Pro kolekci 2015 použili designéři i krajku a peříčka.

Pro kolekci 2015 použili designéři i krajku a peříčka. | foto: Glassor

Vánoční trendy? Řiďte se vlastním vkusem

  • 11
Červená, zelená, fialová nebo měděná? Barvy pro vánoční dekorace a výzdobu vymýšlejí designéři s velkým předstihem. Jenže konečný výběr záleží jen na osobním vkusu a také na rodinné tradici.

Tradiční vánoční barvy jsou dané už velmi dlouho: červená, zelená a zlatá. Symbolicky představují rudou krev Ježíše Krista, zelená zastupuje věčnost života a zlatá dary, které přinesli tři králové Ježíšovi do Betléma.

„Dnes lze vlastně za trend označit to, že vám nikdo žádné trendy nevnucuje, nikdo netvrdí, že se bez konkrétní barvy neobejdete,“ říká Jaroslav Soukup z firmy Mobax, která zastupuje řadu zahraničních značek.

Kolekce Paví ráj slavila letos velký úspěch.

Samozřejmě se objevují i „trendové barvy“, které se objevují i na specializovaných veletrzích, jako je například Christmasworld ve Frankfurtu nad Mohanem, kde se pro sezonu 2015 hodně prezentovala fialová s bílou, měděná či pastelové odstíny.

Floristé se u vánočních dekorací dokonce nebojí ani černobílé kombinace určené do moderních bytů. Právě sladění vánočních dekorací, materiálů, stylu i barev s celkovým laděním interiéru je pro konečný výsledek důležitější než „světové“ trendy.

Bez ohledu na barvy je však vidět jeden velmi příjemný trend: vrací se zájem a obdiv ke kvalitní rukodělné práci, což platí hlavně o skleněných ozdobách, které mohou v domácnostech opět patřit k rodinnému „stříbru“, stejně jako sváteční porcelán či sklo.

K vánoční pohodě však vystačíte i s jednoduchými dekoracemi s přírodními motivy, ať už koupenými nebo vlastnoručně vyrobenými.

Klasika s tradicí

Kdo dává přednost klasice, má například u porcelánu docela jasno, tady se tradiční barvy uplatní velmi dobře: červená, zelená a zlatá z módy nevyjdou. „Lze však vyměnit zelenou za limetkovou, tak to bude působit velmi mladistvě,“ radí Jaroslav Soukup.

S vánoční tematikou se nabízejí figurky, hrající skříňky, vánoční ozdoby, servírovací mísy i další doplňky, které se v rodinách používají většinou právě jen o Vánocích. Právě proto bývají v tradičních barvách, aby se mohly používat řadu let, to platí třeba o známé značce Villeroy & Boch, ale i dalších.

Vánoční porcelán lze v rodinách používat i po generacích.

Platí také, že čím dražší dekorace, tím méně se výrobci pouští do experimentů, ty ponechávají laciným plastovým náhražkám z Číny.

Trend: ručně vyráběné ozdoby

Plastové vánoční ozdoby z Číny, které nabízejí hypermarkety, jsou sice cenově dostupné, ale to je tak asi všechno. Ne náhodou se mnozí lidé vracejí k jednoduchým ozdobám z přírodních materiálů, často vyráběných i doma společně s dětmi.

Denisa Bartošová, designérka a známá autorka knih „navádějících“ k domácí tvorbě (Láska prochází žaludkem nebo Láskominy), nedá třeba dopustit na papírové ozdoby z obyčejného kancelářského papíru, které lze vystřihnout podle šablony, kterou sama vytvořila a dozdobit bavlnou a krajkou.

“Lidé by se možná měli vrátit k výrobě vlastních ozdob, a to s dětmi, aby i ty věděly, o čem Vánoce jsou,“ říká Denisa Bartošová.

Vánoční ozdoby lze použít i na stůl.

Ptáčkové patří k české klasice.

Krajku jako materiál však najdete i na klasických skleněných ozdobách vyrobených ovšem profesionály. V kolekci pro rok 2015 je nabízí tuzemská společnost Glassor.

„Hitem letošních Vánoc jsou mimo jiné i takzvané mrazolakové ozdoby a ozdoby inspirované přírodou, například dekorem pávů, z figurek pak vedou sovičky,“ prozrazuje Kateřina Tichá z firmy Glassor, jejíž ozdoby se objevily i na vánočním stromě rodiny exprezidenta Busche. Letos nechyběly skleněné ozdoby z Liberce ani na tradičním vánočním trhu na české ambasádě ve Washingtonu a v New Yorku.

Firma má vlastní návrháře, spolupracuje i s uměleckými školami a externími designéry, každoročně se účastní také veletrhu Christmasworld ve Frankfurtu nad Mohanem, který určuje trendy pro nadcházející sezonu. „Ve výrobě však respektujeme i tradice, tudíž je naše výroba pestrá a každý si v ní najde svoje,“ upozorňuje Kateřina Tichá.

Kromě liberecké firma Glassor najdete na trhu i produkty dalších českých výrobců, například výrobního družstva Slezská tvorba Opava, které prezentovalo svou torbu i na letošním Expu v Miláně, firmy Rautis z Poniklé, která se specializuje na perličkové ozdoby, družstva Irisa ve Vsetíně či DUV-družstva z Dvora Králové.

Skleněné koule si však můžete nazdobit i sami, tedy pokud se dostanete do Slezského zemského muzea v Opavě (více zde), kde si lze za 25 korun koupit jednoduchou skleněnou baňku, ostatní potřebné vybavení vám zde už půjčí. „Protože,“ jak říká Denisa Bartošová, “každý má rád něco jiného a každý si vytváří i vánoční stromek po svém, nenajdete dva stejné.“

Jednoduché vánoční dekorace ve skandinávském stylu lze pořídit v obchodech Tchibo.

Ručně vyráběné textilní ozdoby, které nelze rozbít, lze vyrobit, nebo i koupit.