Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční úklid: pomoci může firma

  16:49aktualizováno  16:49
Předvánoční dny zaměstnávají lidi nejen nakupováním dárků a pečením cukroví. Je tu ještě jedna povinnost předvánoční úklid. Rozumná hospodyňka hledá způsoby, jak se "gruntování" zhostit bez zbytečných dramat.

Místo abychom v předvánočním čase s hadrem v ruce začali převracet byt vzhůru nohama, pohodlně si sedněme do křesla a při kávě si položme otázku: Co všechno je třeba uklízet?

Je pravda, že vánoční byt by měl vonět nejen jehličím, ale i čistotou. To však na druhé straně nemá nic společného s představou chorobně čistomilných jedinců (a to i z řad mužů), že v kterémkoli okamžiku musí být domácnost bez jediného smítka.

Rady pro uklízení
1. Zbavte se zbytečností

Rozhlédněme se kolem sebe, zda v bytě nehromadíme zbytečnosti a dávno nepotřebné věci. Jejich odstraněním byt prokoukne. Také zvažme, zda přemíra ozdobiček nebo deček neztěžuje úklid.

2. Dělba práce
Zamysleme se, jak práci rozložit mezi všechny členy rodiny. Stranou by neměly zůstat ani děti, zejména při úklidu hraček a školních potřeb.

3. Správné prostředky
Posuďme, zda na úklid máme dobré pomůcky. Pokud ano, budeme mít o polovinu méně práce. Základem zůstává dobrý hadr. Měli bychom jich mít několik. Podmínkou rovněž je, aby byly neustále čisté.

Dobré je mít také jelenici na mytí a leštění skel, zrcadel. Při výběru chemických přípravků se řiďme zejména vlastní zkušeností; měřítkem nemusí být cena ani reklama. Zajímejme se však o novinky a nechme si poradit odborně znalými prodejci.

4. Suchý úklid
Vezměme úklid za správný konec. Vyplatí se začít se suchým úklidem, při němž likvidujeme prach a mechanické nečistoty a končíme podlahami a potahovými látkami.

Úklidové služby nejsou přepychem
Je však ještě jiná možnost na zvážení: Neobjednáme si na nejtěžší a nejnáročnější práce úklidovou službu? Jde hlavně o mytí oken, čištění koberců, čalounění, žaluzií...

"Když spočítáte, kolik vás bude stát nákup čisticích prostředků a kolik času promarníte, určitě s úklidovou službou neprohloupíte," tvrdí Karla Daňková z úklidové firmy MIVA v Praze 3.

Pracovníci úklidových služeb jsou většinou vybaveni výkonnou technikou i přípravky. Odborně vyškolený pracovník je schopen za hodinu umýt 20 až 30m2 oken, zatímco domácí pán či paní nezvládne víc než tři až čtyři metry.

Za okna v třípokojovém bytě (30 až 50 m2) včetně očištění rámů a parapetů domácnost nezaplatí víc než 400 až 500 korun. Podobně je tomu s koberci, neboť málokdo je vybaven strojem na mokré čištění.

Například ve dvacetimetrovém pokoji po odečtení zastavěné plochy nábytkem vyjde obvykle vyčištění koberce na 200 korun.

Vezmeme-li ještě čalouněnou sedací soupravu (dvě křesla 80 až 160 Kč, třídílná pohovka 240 až 300 Kč), lze základní úklid v třípokojovém bytě pořídit za dva a půl tisíce. Přitom je práce organizována tak, aby vše proběhlo co nejrychleji.

6 rad pro úklid

1. Čištění tapet
Skvrny z neomyvatelných tapet vygumujte kouskem uhnětené střídky bílého chleba nebo gumou. Nikdy nepoužíváme vodu. Mastné skvrny odstraňte pomocí hnědého balicího papíru a teplé žehličky.

2. Spáry obkládaček
Keramické obkládačky se hodně špiní ve spárování. K čištění použijte starý kartáček na zuby, který namočte do bělicího roztoku a spáry jím vydrhněte.

3. Skla oken
Čisticí prostředek k umývání oken si můžete vyrobit sami. Do vody přidejte ocet a roztok nalijte do rozprašovače na květiny.

4. Jak na zrcadla
Při čištění zrcadel nepoužívejte vodu, protože může zatéci za sklo a poškodit vrstvu stříbra. Místo toho je umyjte běžným čisticím prostředkem na sklo a vyleštěte.

5. Rákosový nábytek
Čištění provádějte vodou s mýdlovými vločkami. Aby zůstal rákos pevný, omyjte jej slanou vodou.

6.Sněhobílé závěsy
Dejte je do čistírny nebo je vyperte sami ručně ve vaně. Do pračky jsou příliš těžké a mohou ji poškodit.

Zdroj: Rady a tipy pro každou příležitost (Euromedia)

Pokud se chcete pustit do vánočního úklidu sami, nesnažte se ho zvládnout tak, že se pustíte do práce ihned po příchodu domů

Vánoční úklid.

Čištění oken patří mezi náročné a nepříjemné práce. Pak stojí za úvahu, zda si na pomoc raději nepřivolat úklidovou firmu.

Autoři:Nejčtenější

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...

Z bývalého zámku Schwarzenbergů budou byty. Památkáři se dohodli

Vizualizace: dvůr získá uvnitř parkovou úpravu, vrátí se do něj i kašna s vodou.

V Praze je spousta vhodných pozemků pro bytovou výstavbu, a to nikoli jen zelených ploch či parkovišť. Ty některé...Oceněná kuchyň, z níž sálá pohoda francouzského venkova

Bílá barva vyšla majitelům jako jednoznačně nejlepší řešení, je nadčasová.

V interiéru nového rodinného domu kousek od Nitry se mladému páru podařilo vytvořit velmi příjemnou atmosféru. Z jejich...

Z uličního „trpaslíka“ vznikl moderní dům, který oživila žlutá barva

Okno ve štítové stěně sousedního objektu muselo být zachováno, proto nebylo...

Dům se špatnou dispozicí i špatným stavem konstrukcí a nedostatkem obytného prostoru či dvojgaráž na zahradě, kam se...

Lubor s Helenou si navrhli bungalov, sedlovou střechu nařídili úředníci

Obě křídla domu se zřetelně odlišují různými materiály a barvou fasády,...

Lubor s Helenou se po prozkoumání cen bytů a starších domů v Praze a okolí rozhodli, že bude nejlepší postavit si...

Další z rubriky

Paraboly na domech budou přibývat, dejte si pozor na povolení

Satelitní vysílání dnes využívá k příjmu televize třetina českých domácností,...

Kvůli plánovaným změnám televizního vysílání z DVB-T na DVB-T2 je téma přechodu na satelitní vysílání a jeho instalace...

Hravý dům vypadá jako kvádr vznášející se na svahu. Připomíná matrix

Dům opticky „levituje“ ve svahu i díky barevnému odlišení na bílý kvádr horního...

Byť domy ve svahu vyžadují mnohem náročnější přípravu, výsledek bývá většinou výrazně zajímavější než v případě staveb...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...Najdete na iDNES.cz