Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční hvězda nemusí zdobit jen špičku stromku

aktualizováno 
-
Každý rok před Vánocemi zaplaví většinu květinářství červenozelené poinsettie,které jsou všem dobře známé pod názvem vánoční hvězda. Kdo by odolal zářivě červené nádheře v květináči?

Domovem vánoční hvězdy, patřící do velké rodiny pryšců, je Mexiko. V Evropě se stala oblíbenou ozdobou interiérů v době vánoc, kdy většina ostatních rostlin odpočívá a na kvetení nemá ani pomyšlení. Když si pozorně prohlédnete střed červené hvězdice,zjistíte, že její květy jsou vlastně vcelku nenápadné. Hlavní ozdobou jsou nápadně zbarvené listy okolo květů, jejichž úkolem je lákat opylovače. "Vánoční" kombinace sytě červené a zelené barvy je pro tuto rostlinu typická, nicméně dnes už jsou k mání i odrůdy s listy krémově růžovými, bílými, lososově zbarvenými a dokonce i dvoubarevné. Při správné péči se z barevného vrcholku můžete těšit asi dva měsíce, z rostliny pak mnohem déle.

Co jí svědčí

Cesta ke spokojenosti nad pěkným vzhledem vánoční hvězdy začíná už v zahradnictví. Vybírejte si vždy rostlinu, která není nabízena v tomto období venku či nestojí hned za dveřmi obchodu. Poinsettie totiž nesnáší chlad a průvan. Pořádné zabalení na cestu jí pomůže překonat rozdíl mezi venkovní teplotou a vaším vyhřátým bytem. Doma jí vyberte světlé místo a myslete na to, že rostlina má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Radost jí tedy rozhodně neudělá blízkost radiátoru, což dá pravděpodobně rychle najevo shozením listů. Nepotěší ji ani rosení, které by podporovalo plísňová onemocnění a nedělalo by dobrotu ani na sametových listech. Zkuste ji proto umístit na vrstvu mokrých kaménků tak, aby nestála ve vodě. Trvalé přemokření je dalším spolehlivým návodem, jak se s rostlinou rychle rozloučit, zatímco vynechání zálivky vám velkoryse odpustí.

Dětem z dosahu

Vánoční hvězda je sama o sobě natolik nápadná rostlina, že se nejlépe uplatní jako solitéra. Na Štědrý večer může být milým zpestřením slavnostně prostřeného stolu. Pokud si chcete dopřát aranžmá, doplňte ji druhy s tmavozelenými listy nebo sesaďte několik poinsettií s různě zabarvenými vrcholky dohromady. Kromě malých rostlin se pěstují i jako stromky, které mohou být přes metr veliké a jejich korunka je složena ze spousty červených hvězd. V rodinách s malými dětmi, které svět poznávají hlavně ochutnáváním, by měla hvězda obsadit pokud možno nejméně přístupné místo. Červená růžice pro ně bývá velkým lákadlem, poinsettie však po utržení roní, stejně jako ostatní pryšce, bílé mléko, které u někoho způsobuje podráždění pokožky.

Na noc do skříně

"Každý rok je mi líto hvězdu po odkvětu vyhodit, ale nikdy se mi nepodařilo ji přesvědčit, že by se na Vánoce měla zase převléknout do červených šatů. Takže mám dnes doma pěknou sbírku zelených přerostlých košťátek," stěžuje si učitelka Lenka Hušková z Prahy. Pro většinu lidí je vánoční hvězda sezonní záležitostí a poté, co ji přestane zdobit červená korunka krásy, končívá často v koších. Poinsettie je však v přírodě vytrvalá rostlina a při troše péče se z ní můžete těšit ještě několik let. Po odkvětu rostlinu seřízněte a zjara ji přesaďte. V průběhu jara i léta ji pravidelně přihnojujte, odmění se vám pěkně vybarvenou růžicí. Rostlinu můžete usměrňovat zaštipováním, poslední taková výchovná lekce by však měla připadnout na červenec, aby do zimy stihla vytvořit pěkné vrcholky. "Tajemství, jak rostlinu dovést ke kvetení a tím i k červené špičce, spočívá ve zkrácení jejího dne. Ten by měl být devět týdnů před vykvetením kratší než dvanáct hodin a naopak více než dvanáct hodin by měla být rostlina v naprosté tmě," prozrazuje František Kafka z pražského zahradnictví Tulipa. Od úmyslu vykvést ji může odradit i světlo z pouliční lampy nebo měsíc v úplňku. V domácích podmínkách se s tím můžete vyrovnat zavíráním rostliny na noc do skříně nebo navlékáním černého igelitového pytle na rostlinu.

