Denisa Bartošová, Láskominy neboli udělejte svým milovaným radost dárkem s...

Denisa Bartošová, Láskominy neboli udělejte svým milovaným radost dárkem s příběhem. Takovým, který je s láskou ručně vyrobený, krásně zabalený a navíc se dá sníst. Nebo darujte knihu s mašlí. | foto: Smart Press

Vánoční dárky, o které se budete přetahovat. Nejlepší knihy o bydlení

  • 2
Víte, která slavná židle se podobá trůnu egyptských králů? Nebo jak vyrobit z bedýnky na ovoce skvělý domeček pro panenky? Nebo co má společného Legiobanka s legionáři? Stačí dát jako vánoční dárek knihu, kde se vše dozvíte.

Knihy představují tradiční vánoční dárek. Jenže některé knížky nemusí mít vůbec tradiční podobu. Třeba takové Láskominy od Denisy Bartošové. A nikoli jen kvůli mašli, kterou lze knihu zavázat, což podtrhuje její dárkovou podobu.

Podtitul Láskomin z vydavatelství Smart Press zní Jedlé i kreativní dárky a skvělé recepty na celý rok. Takže lze podle ní vyrobit, třeba i na poslední chvíli, řadu dalších vánočních dárků.

Kuchařka Denisy Bartošové Láska prochází kuchyní se stala nejkrásnější kuchařkou roku 2014.

Denisa Bartošová si takový podtitul knihy může dovolit. V loňském roce získala za svou kuchařku Láska prochází kuchyní titul Nejkrásnější kuchařka světa v kategorii design v prestižní soutěži Gourmand World Cookbook Awards 2014. A v netradičním pojetí pokračuje designérka i ve své další knize.

„Denisa je mistryně světa v tom, jak dokáže bez peněz a bez prostředků udělat z ničeho něco úžasného,“ hodnotí její nápady Pavlína Blahotová z vydavatelství Decomedia. Kreativitu Denisiných nápadů podtrhují také barevné fotografie a grafika knihy, čtenáři ocení také možnost stáhnout si zdarma šablony (na MojeLaskominy.cz), pokud jsou k vyrobení dárku potřeba.

:

Takže se můžete pustit do výroby stínidla, pokojíku pro panenky z obyčejné bedýnky na ovoce, do opravy židle, ale třeba také do bylinkové mašlovačky, datlového koláče nebo utopenců de luxe...

Starou bedýnku očistěte a zlehka přetřete z obou stran akrylovou barvou. Do...
Na prkýnko si malířskou páskou vyznačte plochu, kterou chcete natřít tabulovou...

V knize najdete praktické návody na výrobu drobných dárků, doplňků i zajímavé recepty.

Pro poučení dětí i rodičů

Dětskou otázku „proč“ občas rodiče snášejí jen těžko. Třeba i proto, že sami neznají odpověď. Tuzemské školství dělá ostatně vše proto, aby se žáci nedověděli něco o designu, bydlení či architektuře (na rozdíl od Skandinávie), není se proto čemu divit.

Kniha Ewy Solarzové „D.E.S.I.G.N.“ je tak sice určená dětem, ale určitě se zde poučí i dospělí. Obsahuje totiž nejzajímavější předměty, hlavně nábytek, svítidla i doplňky do interiéru, které se za posledních 150 let na trhu objevily.

Vtipnou formou a s pomocí veselých ilustrací se lze seznámit jak s historií slavné thonetky č. 14 od Michaela Thoneta (jediným tuzemským zástupcem v knize), které se vyrobilo přes 50 milionů kusů, tak také třeba s tím, proč má vývrtka s označením Anna G. tvar a obličej krásné dívky. Designér Alessandro Mendini byl totiž v té době zoufale zamilovaný, a ať kreslil a navrhoval v té době cokoli, vždy mu vyšla podoba jeho dívky.

Jsou zde však i „vážnější vysvětlení“, třeba proč slavné křeslo Barcelona použité ve vile Tugendhat vypadá tak, jak vypadá. Inspirací se stal totiž trůn faraonů.

V encyklopedii D.e.s.i.g.n. se dozvíte o historii celé řady zajímavých kousků.

Ludwig Mies van der Rohe měl totiž navrhnout křeslo pro světovou výstavu v Barceloně, na něž měl usednout i španělský král. Chtěl proto vytvořit sezení v podobě trůnu, jenže jeho klasická podoba ho neoslovila, a tak si vzpomněl na ten, na němž sedávali egyptští faraoni i řečtí králové, tedy na skládací židli ve tvaru X. A slavná Barcelona byla na světě...

Pocta k výročí

Letos 10. září mohl oslavit sté narozeniny jeden z nejslavnějších českých architektů, Josef Gočár (narozený v roce 1880). Autor řady významný staveb i územního plánu Hradce, kde se mu podařilo vytvořit živé moderní městské centrum, dodnes nepřekonané, a tvůrce spojený s kubismem i funkcionalismem, byl v anketě současnými architekty a stavebními inženýry vyhodnocený jako největší český architekt 20. století.

Novinka na trhu, kniha Legiobanka

Mnohé jeho stavby se staly doslova ikonami daných stylů. Byl také vynikajícím a uznávaným pedagogem, rytířem francouzského Řádu čestné legie a zahraničním korespondentem Královského institutu britských architektů (RIBA).

Kniha Josef Gočár vydaná Nakladatelstvím Titanic v roce 2010 tak zmizela rychle z pultů knihkupectví. Kvůli letošnímu výročí se však na trhu objevil její limitovaný dotisk. Jako pocta slavnému architektovi však přišla na trh i nová kniha, a to Legiobanka, opět od Nakladatelství Titanic.

Pokud máte v rodině někoho, koho zajímá architektura a česká historie, je to ideální vánoční dárek. Publikace vypravuje nejen příběh architektury, ale také příběh československých legií a budování jejich bankovního ústavu, představuje tvůrce výjimečné stavby i historii místa, kde stojí.

Interiéry Legiobanky od Josefa Gočára po rekonstrukci
Interiéry Legiobanky od Josefa Gočára po rekonstrukci

Interiéry Legiobanky - po rekonstrukci

Přináší také neznámé údaje o proinvestovaných částkách, realizačních stavebních firmách či původním rozvržení interiérů a názorným způsobem vysvětluje mimořádnou sochařskou výzdobu fasády domu.

Legiobanka je tak první knihou z nové edice s podtitulem Architektura, lidé, příběhy, která chce postupně představovat nejzajímavější stavby z pozapomenutého „rodinného stříbra“ z dědictví české architektury, užitého umění a uměleckého řemesla.