Vánoce začínají u prostřeného stolu

-
"Samozřejmě, že podobně jako náš lid v dobách, kdy dával kohoutovi česneku a hrachu jeho družce,liji o Vánocích olovo. Je to obyčej efektní a dramatický a jeho prostřednictvím jsem zatím propálil každý náš nový koberec a znehodnotil hezkou řádku parket. Nevím, kolik koberců a parket odpravili naši předkové v chudých doškových chaloupkách, ale v každém případě se mi zdá, že tento zvyk byl vhodnější spíš pro kněžnu Zaháňskou než pro Magdalenu Novotnou u Panklů."

Vzpomínky na Vánoce bývají milosrdné jako slepé zrcadlo vůči vráskám. I ty největší nepříjemnosti - od hořícího stromečku až po noc strávenou s kostí v krku na pohotovosti - tak bývají po letech líčeny se stejnou shovívavostí a láskou, jakou najdete třeba v povídkách Františka Nepila.

Prostě vánoce mají lidé rádi, těší se na ně - a občas jsou z nich maličko zoufalí. Jak vykouzlit v bytě tu pravou vánoční pohodu a atmosféru?!

Stůl středem rodiny

Pokud jde o zařízení bytu, mělo by vše začít nikoliv u vycíděných oken, ale u stolu. "Slavnostní atmosféru začnete vytvářet už například tím, že vytáhnete starý krajkový nebo damaškový ubrus po babičce a pečlivě prostřete stůl," tvrdí Alena Kuchtová ze Studia Anna & A, které se specializuje na bytový textil, "Vánoce jsou totiž také hodně o vzpomínkách a tradicích." Pečlivě prostřený stůl pak neznamená jen položit nůž či sklenku tam, kam patří, ale vyplatí se dát si tu práci a vytáhnout na 'světlo boží' sváteční porcelán, a to včetně omáčníků nebo polévkových terin, textilních ubrousků (ty by měly mít rozměr minimálně 50 x 50 centimetrů, aby je bylo možné dobře skládat) a dalších drobností, které člověku žijícímu v "kelímkovo-hamburgerovém" období připadají občas zbytečné. Jenže jsou krásné. Bude někdo po letech vzpomínat na jídlo podávané na papírovém tácku? Určitě ne. U pěkně prostřeného stolu bývá jiná atmosféra. Lidé mají najednou chuť si povídat a najít si na sebe - alespoň těch pár dní v roce - dost času. "Ten, kdo chce vytvořit skutečně slavnostní tabuli, může třeba připevnit na ubrus jemnou girlandu ze zlaté či zelené látky, kterou po stranách stolu připne sponami nebo ji prostě jen přišpendlí," radí Alena Kuchtová. "Pak stačí přidat broušené sko, pár zelených větviček a zapálené svíčky. Když si u takto vyzdobeného stolu uděláte dost času na popovídání s vlastními ratolestmi, pak jste udělali první krok k tomu, aby měly vaše děti hezké vzpomínky na vánoční svátky." "Velký stůl je pro mne dodnes symbolem rodiny. Sejít se u hezky prostřeného stolu s těmi nejbližšími je pro mne tím největším svátkem a zároveň potřebou," říká Lorna Vančurová, herečka a moderátorka rozhlasových pořadů, a také matka slavných čtyřčat, která si velký stůl pořizovala jako jednu z prvních věcí do nového bytu.

Děti mají přednost

Pokud jde o vánoční dekoraci v bytě, záleží na tom, zda jsou v rodině děti. Jinak asi budou vypadat Vánoce u starších bezdětných manželů, jinak tam, kde po bytě pobíhá několik capartů. Jestliže jsou v rodině děti, měla by výzdoba odpovídat jejich věku. Nejlepší není "ta kupovaná", ale vlastnoručně vyrobená. Nemusí být dokonalá, ani odpovídat přísným estetickým kritériím. O vánocích se ostatně často hovoří jako o "malém kýči", ale to vůbec nevadí. Velký efekt mohou mít o Vánocích malé nápady. "Všichni očekávají letošní Vánoce, ale hlavně příchod nového roku s velkou netrpělivostí. Bude se chodit na návštěvy,a k tomu patří i nezbytné šampaňské jako navštívenka. Jenže jinak vypadá taková lahev v papíru a jinak ve zlatém textilním sáčku s vánoční tematikou," vysvětluje Zdena Bílková z firmy Gelmi, "tenhle nápad pokládám za docela roztomilý, stejně jako speciální 'kruhové' slavnostní utěrky se zlatým poutkem uprostřed,které po Vánocích mohou posloužit jako prostírání na malý stůl." Podle Zdeny Bílkové však není pro ženy, které mají rády pečlivě sladěný veškerý textil, problém vyrobit si kompletní vánoční výzdobu. Zatímco chňapky a zástěry je lepší koupit už hotové,další textil záleží jen na šikovnosti hospodyně. Stejný materiál, z jakého se šijí zástěry a další kuchyňské drobnosti, se totiž nabízí v metráži. Látka se šířkou 150 centimetrů pak může posloužit na ubrus, ubrousky nebo další dekoraci. Pokud je na ní ovšem použit zlatý tisk, je lepší ji prát pouze v pračce na 40 stupňů Celsia a žehlit po rubu.