Množení jako výzva

Vánoční hvězda se množí v domácích podmínkách trochu obtížněji než jiné rostliny a je to spíš výzva pro trpělivé. Vhodná doba k získání vrcholových řízků je na jaře a v létě. František Kafka k tomu dodává: "Řízky je potřeba umístit alespoň na několik hodin do sklenice s vodou, aby řezná rána nezaschla mlékem. K rychlejšímu zakořenění je vhodné použít stimulátor, který se dá běžně pořídit v prášku či jako gel." Vhodným substrátem pro řízky je rašelina s perlitem. K úspěchu výrazně pomůže světlé místo a teplota kolem 24 stupňů Celsia. Vysoká vzdušná vlhkost je jednou ze základních podmínek pro množení. Nemáte-li k dispozici skleník nebo uzavřenou vitrínu, zapíchněte ke kraji květináče několik špejlí a přetáhněte je igelitovým pytlíkem.

Autor:Nejčtenější

Zrekonstruovali si starou chalupu, teď sní o stolování na terase

Interiéry už má rodina hotové, teď je čeká exteriér včetně terasy.

Rčení „postav dům, zasaď strom a zploď syna“ se dnes často mění na „oprav dům, zasaď strom a postav terasu“. Ta se...

Bývalou hospodu proměnili na útulné bydlení. Z lokálu je obývák

Snad jen rozlehlý prostor místnosti s kuchyní, jídelnou a obývací částí by mohl...

Stálo hodně úsilí, než se Monice a Honzovi podařilo přebudovat bývalou hospodu v pěkné a voňavé bydlení, ve kterém to...Do domu, pod kterým může téct voda i bahno, vejdete po padací lávce

Pozemek o ploše téměř dva tisíce metrů není oplocený, takže se kolem domu volně...

Jeden z nejlepších světových architektů Robert Konieczny si postavil dům na svazích Beskyd. Pojmenoval jej Archa....

Jiří dozoroval stavbu řadovky sám. Bylo to jeho nejlepší rozhodnutí

Charakter místa je utvářen původní zástavbou a klidnými zahrádkami.

V úzké uličce na okraji moravského velkoměsta stojí řadovka-dřevostavba. Na její realizaci dohlížel sám majitel domu....

Splňte si sen o luxusním bytě. Jaké skvosty jsou v Praze na prodej

Černínská, Praha 1-Hradčany. Dům prošel rekonstrukcí v roce 2009.

V hlavním městě se prodávají luxusní byty za desítky milionů korun. Všechny mají stovky metrů čtverečních, krásné...

Další z rubriky

Vyzbrojený kladivem, dřevem a hřebíky postavil parádní hausbót

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných...

Německý fotograf Claudius Schulze si v Hamburku stloukl z recyklovaných materiálů romantický vodní domek. Stavba...

Sídlo neřesti s legendárními večírky. To je Muchův dům na Hradčanech

Navodit tvůrčí prostředí bylo pro Alfonse Muchu zásadní, podstatnou část...

Údajně se tu za socialismu pořádaly legendární večírky. Po salonech se promenovaly nahé ženy, mělo to být sídlo...

Tohle sousedé nečekali. Odvážný dům udivuje svým tvarem i fasádou

Bezprostřední okolí domu není přísně ohrazeno, nedaleko se spokojeně pasou...

Mladí manželé z Belgie si od gentského architektonického studia NU architectuuratelier nechali postavit odvážný dům v...

Najdete na iDNES.cz