se připravuje páteřní cyklotrasa podél řeky Volyňky, propojující cyklostezky podél Otavy a Vltavy.

Kostel prošel rekonstrukcí také

Kostel prošel rekonstrukcí také.

Ve druhé fázi je přestavba místního hřiště na multifunkční hřiště s umělým povrchem, v územním plánu má obec vyčleněnou plochu na vybudování kempu, přírodního koupaliště a dalších sportovišť. V objektu původního mlýna najdete nově opravenou funkční pilu a malou vodní elektrárnu.


Soutěž Vesnice roku 2008

Při hodnocení jednotlivých soutěžících obcí hodnotitelská komise posuzuje tyo okruhy:


1. Koncepční dokumenty
2. Společenský život
3. Aktivity občanů
4. Podnikání
5. Péče o stavební fond a obraz vesnice
6. Občanská vybavenost, inženýrské sítě, úspory energií
7. Péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci
8. Péče o krajinu
9. Připravované záměry
10. Informační technologie obce

Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo pro místní rozvoj, Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství. 

Vítězem letošního ročníku se stala obec Lidečko ze Zlínského kraje, na druhém místě se umístila obec Pikárec z kraje Vysočina a třetí byly Malenice z Jihočeského kraje.