Atypické vchodové dveře, které dokonale splývají s dřevěným obkladem fasády,...

Atypické vchodové dveře, které dokonale splývají s dřevěným obkladem fasády, návrh arch. Pavla Burešová.

Vchodové dveře nesmí pustit dovnitř zimu ani zloděje

  • 21
Zloděj ani zima, nic nežádoucího nesmí projít přes vchodové dveře. Proto musí splňovat řadu technických a bezpečnostních parametrů a zároveň být originální a nepřehlédnutelnou vizitkou vašeho domova.

Vchodové dveře by neměly kromě chladu a zlodějů pustit dovnitř ani horko či hluk. Nejsou sezonní záležitostí, proto byste měli také zohlednit jejich nadčasový vzhled. Hlavně však nepodléhejte takzvaně výhodným cenám.

V zásadě si můžete pořídit dveře s rámovou konstrukcí, které vám budou při čelním pohledu zjednodušeně připomínat okno díky přiznanému rámu. Díky členitějšímu povrchu působí rustikálnějším dojmem.

Sendvičové dveře s hladkým elegantním povrchem mají naopak rám skrytý. Kromě toho máte na výběr dveře jedno i dvoukřídlé, s nadsvětlíkem či například s bočním prosklením.

Dřevo, plast, kov i sklo

Dřevěný masiv (smrk, borovice, dub či exotické dřeviny merbau nebo meranti) je na výrobu venkovních dveří stále nejžádanější. Je pevný, dostatečně tuhý, má nízkou tepelnou roztažnost a při správné údržbě vám tento materiál vydrží desítky let.

"Je třeba si uvědomit, že transparentní lazura nechá vyniknout kresbě dřeva, obsahuje ale méně UV filtrů. Povrch mění časem odstín a zhruba po třech až pěti letech je nutné jej znovu natřít. Oproti tomu krycí barvy s vysokým obsahem UV filtrů ochrání dveře bez údržby až po dobu 15 let," upozorňuje Ilona Stanko ze společnosti Stadler.

Hliníkový dveřní systém Schücco ADS 70 s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi

 U plastů se nebudete příliš trápit údržbou, ale i tady dejte přednost vyšší kvalitě a kupte model s ocelí vyztuženým vícekomorovým profilem. Přednostmi kovu, popřípadě kombinace kov a dřevo, jsou subtilní, tvarově stálý profil i dobrá údržba.

Tyto dveře a stejně tak celoskleněné s bezpečnostní fólií jsou ideální pro moderní novostavby, počítejte ale s vyšší pořizovací cenou.

Spolehlivé a bezpečné

 Dobře zabezpečený domov není přepych. Podle statistik se zloději dostávají ve více než 90 procentech dovnitř dveřmi. Pocit bezpečí zajistí zdvojený ocelový rám a až dvacetibodový zamykací systém doplněný kalenými krytými zámky.

Má-li být ochrana dokonalá, měla by být podle společnosti Next komplexní. Stejně kvalitní musejí být dveře i zárubně. U levnějších dveří z měkkého materiálu zloděj zasune páčidlo snadněji pod kování a často se mu povede kromě kování dostat ven celý zámek.

Italové si potrpí na design. Ukázka dveří firmy Oikos z veletrhu Madeexpo

Na pevných dveřích je kování přichyceno tak těsně, že se pod něj páčidlo ani jiný nástroj nedostanou. Bezpečnostní kování s certifikátem evropské normované bezpečnosti WK2 chrání vložku před vylomením, znemožní vniknutí nezvaných hostů i těch, kteří zvládají metodu "bumpingu" (nedestruktivní překonání cylindrické vložky). Zvýšit ochranu můžete elektrickým zabezpečením včetně čidel, detektorů a hlásičů.

Jenom klika nestačí

 Moderní výrobní technologie prodlužují životnost výrobků. Podle odborníků ze společnosti Slavona je nezbytné pečlivé provedení detailů. Kromě bezpečnostních zámků nezapomeňte na masivní závěsy zafrézované v rámu i křídle dveří. Umožňují totiž nejenom snadné seřízení, ale zamezují také svěšování dveřního křídla.

