Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční úklid: pomoci může firma

  16:49aktualizováno  16:49
Předvánoční dny zaměstnávají lidi nejen nakupováním dárků a pečením cukroví. Je tu ještě jedna povinnost předvánoční úklid. Rozumná hospodyňka hledá způsoby, jak se "gruntování" zhostit bez zbytečných dramat.

Místo abychom v předvánočním čase s hadrem v ruce začali převracet byt vzhůru nohama, pohodlně si sedněme do křesla a při kávě si položme otázku: Co všechno je třeba uklízet?

Je pravda, že vánoční byt by měl vonět nejen jehličím, ale i čistotou. To však na druhé straně nemá nic společného s představou chorobně čistomilných jedinců (a to i z řad mužů), že v kterémkoli okamžiku musí být domácnost bez jediného smítka.

Rady pro uklízení
1. Zbavte se zbytečností

Rozhlédněme se kolem sebe, zda v bytě nehromadíme zbytečnosti a dávno nepotřebné věci. Jejich odstraněním byt prokoukne. Také zvažme, zda přemíra ozdobiček nebo deček neztěžuje úklid.

2. Dělba práce
Zamysleme se, jak práci rozložit mezi všechny členy rodiny. Stranou by neměly zůstat ani děti, zejména při úklidu hraček a školních potřeb.

3. Správné prostředky
Posuďme, zda na úklid máme dobré pomůcky. Pokud ano, budeme mít o polovinu méně práce. Základem zůstává dobrý hadr. Měli bychom jich mít několik. Podmínkou rovněž je, aby byly neustále čisté.

Dobré je mít také jelenici na mytí a leštění skel, zrcadel. Při výběru chemických přípravků se řiďme zejména vlastní zkušeností; měřítkem nemusí být cena ani reklama. Zajímejme se však o novinky a nechme si poradit odborně znalými prodejci.

4. Suchý úklid
Vezměme úklid za správný konec. Vyplatí se začít se suchým úklidem, při němž likvidujeme prach a mechanické nečistoty a končíme podlahami a potahovými látkami.

Úklidové služby nejsou přepychem
Je však ještě jiná možnost na zvážení: Neobjednáme si na nejtěžší a nejnáročnější práce úklidovou službu? Jde hlavně o mytí oken, čištění koberců, čalounění, žaluzií...

"Když spočítáte, kolik vás bude stát nákup čisticích prostředků a kolik času promarníte, určitě s úklidovou službou neprohloupíte," tvrdí Karla Daňková z úklidové firmy MIVA v Praze 3.

Pracovníci úklidových služeb jsou většinou vybaveni výkonnou technikou i přípravky. Odborně vyškolený pracovník je schopen za hodinu umýt 20 až 30m2 oken, zatímco domácí pán či paní nezvládne víc než tři až čtyři metry.

Za okna v třípokojovém bytě (30 až 50 m2) včetně očištění rámů a parapetů domácnost nezaplatí víc než 400 až 500 korun. Podobně je tomu s koberci, neboť málokdo je vybaven strojem na mokré čištění.

Například ve dvacetimetrovém pokoji po odečtení zastavěné plochy nábytkem vyjde obvykle vyčištění koberce na 200 korun.

Vezmeme-li ještě čalouněnou sedací soupravu (dvě křesla 80 až 160 Kč, třídílná pohovka 240 až 300 Kč), lze základní úklid v třípokojovém bytě pořídit za dva a půl tisíce. Přitom je práce organizována tak, aby vše proběhlo co nejrychleji.

6 rad pro úklid

1. Čištění tapet
Skvrny z neomyvatelných tapet vygumujte kouskem uhnětené střídky bílého chleba nebo gumou. Nikdy nepoužíváme vodu. Mastné skvrny odstraňte pomocí hnědého balicího papíru a teplé žehličky.

2. Spáry obkládaček
Keramické obkládačky se hodně špiní ve spárování. K čištění použijte starý kartáček na zuby, který namočte do bělicího roztoku a spáry jím vydrhněte.

3. Skla oken
Čisticí prostředek k umývání oken si můžete vyrobit sami. Do vody přidejte ocet a roztok nalijte do rozprašovače na květiny.

4. Jak na zrcadla
Při čištění zrcadel nepoužívejte vodu, protože může zatéci za sklo a poškodit vrstvu stříbra. Místo toho je umyjte běžným čisticím prostředkem na sklo a vyleštěte.

5. Rákosový nábytek
Čištění provádějte vodou s mýdlovými vločkami. Aby zůstal rákos pevný, omyjte jej slanou vodou.

6.Sněhobílé závěsy
Dejte je do čistírny nebo je vyperte sami ručně ve vaně. Do pračky jsou příliš těžké a mohou ji poškodit.

Zdroj: Rady a tipy pro každou příležitost (Euromedia)

Pokud se chcete pustit do vánočního úklidu sami, nesnažte se ho zvládnout tak, že se pustíte do práce ihned po příchodu domů

Vánoční úklid.

Čištění oken patří mezi náročné a nepříjemné práce. Pak stojí za úvahu, zda si na pomoc raději nepřivolat úklidovou firmu.

Autoři:Nejčtenější

Rány pendrekem mu zničily zdraví, teď mu garsonku předělali designéři

Garsonce dominuje rohová pohovka s úložným prostorem na lůžkoviny a možnosti...

Jiří se na demonstraci na Národní třídě v listopadu 1989 snažil chránit přítelkyni, a tak schytal do hlavy pár ran...

„Zámecký“ styl vyměnili po dvaceti letech za nadčasový. A jsou nadšeni

Kuchyňská linka je navržena a vyrobena na zakázku, pracovní deska je z lamina,...

Radka a Miroslav si před takřka dvaceti lety navrhli a zařídili dům podle svých představ. Nedávno se rozhodli vyměnit...Dříve ustájení koní v Praze. Dnes skvěle opravený sen mladého muže

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro...

Pracovat, přijímat návštěvy a občas přenocovat, to byly požadavky pro architekta Jana Beka od mladého muže, který se...

Dva chlapi a pes bydlí v bytě, který připomíná galerii

Do kuchyně se kromě snídaňového pultu a kulatého jídelního stolu vešla také...

Kostýmní výtvarník Josef Čechota s přítelem Markem a fenkou Stellou objevují svět za Prahou. Po letech strávených v...

Bydlí na střeše činžáku. Luxusní byt mají vedle výtahové strojovny

Dvě stě padesát metrů čtverečních luxusního bydlení s výhledy na staveniště a...

Dva roky slouží majitelům přístavba na střeše vysokého městského činžáku v centru Bejrútu. Byt, v kterém je minimum...

Další z rubriky

Štíhlost stojí hodně: za dům široký 2,5 metru zaplatíte 20 milionů

Úzké domy vznikaly v Londýně i v prolukách mezi domy, kterými se dříve...

Nedostatek volných ploch, kde lze ještě stavět, je pro velká města typický. A pro Londýn obzvlášť. Tady už před dvěma...

Dům na Letné s mokřadem a květinami na střeše zabodoval v Teheránu

Kořenová čistička využívá přírodní mechanismy a zabírá celou střechu. Stála...

Dům Michala Šperlinga s mokřadní střechou zaujal na světovém vyhlášení Energy Globe Award. O ocenění za životní...

Montované domy se inspirovaly u chatrčí a srubů zlatokopů a dobrodruhů

Dům „ShotGun“ v Santa Monice po rekonstrukci

Dodnes se stavitelé předhánějí v rychlosti, jak postavit rodinný dům v co nejkratší době. Legenda němého filmu, Buster...

Najdete na iDNES.cz