Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánočním dárkům do bytu humor neuškodí

aktualizováno 
- Říká se, že z darů mívá větší radost člověk, který je dává než ten, který je přijímá. U vánočních dárků, které lze zařadit do kategorie "zařízení do bytu", bývá tato varianta velmi častá. Právě ony se totiž mohou snadno stát nemilým překvapením.

Někdy dárce neodhadne vkus toho, koho chce potěšit, jindy zase podcení možnost uplatnění svého dárku. Například koupit rodičům pod stromeček myčku nádobí je jistě skvělé, ale pokud se jim nevejde do maličké kuchyně, bývá takové překvapení jen klasickým danajským darem.
DÁRKY JE MOŽNÉ SKLÁDAT STEJNĚ JAKO DEŠTNĺK
"U větších dárků do bytu je třeba na prvním místě přemýšlet o tom, zda se obdarovanému vůbec někam vejdou," radí architektka Zdena Maňáková z brněnské firmy Maniac Interier, "přednost by měly dostat takové, které je možné 'zmenšit'. Například většina žen by asi ocenila netradiční dárek v podobě pojízdného stolku, který může posloužit jako servírovací nebo odkladní, ale na něž je možné postavit třeba i košík s prádlem, aby se k němu nemusel člověk věčně ohýbat. Pokud bude mít ovšem klasickou pevnou podobu, mohou být problémy, kam s ním když jej člověk zrovna nepotřebuje. Ideální jsou proto skládací varianty."
Designově zajímavé a zároveň i velmi funkční stolky od firem Rede či Guzzini stojí na tuzemském trhu kolem čtyř až šesti tisíc korun. Nejčastěji bývají z plastu, ale vyrábějí se také v kombinaci plastu a dřeva. Díky tomu jsou lehké, ale zároveň pevné.
Tip na "skládací nábytek" od architektky Maňákové neplatí jen u pojízdných stolků, ale třeba také u zahradního nábytku. Hezké skládací stolky a židle z ratanu a kovu, ale třeba i z teakového dřeva udělají radost každému, kdo vlastní balkon, terasu či chalupu. Zejména dnes, kdy se řada lidí rozhoduje či dokonce se už rozhodla pro zasklení lodžie, a získala tak vlastně zimní zahradu, je takový dárek příjemným a hlavně užitečným překvapením. Přírodní materiály bývají sice podstatně dražší než levné plastové židličky, ale ty se jim vzhledem ani životností rozhodně rovnat nemohou.
BYDLENĺ NENĺ TŘEBA BRÁT ÚPLNĚ VÁŽNĚ
Většina tuzemských interiérů se "tváří" strašně vážně a smutně - a taky nudně. Chybí zde barvy a odvaha dopřát si nějaký veselejší kus nábytku nebo alespoň netradiční doplněk. A kdy jindy než o vánocích si můžete dopřát trochu humoru! Určitě však nezaškodí, když si místo importovaných Santa Clausů zvolíte něco z domácí produkce. Například v pražské Galerii bydlení si v předvánočním shonu zákazníci nejvíc oblíbili veselá zvířata z lipového dřeva od Michaela Pavlovského. Vedle výtvarné stránky nabízejí tyto artefakty i zajímavé funkční nápady - zvířata slouží jako stoličky, velké mísy, rámy zrcadel apod. Výrazné barvy a vtipné nápady oceňují i cizinci. "Lidé, kteří jsou citliví na určité podněty, dokonce tvrdí, že prostřednictvím dřevěných koček, ryb či ptáků získávají pozitivní energii," vysvětluje Jaroslav Štěpán z Galerie bydlení.
Dobrou náladu můžete darovat také prostřednictvím české originální keramiky. "K nejžádanějším motivům patří dnes kočky a před vánocemi také ryby," tvrdí xxx  z keramického studia Amfora. Kočky, ryby i ostatní zvířátka ve všech podobách tak najdete na keramických obrázcích či hrníčkách, ale také v podobě sošek. Zatímco obrázky vás přijdou asi na 550 až 620 korun, keramické sošky stojí průměrně 990 až 3500 korun podle velikosti a provedení. Některé jsou totiž zdobené také zlatem a listrem, jež vytváří kovový povrch. Protože jde o díla mladých autorů do třiceti let, může se vám stát, že si pořídíte milou drobnost do bytu, ale také výhodnou investici, protože práce těch nejúspěšnějších keramiků časem získávají výrazně na ceně.
DESIGNOVÉ DOPLŇKY POTĚŠĺ KAŽDÉHO
Tradiční dárky typu žehliček nebo drahého destilátu pod stomečkem sice nikoho neurazí, ale také asi nenadchnou. Místo lahví s cenným obsahem bude možná zajímavější zvolit jako dárek netradiční stojan na lahve (ty se k otestování funkčnosti určitě najdou). Pro muže se hodí i další stojany, například na "cédéčka", dýmky či na noviny. Ženám můžete zase věnovat stojan na deštníky nebo podnos do postele. Pokud jej doprovodíte slibem, že na něm občas přinesete partnerce snídani, nemůžete chybit.
Pokud se mají stát kuchyňské potřeby opravdu ceněným dárkem a nikoliv jen funkční záležitostí, vyplatí se hledat netradiční provedení. Dodnes většina lidí u nás například v oddělení domácích potřeb se značkou Alessi bádá, k čemu slouží dvě malé figurky pohupující se díky magnetu na tenké kovové spirále. Přitom nejde o nic jiného než o geniálně vyřešenou slánku a pepřenku. Obdobně jsou na tom louskáček na ořechy, uzávěry lahví i další doplňky, těm všem italští designéři dokáží dát velmi netradiční a veselou podobu. Naprostou klasikou je pak lis na citrusy od Philippa Starcka, který slouží i jako zajímavá skulptura.
Některé italské doplňky mohou posloužit nejen v kuchyni. Designér D. Tanfoglia nabízí třeba v řadě doplňků Gilda kromě jiného také telefon a rádio, které se díky módní vanilkové barvě uplatní v kuchyni, ale také kdykoliv jinde v interiéru. 

Autor:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Další z rubriky

Představy mladých o bydlení: záclony nemusí, zato obchod v domě ano

Takto si představují mladí ideální bydlení: záclony nejsou potřeba, kolo jako...

Za našich mladých let tohle nebývalo! Tak tuto větu lze slyšet často. Je pravdivá, zejména generace takzvaných...

Toužili po domku ve větvích. Teď mají unikát, který se všemu vymyká

Organické tvary okolní přírody trumfla čistá geometrie.

Snili o bydlení na stromě, kde by v zelené koruně poslouchali šumění listů. Oslovili architekty z kanceláře Malan...

Dali výpověď a odešli na samotu. Bydlí ve 12 metrů vysoké strážní věži

Věž z roku 2010 obklopuje pozemek s lesem a loukami o rozloze 65 hektarů....

Dabney Tompkins a Alan Colley si splnili sen. V americkém Oregonu si postavili dům v podobě strážní požární věže. Ze...Najdete na iDNES.cz