Italové si potrpí na design. Ukázka dveří firmy Okey z veletrhu Madeexpo

Prahy musejí být tepelně odděleny a těsnit ve dvou úrovních, podkladní profily by měly být napojeny na hydroizolaci. Zamezí se tím vzniku nežádoucích tepelných mostů.

Kliky z eloxovaného hliníku či nerezu a ostatní prvky kování by měly odpovídat vzhledu a stylu dveří. To znamená, že tvarově jednoduché designové kliky patří do moderní architektury, oblé a tvarově bohatší použijte ve starších rekonstruovaných domech a chalupách. Výrobci nabízejí kompletní kolekce, a tak bez problému sladíte interiérové kliky s venkovními.

Místo klíče stačí prst

Otvírat a zavírat můžete i trochu jinak než klíčem. Někteří výrobci nabízejí možnost ovládat otvírání dveří prstovým snímačem, který vás zbaví neustálého hledání klíčů. Do paměti v zárubni navíc uložíte až sto otisků prstů. Toužíte-li po ještě větším pohodlí, doplňte dveře elektrickým otvíračem. K otevření pak stačí jen lehké zatlačení na dveře zvenku.

Hliníkové bezbariérové dveře Schücco ADS můžete ovládat i dálkově, info o ceně u výrobce.

V případě, že váháte a nemáte tu správnou představivost, využijte pomocníka. Český výrobce Stadler připravil na svých webových stránkách praktický konfigurátor, v němž si vyberete nejenom typ dveří, ale zvolíte i způsob otvírání, barvu dveří, zárubeň, kování, či přidáte spodní lištu. 

Slovo odborníka

Ing. arch. Pavla Burešová

Vchodové dveře představovaly v architektuře po stovky let nezaměnitelný solitér. S příchodem plastů se situace změnila. Firmy vyrábějící okna používají stejné profily i pro dveře, jež ve výsledku vypadají podobně jako okna s výplní. V případě, že se klient rozhodne pro dveře vyrobené na míru, je nutné, aby věděl, že získá do budoucna kvalitní originál, ovšem za cenu až třikrát vyšší než u běžného typového výrobku.

S návrhem dveří je dobré počítat včas. Kromě výběru vhodného profilu a výplně s tepelně izolačními vlastnostmi si architekt může při individuálním návrhu pohrát s nevšedním designem. Dveře mohou s fasádou dokonale splynout (například být součástí dřevěného obkladu), nebo být jejím efektním prvkem (barva, plech), výjimkou není použití různých materiálů pro venkovní a interiérovou část dveří.

Vchodové dveře musí být bezpečné, ale mohou být i krásné. Novinka italské firmy Oikos z veletrhu Madeexpo

Na co si dát pozor

Buďte opatrní a nenechte se zlákat příliš levnými nabídkami, dveře nejsou krátkodobou záležitostí, kvalita se vyplatí. Cenové rozpětí bývá velké, zhruba od 20 000 do 100 000 Kč, částku tvoří materiál, konstrukce i kvalita jednotlivých komponentů.

Rada? Vždy si ověřte, zda kupujete v základní ceně jenom křídlo, popřípadě křídlo se zárubněmi, anebo komplet včetně kování, prosklení, montáže a dopravy. Kromě vzhledu se zaměřte na technické parametry: tepelnou a zvukovou izolaci, bezpečnost, odolnost proti klimatickým podmínkám v daném regionu.

Tloušťka dveřního křídla se nejčastěji pohybuje od 42, 46, 68 mm: křídla s tloušťkou 92 mm jsou vhodná pro pasivní domy, musí plnit nejenom dokonalé tepelně izolační kritéria, ale mít i potřebný certifikát o kvalitě.

Další zajímavé články a návštěvy najdete v časopise Bydlení č. 2/2012.